Prečo by ste nemali odsudzovať tých, ktorí sa rozhodli dať svojich rodičov do domova dôchodcov? Tu je dôvod

Mnohí ľudia považujú za strašné a nemysliteľné, ak sa dospelé deti rozhodnú preložiť svojich rodičov do opatrovateľských domovov pre seniorov. Je to pochopiteľné, keďže naša mentalita, kultúra a zvyky nás nútia, aby sme sa o svojich rodičov postarali a pomohli im všetkými svojimi silami. Niekedy to však život zariadi inak a toto riešenie začne byť najlepšie pre obe strany – pre samotných rodičov aj ich deti. Nasledujúce príbehy možno viacerým otvoria oči…

почему дети сдают родителей в дом престарелых

Matka mojej priateľky Oľgy je najtvrdohlavejšou ženou akú som kedy stretla. Vždy verila, že nikto nemá právo hovoriť jej, ako by mala žiť. 120-kilová žena milovala jedlo viac ako čokoľvek iné na svete.

Nie je žiadnym prekvapením, že táto dáma neznáša akékoľvek lieky a lekárov celým svojím srdcom. Lekári jej vždy pripomínali, že pacienti trpiaci na cukrovku by mali dodržiavať špeciálnu diétu. Na to im jednoducho odpovedala, že nevie existovať bez sladkostí.

почему дети сдают родителей в дом престарелых

Keď jej matka ochorela, Oľga jej musela zaplatiť drahé liečenie na endokrinologickej klinike. Avšak, keď sa vrátila naspäť domov, matka sa okamžite začala prejedať koláčmi, šiškami a sladkosťami. Bez týchto produktov by jej život stratil akýkoľvek zmysel.

почему дети сдают родителей в дом престарелых

Nezáležalo na tom, keď jej Oľga hovorila o tom, že jej ochorenie sa zhoršuje, kvôli čomu sa na jej nohách začala vytvárať gangréna. Jej matka ju jednoducho ignorovala. V súčastnosti je opäť v nemocnici a vyhliadky jej pravej nohy sú hrozivé a neodvrátiteľné. Niekto by si povedal, že ona sama sa dostala to tohto stavu a mala by teda niesť následky. Tak či onak, je to práve jej dcéra, ktorá sa bude musieť vysporiadať s týmito dôsledkami jej činov.“

почему дети сдают родителей в дом престарелых

Druhý príbeh je o niečo žalostnejší: „Mama mojej kolegyne trpí niekoľkými neurologickými ochoreniami, ktoré sa prejavujú tým najneočakávanejším spôsobom. Žena napríklad zabúda jesť alebo chodí na toaletu tam, kde to považuje za vhodné a pohodlné.

почему дети сдают родителей в дом престарелых

Marina ju pravidelne odprevádza na liečenie do nemocnice, po ktorom sa jej polepší, avšak len na krátku dobu. Poslednou kvapkou bola pre ňu strašná udalosť: matke trvalo len niekoľko minút, kým sa jej podarilo vyliezť na okenný parapet a otvoriť okno.

почему дети сдают родителей в дом престарелых

Našťastie, ďalší krok už neurobila, pretože po buchnutí vchodových dverí prišla k vedomiu. Odvtedy sa Marina presťahovala k svojej matke a dala zbohom svojmu osobnému životu.“

Obe ženy vedia, že ich budúcnosť najbližších 5-10 rokov bude vyplnená starostlivosťou o ich matky. Môžu zabudnúť na svoju vlastnú rodinu či osobné záujmy. Nechcú ani len pomyslieť na myšlienku dať svojich rodičov do domova dôchodcov, pretože ich okolie a pravdepodobne aj svedomie, to budú považovať za najvyššiu mieru ľahostajnosti.

почему дети сдают родителей в дом престарелых

Samozrejme, nikto z nás nie je imúnny voči závažným ochoreniam. Avšak, ak chce človek silou-mocou žiť podľa vlastných pravidiel, nezaujímajú ho rady a odporúčania lekárov či príbuzných a „zarobí“ si na kyticu niekoľkých chorôb, to je už o niečom inom.

Keď počúvate o takýchto príbehoch, pravdepodobne by ste nechceli byť v koži týchto žien. Je to spravodlivé? Venovať svoj život starostlivosti o chorých predstavuje obrovskú obetu. Boli by ste schopní urobiť to isté?

Podeľte sa s nami o vaše názory v komentároch!

zdroj chillin.sk

zdroj foto: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Mnohí ľudia považujú za strašné a nemysliteľné, ak sa dospelé deti rozhodnú preložiť svojich rodičov do..." />