„Nie sú to deti, kto potrebuje plienky, ale ich matky!“ Toto je dôvod, prečo by ste mali používať látkové plienky ako za starých čias

S príchodom jednorázových plienok si všetky matky na svete vydýchli od úľavy. Pre nich je to nenahraditeľná vec, nemusia strácať tak čas praním a čistením tých obyčajných. Každá rodina aj každý rodič má však na tento vynález vlastný názor a je dosť zvláštne, že práve toto sa často stáva dôvodom rodinných konfliktov.

подгузники для детей
© DepositPhotos

Jedni hovoria, že pampersky sú čisté zlo, ktoré škodí zdraviu dieťaťa a druhí, že bez nich sa v dnešnej dobe nezaobídete. Doktor Komarowsi má však na vec svoj názor a redakcia «chillin.sk!» sa s ním teraz s vami podelí.

Jednorázové plienky – pampersky

Jednorázová plienka nie je len predmet pre deti, ale jav, ktorý postihuje každého súčasného rodiča. Práve z tohto dôvodu ich obklopuje toľko rôznych názorov a mýtov. Najčastejšie proti nim argumentujú staré mamy novorodencov. A ich logika je veľmi jednoduchá, dokážeme ju pochopiť.

комаровский
© DepositPhotos

Podľa mienky Komarowskeho je to kvôli tomu, že v časoch, keď babičky vychovávali svoje deti, neboli také vymoženosti ako pampersky a ženy teda museli nečisté plienky neustále prať. A zrazu sa objavia pampersky, ktoré prať vôbec nie je potrebné. Myslia si teda, že je to až príliš jednoduché. Však ako sa dá vychovať dieťa bez toho, aby ste ho museli od rána do večera umývať? To je samozrejme trochu prehnané, ale súhlasím, nie ďaleko od pravdy.

советы комаровского

Jevgenij Komrowski hovorí: «Dieťa pampersky nepotrebuje! Pampersky potrebuje jeho matka!» A tu je už ťažké sa hádať, veď v skutočnosti sú jednorázové plienky pre dieťa úplne nepotrebné, bez problémov prežije aj bez nich. O správnu starostlivosť o pokožku dieťatka sa dosť dobre postará aj obyčajná látková plienka. Ale nie všetko je až také jednoznačné.

доктор комаровский
© DepositPhotos

Z toho vyplýva, že pampersky nie sú pre dieťa životne dôležité. Nepotrebuje ich tak ako jedlo alebo vzduch, ale na druhej strane mu ani nespôsobujú žiadnu ujmu. V prvom rade, jednorázová plienka bola navrhnutá tak, aby uľahčila život matke. Absolútne jednoznačný je fakt, že v prvých mesiacoch po pôrode by sa zdraviu a oddychu matky malo venovať toľko pozornosti ako starostlivosti o dieťa. A čo môže plniť túto úlohu lepšie než pampersky?

нужны ли подгузники
© DepositPhotos

Mladí rodičia sú často vystrašení novými štúdiami, ktoré preukazujú škodlivosť týchto plienok. Napríklad v časopise Archives of Disease in Childhood bola publikovaná štúdia, v ktorej sa hovorí, že pampersky prispievajú k rozvoju «skleníkového efektu», ktorý môže v dospelosti viesť k neplodnosti.

V štúdii tvrdia: «Pampersky spôsobujú zvýšenie teploty v oblasti semenníkov, čo bráni ich normálnemu vývinu. Je známe, že u dospelých mužov zvýšenie teploty zabraňuje vývoju spermií.».


© DepositPhotos

Áno aj od našich lekároch často počujeme túto informáciu, ale zakladá sa len na dohadoch. Štúdia bola vykonaná len na 48 deťoch a tým pádom sa nemôže považovať za objektívnu. Príčin mužskej neplodnosti môže byť veľmi veľa: sedavý životný štýl, nadváha, alkohol, fajčenie aj neustály stres. Ale obviniť zo všetkého pampersky je oveľa jednoduchšie ako sa zaoberať všetkými ďalšími dôvodmi.

вред подгузников
© DepositPhotos

Škodlivosť jednorázových plienok nebola vedecky dokázaná, takže sa považuje za samozrejmé, že nestojí za zmienku. Doktor Komarowski je presvedčený, že osoba, ktorá pampersky vynašla je skutočný génius a my s ním určite súhlasíme. S pomocou pampersiek nemusíte plienky prať až tak často. A tí, ktorí jednorázové plienky považujú za zlo, najpravdepodobnejšie ešte nikdy neprali, alebo ich ešte nikdy nevideli.

пеленки или подгузники
© DepositPhotos

Komarowski hovorí: «Pamätajte: ak sú vaše bežné látkové plienky z nejakého dôvodu lepšie ako pampersky, tak to môže byť jedine čo sa týka dieťaťa. Čo sa týka tých, ktorí sa o dieťa starajú je pre nich jednoznačne a kategoricky najlepšia voľba – jednorázové plienky. Malé nepríjemnosti dieťaťa budú mať na zdravie rodiny menší vplyv v porovnaní s mnohými hodinami, ktoré strávite pri práčke a za žehliacim pultom.»

здоровье ребенка
© DepositPhotos

Pokiaľ ide o jednorázové plienky sú s nimi spojené len dva skutočné problémy – ich cena a schopnosť ich používať. Nekupovať ich je však sporné šetrenie. Všetko čo ušetríte na neustálom praní a žehlení sa vám odrazí na zdraví. Stojí to teda za to?

забота о ребенке
© DepositPhotos

Je tiež dôležité vyjasniť si, kedy je pamperska dôležitá a kedy je lepšie obísť sa bez nej. Hlavné je jediné pravidlo – dodržiavať teplotný režim. Pri teplote 24-25°C bude dieťatku v papmerske horúco a bude trpieť. Avšak pri normálnom teplotnom režime sa pokožka dieťaťa pod pamperskou nebude vôbec ničím odlišovať od jej ostatných častí. Ak sa však režim nerešpektuje (napríklad v lete), radšej by ste jednorázové plienky nemali používať vôbec, alebo ich dieťaťu dať len na noc.

использование подгузников
© DepositPhotos

Nemenej dôležité je nezastaviť sa v čase. Nezabúdajte, že pampersky sú pre matku. Keď už po pôrode prešlo dostatok času, keď sa už cítite v poriadku, a doma máte dobrú práčku, nebuďte leniví. Pomaly musíte dieťa od pampersiek začať odúčať. Sú síce pohodlné ale všetko má svoj začiatok aj koniec.

польза подгузников
© DepositPhotos

Pampersky sú geniálny vynález, ktorý uľahčuje život mnohým rodičom. Áno tento vynález je určený hlavne pre matky, ale ani dieťaťu to neprináša žiadnu škodu. Prinajmenšom to nie je nijako dokázané.

Takže plienky alebo pampersky? Rozhodnutie je len na vás. Len si pamätajte, že starostlivosť rodičov o deti by sa vždy mala začínať od vás – rodičov. Veď dieťa potrebuje šťastných otca aj mamu, a nie unudených a zmorených praním či žehlením.

A čo si vy o tom myslíte? Podeľte sa s nami s vaším názorom v komentároch!

zdroj: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
S príchodom jednorázových plienok si všetky matky na svete vydýchli od úľavy. Pre nich je to..." />