„Očkovanie je jedinou metódou prevencie proti tejto infekčnej chorobe.“ Pozrite sa prečo

Nedávno na Ukrajine vypukla epidémia osýpok. Od začiatku januára sa počet prípadov osýpok zvýšil až 43-krát. V minulom roku bolo zaznamenaných 3000 prípadov. Na porovnanie, v roku 2016 ich bolo iba 100. Väčšina infikovaných sú deti. A situácia len naberá na závažnosti. Už sa objavilo minimálne 5 smrteľných prípadov.

прививка от кори

Ohniská osýpok sa objavujú v rôznych krajoch. Postihnutá oblasť je pomerne široká: Odesa, Kyjev, Ľvov, Záporožie a ďalšie mestá či celé oblasti. Situácia s osýpkami je však zlá nielen na Ukrajine. Napríklad, v Rusku zaznamenali dvojnásobný rast infikovaných. A od leta sa situácia len zhoršuje. Aká je príčina tejto infekcie, čím je nebezpečná a ako sa chrániť?

Redakcia «Chillin.sk!» sa rozhodla tieto otázky rozobrať.

Oplatí sa očkovať proti osýpkam?

Osýpky je akútne vírusové ochorenie, ktoré má navyše aj vysokú úroveň nákazlivosti. Ľahko sa nakazíte, pretože osýpky sa prenášajú vzduchom. Medzi hlavné príznaky patrí vysoká horúčka, zápal slizníc, zápal spojiviek, a tiež kožné vyrážky.

делать ли прививку© DepositPhotos

Najrizikovejšou skupinou sú deti. Samotná choroba nie je taká nebezpečná ako komplikácie čo nastanú po nej. Osýpky oslabujú imunitu, čo zvyšuje riziko napadnutia inými bakteriálnymi infekciami. Kvôli tomu sa môže vyvinúť zápal stredného ucha, zápal pľúc a encefalitída. Keď vírus osýpok prenikne do mozgu, môže spôsobiť chronický zápal, čo môže zapríčiniť, že mozog prestane normálne pracovať a odumrie.

Aká je príčina vypuknutia osýpkovej epidémie? Existuje celý rad príčin, ale tá najhlavnejšia je masové rozhodnutie rodičov neočkovať deti. Na to, aby sa efektívne zabránilo infekcii je potrebné, aby bolo zaočkovaných 90% populácie, a v minulom roku bolo zaočkovaných iba 45% detí. Z dôvodu týchto nízkych čísel klesá kolektívna imunita a preto sa osýpky vracajú ako epidémia.

зачем делать прививки© DepositPhotos

Čo teda robiť? Lekári hovoria, že jediný skutočný spôsob efektívnej ochrany je očkovanie proti osýpkam. Jedna dávka vakcíny ochraňuje na 95% a dve na 99%. My tvrdíme, že očkovanie detí proti osýpkam je nevyhnutné a tieto čísla to len potvrdzujú.

Niekto by vám mohol povedať, že aj u očkovaných detí sa vyskytli prípady ochorenia. Áno, aj to je možné, ale ochorenie u dieťaťa, ktoré bolo zaočkované, prebieha ľahšie a riziko komplikácií je oveľa menšie. Najčastejšie choroba v takýchto prípadoch prebieha v skrytej forme, bez prejavu akýchkoľvek symptómov.

прививки от кори детям© DepositPhotos

Dnes je už očkovanie proti osýpkam povinné. Mimochodom dospelí často znášajú chorobu oveľa horšie ako deti. Takže, ak ste neboli očkovaní a chorobu ste v detstve neprekonali, mali by ste sa zamyslieť nad vakcináciou. Ak ste neboli očkovaní v detstve, na vytvorenie imunitnej ochrany musíte dostať 3 dávky: prvé dve v intervale jedného mesiaca a tretiu po roku.

Osobitné nebezpečenstvo predstavujú osýpky pre ženy. V 20% prípadov, keď osýpky dostanú tehotné ženy, môže dôjsť k spontánnemu potratu, alebo k nesprávnemu vývinu plodu. Tehotným však nie je možné vykonať vakcináciu.

Počas vypuknutia choroby sú rodičia detí, ktoré neboli očkované, zmätení. Môžete ich dať zaočkovať, keď vypukne epidémia? Nielen, že môžete, priam musíte.

Vakcína pre organizmus dieťaťa nepredstavuje, žiadne nebezpečenstvo. Kontraindikácie proti očkovaniu sú tieto: zvýšená citlivosť na neomycín a kuracie vajcia (rozumie sa silná alergická reakcia), akútne infekcie a tehotenstvo.

опасность кори© DepositPhotos

Na záver by som chcela uviesť niekoľko čísel. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa v roku 2015 na celom svete vyskytlo 134 000 prípadov smrti na osýpky – to je približne 360 prípadov za deň alebo 15 prípadov za hodinu. Väčšinu chorých tvorili deti do 5 rokov. Vďaka očkovaniu sa v období medzi rokmi 2000 až 2015 podarilo zabrániť vyše 20 miliónov smrtiam, ktoré by inak boli spôsobené osýpkami.

детские болезни© DepositPhotos

V konečnom dôsledku je len na vás, či dieťa zaočkovať dáte alebo nie. Len sa ešte raz zamyslite nad tým, že osýpky sú ochorenie so smrteľnými následkami a vakcína je neškodná a prakticky nemá žiadne kontraindikácie. Nemyslíte si, že stratiť dieťa, kvôli nejakému strachu z očkovania, je prinajmenšom absurdné?

A čo si vy o tom myslíte? Podeľte sa so svojimi myšlienkami v komentároch alebo zdieľaním v článkoch

zdroj: takprosto.cc;