Veterinár nám povedal, čo by sa mohlo stať, ak budete bozkávať vašich domácich miláčikov. Ostala som v šoku!

Ak máte domáceho maznáčika (najmä psa), určite rozumiete, aké ťažké je odolávať prejavom lásky týchto chlpatých kamarátov. Sú tak roztomilé a očarujúce, že nemáme problém im dať pusu či nechať si nimi olizovať celú tvár.

Dokonca aj v prípade, že vaša mačka nikdy neopustila dom a svojo psa kúpete po každej prechádzke, neexistuje istota, že zviera bude dokonalo zdravé. Len sa zamyslite nad tým, koľko baktérií sa nachádza na ich papuli, keď toho na ulici čo-to poňuchajú.

домашние любимцы

John Oxford, profesor virológie a bakteriológie z Londýna tvrdí: „Nie je to len o slinách. Psy strávia polovicu svojho života ňuchajúc odpadky a exkrementy iných psov, takže ich papule aj náhubky sú plné baktérií, vírusov a mikróbov všetkého druhu.“

Lekári varujú, že existuje viac ako sto chorôb, ktoré môže domáce zviera prenášať na svojho majiteľa. Infekcie zvierat môžu byť extrémne nebezpečné. Väčšina z nich môže byť u zvieraťa asymptomatická (bez príznakov), no pre človeka to bude mať vážne následky. Dokonca aj čistokrvné zvieratá, ktoré boli zakúpené od dôveryhodných predajcov, vedia byť infikované.

болезни от питомцев

Čoho by sme sa teda mohli obávať po puse od domáceho maznáčika? Okrem červov a banálnych črevných infekcií vás môže postihnúť aj niečo také ako…

  1. Toxoplazmóza Choroba sa najčastejšie prenáša na ľudí z mačiek. Ide o parazitické ochorenie, ktoré postihuje nervový systém, svaly, oči a iné vnútorné orgány. Zvlášť nebezpečná toxoplazmóza je pre tehotné ženy, pretože môže spôsobiť mutácie plodu, ktoré sú nezlučiteľné so životom.
  2. LišajAk má pes alebo mačka lišaj, na vás alebo na vaše dieťa sa môže preniesť spomínanou pusou. Ide o plesňové ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme červených škvŕn na koži. Tento druh ochorenia je dobre liečiteľný, ale nie veľmi príjemný.
  3. FelinozaTakzvaná choroba poškriabania mačkou. Baktérie obsiahnuté v slinách a na koži zvierat sa prenášajú na človeka prostredníctvom škrabancov alebo pri kontakte s mukóznymi mačkami. Ochorenie vyvoláva horúčku, akútnu intoxikáciu, vyrážky, alergické reakcie a zápaly lymfatických uzlín.chorôb zvierat  
  4. Ornitóza Táto choroba sa najčastejšie prenáša na človeka z papagájov alebo kanárikov. Spúšťačom sú chlamýdie, ktoré vstupujú do dýchacieho traktu, postihujú pľúca a centrálny nervový systém. Často to môže viesť k pneumónii či dokonca k meningitíde.
  5. ParadentózaToto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u psov. Na človeka sa prenáša prostredníctvom slín zvieraťa. Spôsobuje krvácanie ďasien, zubov a dokonca aj ich vypadávanie.

Neznamená to, že by ste svoje deti alebo seba mali okamžite izolovať od zvierat, stačí, ak budete dodržiavať niekoľko pravidiel hygieny.

  1. Nebozkávajte svojich domácich miláčikov a nedovoľte im, aby vám olizovali tvár.
  2. Nekŕmte ich z tanierov, z ktorých konzumujete jedlo aj vy.
  3. Naučte seba aj vaše deti, aby ste si po každom kontakte so zvieraťom umyli ruky.
  4. Pravidelne zvieratká umývajte a dbajte na to, aby boli ich misky na vodu a jedlo vždy čisté.
  5. Z času na čas vezmite zviera k veterinárovi.

 

Domáci miláčikovia dávajú svojim majiteľom nekonečnú lásku a nežnosť. Je preto nezmysel, aby ste s nimi prerušili akýkoľvek kontakt. Úplne bude stačiť, ak sa budete snažiť dodržiavať vyššie uvedené pravidlá, vďaka ktorým sa vyhnete všetkým nepríjemným zdravotným problémom.

Podeľte sa o tento zaujímavý článok aj s vašimi priateľmi na sociálnej sieti!

zdroj foto: takprosto.cc cover photo © DepositPhotos

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Ak máte domáceho maznáčika (najmä psa), určite rozumiete, aké ťažké je odolávať prejavom lásky týchto chlpatých..." />