Máša a Dáša – sovietske siamské dvojičky, na ktorých robili experimenty. Ich osud je nezávideniahodný…

 

Počas Sovietskeho zväzu (áno dokonca aj dnes) sa rôzne odchýlky od zaužívanej normy považovali za niečo hanebné. Preto aj mnohí ľudia so zdravotnými postihnutiami zostávali radšej doma a von vychádzali len krajnom prípade.

Ale príbeh siamských dvojičiek Máši a Dáši Krivošlapových je výnimočný aj tak. Poznali ich mnohí, prinajmenšom v dobe, keď dievčatá boli predmetom výskumu vedcov teraz už bývalého Sovietskeho zväzu.

Dievčatá sa narodili v januári v roku 1950. Mame Máši a Dáši predpovedali dvojičky no ukázalo sa, že dievčatá prišli na svet s dvoma hlavami, štyrmi rukami a tromi nohami (každá ovládala jednu a tretia s 9 prstami bola spoločná).

Neskôr im počas dospievania tretiu nohu amputovali. Po tomto zákroku dievčatá stratili možnosť samostatne sa pohybovať, len s pomocou kočíka alebo bariel. Tretia noha im slúžila ako protizávažie, ktoré už viac nemali.

Po narodení matke dievčat povedali, že jej deti umreli na zápal pľúc. Ale aj v narkóze žena počula krik svojich detičiek, preto nikomu neverila. Asi len kvôli tomu matke jedna súcitná sestra ukázala jej novorodencov. Potom sa žena niekoľko rokov liečila z psychickej poruchy.

V tom čase bol otec Máši a Dáši vodičom až v Berii. Hovorí sa, že pod tlakom lekárskeho vedenia sa svojich dcér vzdal a sám podpísal osvedčenie o úmrtí. Od Michala Krivošlapa si dievčatá ponechali len priezvisko, ešte aj ich otcovské meno je Ivanovny…

Počas 7 rokov dievčatá študovali na pediatrickom oddelení pod vedením fyziológa Petra Anokhina. Vykonávali na nich rôzne experimenty, skenovali senzormi, nútili prehĺtať sondy. Neskôr v jednom zo svojich interview už dospelé ženy s hrôzou spomínali ako ich nakladali na ľad, aby vyskúšali, či ochorejú rovnako. Takýmto krutým spôsobom lekári zistili, že dievčatá majú spoločný krvný obeh ale rôzne nervové systémy.

Britská žurnalistka July Buttler, ktorá sa s Mášou a Dášou stretla v roku 1988 napísala aj o oveľa horších experimentoch, ktoré museli dvojičky prežiť (popáleniny, injekcie a dokonca aj použitie rádioaktívnych materiálov).

Pretože osobnosti dievčat sa líšili jedna z nich bola v akejsi role lídra. Mášu považovali za hrubú a zasa Dášu za pokojnejšiu. Máša sa ani raz za život nezaľúbila a Dáša snívala o rodine a deťoch. Kvôli tomu začala piť, pretože jej slabý charakter nevydržal tento údel…

Pre spoločný obeh krvi, kvôli Dášinmu alkoholizmu tak trpela aj Máša. Napokon sa stalo to, že Dáša priviedla sestru do hrobu, pretože Máša umrela ako prvá na infarkt 13. apríla 2003. Dáša prežila o 17 hodín dlhšie a myslela si, že jej sestra jednoducho spí. Nikdy jej nepovedali pravdu. Sťažujúc sa na nevoľnosť, druhá sestra zomrela 14 apríla na intoxikáciu (otrava posmrtnými jedmi).

Bez ohľadu na všetky problémy, môžeme jednoznačne povedať, že Dáša a Máša milovali jedna druhú. Tak sa stalo, že boli nerozlučiteľné v pravom zmysle slova. Po smrti dievčatá spopolnené v krematóriu Nikolo-Archangelského cintorína.

Nezabudnite sa s nami podeliť so svojím názorom na sestry Krivošlapové dolu v komentároch!

zdroj:videboom.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
  Počas Sovietskeho zväzu (áno dokonca aj dnes) sa rôzne odchýlky od zaužívanej normy považovali za..." />