Vieto čo znamená, ak ste tehotná a máte Litopendión alebo Superfetáciu? TOTO môže narušiť tehotenstvo

V dnešnom modernom svete je veľmi ťažké donosiť a porodiť zdravé dieťa. V každom štádiu ženy prenasleduje mnoho strachu, rizika a nečakaných situácií. Obzvlášť je ťažké ak má žena komplikované tehotenstvo a musí sa spoľahnúť na starostlivosť modernej medicíny, pretože všetky rozhodnutia sú len na jej pleciach. 

Priebeh tehotenstva

Teoreticky by tehotenstvo malo prebehnúť bez komplikácií. Ale zlá strava, stres a problémy so zdravím tiež majú čo povedať. Dokonca aj keď si ho starostlivo naplánujete, môžu vzniknúť absolútne nepredvídateľné situácie.

Redakcia «Chillin.sk» pre vás pripravila zoznam situácií, ktoré dokážu narušiť normálny priebeh tehotenstva. Niektoré vás budú šokovať iné sa skončia veľmi zle. Nie sú to lekárske odporúčania, ale len doplňujúce informácie na zamyslenie. 

via: pixabey.com

 1. Superfetácia
  Veľmi zriedkavá situácia, ale možná. Na svete je známych len okolo 10 prípadov. Je to proces oneskoreného oplodnenia druhého vajíčka, ktoré dozrelo počas ovulácie. Inými slovami, druhé embryo vzniklo o niekoľko dní neskôr ako prvé. Špecialisti sa na tento fenomén pozerajú skepticky, ale v prípade, že takéto tehotenstvo nastane, sa obe embryá vyvíjajú normálne a tehotenstvo prebieha rovnako ako ktorékoľvek iné viacnásobné tehotenstvo.
 2. Litopendión
  Takto sa nazýva skamenené embryo, ktoré umrelo v maternici alebo v brušnej dutine, a neskôr prešlo prirodzenou kalcifikáciou. Prípady odhalenia litopendiónu sú extrémne zriedkavé, najčastejšie sa objavujú v dôsledku mimomaternicového tehotenstva. Keď plod odumrie môže sa úplne rozpustiť, alebo byť vylúčený pri nasledujúcej menštruácii. Ak sa však už vyvinula kostra dochádza v maternici k rozkladu, alebo k mumifikácii, po ktorej nasleduje ukladanie vápenatých solí. Liečiť sa dá len chirurgickým zákrokom.

 3. Superfekundácia
  Tento termín označuje oplodnenie vajíčok spermiami rôznych mužov. Keďže spermie dokážu v maternici prežiť až 4-5 dní, tehotenstvo od dvoch rôznych mužov je celkom reálne. A ak vezmeme do úvahy, že po ovulácii je vajíčko schopné oplodnenia do 48 hodín, šance sa ešte zvyšujú.
 4. Mimomaternicové tehotenstvo
  Dokonca aj plánované tehotenstvo môže byť mimomaternicové. Za mimomaternicové sa považuje ovariálne tehotenstvo, v krčku, v pošve alebo tehotenstvo v brušnej dutine. V takýchto prípadoch sa odporúča umelé prerušenie tehotenstva. Je to smutné, ale alternatívne riešenie zatiaľ neexistuje.
  V prípade pozitívneho tehotenského testu alebo minimálne slabej druhej čiarky na teste je potrebné okamžite vykonať ultrazvuk, najlepšie do maximálne 4 týždňov. Liečba prebieha výlučne chirurgickou cestou. Ak je tehotenstvo ešte len v začiatočnej fáze (do 42 dní od začiatku poslednej menštruácie), podávajú sa hormonálne lieky na zastavenie vývoja plodu.

  pixabay.com

 5. Spontánny potrat
  Pre ženu nie je nič horšie, ako keď stratí svoje ešte nenarodené dieťa. Spontánny potrat je veľmi častý a stáva sa závažným problémom pre nasledovné tehotenstvá. Zvyčajne po 2-3 takýchto potratoch je žene diagnostikovaný «opakovaný potrat». Príčin môže byť mnoho: genetické, hormonálne poruchy, infekcie, nezdravá strava, stres…Za najkritickejší sa považuje 8. týždeň tehotenstva. Symptómy sa vôbec nemusia objaviť, alebo sa môže objaviť maternicové krvácanie. Diagnóza sa stanoví na základe vyšetrenia, ultrazvuku (žiadny srdečný tep) a analýzy krvi na hCG.Ak sa plod nevylúči sám, použijú sa abortné lieky alebo chirurgický zákrok.
 6. Medicínsky potrat
  Používa sa v prípade komplikovaného spontánneho potratu, v niektorých prípadoch mimomaternicového tehotenstva, na prípravu a vyvolanie pôrodu v prípade vnútropošvového úmrtia plodu alebo pri chorobách, počas ktorých existuje riziko vážneho ohrozenia života matky. V mnohých krajinách sa tento potrat používa ako jeden zo spôsobov ukončenia tehotenstva.
  Na prerušenie tehotenstva sa používajú «Mizoprostol» — prostaglandín, na posilnenie maternicových kontrakcií a tiež «Mifepriston» — hormón, ktorý blokuje produkciu progesterónu. Tieto preparáty sa však predávajú len na lekársky predpis a potrat prebieha po dohľadom lekára.
  Medicínsky potrat v porovnaní s chirurgickým znižuje riziko neplodnosti a narušenia reprodukčných funkcií. Ale to neznamená, že nie je nebezpečný! Nie je to všeliek na vyriešenie nechceného tehotenstva, je potrebné, aby ste sami poznali a učili aj svoje deti o pravidlách sexuálneho správania. Všetci by mali vedieť o možných následkoch potratu, aby si na to každý mohol urobiť vlastný názor. 

  pixabay.com

   Lieky môžete užiť aj doma, procedúra zaberie 3-4 dni. Ak krvácanie neprestáva, v bruchu máte intenzívne bolesti, nevoľnosť, zápchu či hnačku dlhšie než 12 hodín, okamžite choďte do nemocnice! Ak nepohodlie pretrváva dlhšie ako 4 dni, teplota vám stúpla nad 38 stupňov a objavil sa vám nepríjemný zápach z vagíny, mali by ste sa obrátiť na lekára, aby ste vylúčili infekciu.

  Po ukončení procedúry musíte ísť na ultrazvuk, aby ste sa uistili, že v maternici nezostali žiadne pozostatky oplodneného vajíčka a aby sa vylúčili komplikácie. Ak tabletky nepomohli, vykoná sa chirurgická operácia.

Medicínsky potrat sa vykonáva do 6. týždňa a je zakázaný ženám s alergiou na daný liek, infekciami krčka maternice a ženám s vnútromaternicovým telieskom. Spôsobuje ťažké krvácanie s možnými zostatkami krvných zrazením v maternici. Pred procedúrou sa musí vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo.

Priebeh tehotenstva je taký, že niekedy je sprevádzaný komplikáciami. Pre ženu je to obrovský psychologický nápor o to väčší ak sa žena aj bez toho nachádza v ustavičnom strese. K otázke plánovania tehotenstva preto pristupujte veľmi seriózne a vyhýbajte sa náhodným sexuálnym známostiam.

Ak bol pre vás článok užitočný, ukážte ho priateľom na sociálnych sieťach, pretože vždy budú problémy, o ktorých je lepšie vedieť len teoreticky než sa ich dozvedieť prakticky.

zdroj: takprosto.cc