Vo svojom rodnom africkom meste bola šikanovaná kvôli farbe pleti. Potom sa tieto fotografie dostali k novinárom

Ľudia, odlišní od väčšiny, už od nepamäti na seba priťahovali pozornosť okolitej spoločnosti. Bohužiaľ, v očiach niektorých jednotlivcov, každá odchýlka od normy vyzerá ako zámienka pre znepríjemňovanie života. Mnohí z nás dobré vedia, aké maličkosti dokážu z človeka urobiť vyhnanca a človeka, na ktorého druhí ukazujú prstom.

A čo tí, ktorí vyčnievajú z radu nie farbou pleti či dĺžkou vlasov, ale vrodenými anomáliami? Hrdinka nášho článku na vlastnej koži pocítila, aké je to byť centrom ustavičného posmechu. Dnes ju však obdivujú tisícky ľudí po celom svete!

20-ročná Nontobeko Mbuyazi sa narodila v malom meste Ladysmith na východe Južnej Afriky. Už na prvý pohľad si jej rodičia uvedomili, že je iná ako väčšina detí. Lekári jej totiž diagnostikovali albinizmus.

Život ľudí s touto chorobou je v Afrike pomerne náročný. Tak napríklad, ak sa v Tanzánii narodí človek odklonený od bežnej normy, jednoducho bude ulovený. Podľa miestnych obyvateľov, bude človek, ktorý zjedol nejakú časť z jeho/jej tela vyliečený z mnohých chorôb!

Našťastie, v Južnej Afrike sa nevyskytujú takéto extrémy. Nontobeko si zaspomínala, že počas svojho detstva ju nikto neurážal ani nedráždil. No kvôli tomu, že musela neustále používať opaľovací krem a nosiť tmavé okuliare, nemohla sa nikam ukryť. Pre albínov sú tieto veci ohromne dôležité, pretože ich koža a oči sú mimoriadne citlivé na ultrafialové žiarenie.

Problémy s komunikáciou začali neskôr, keď sa presťahovala do iného mesta, nastúpila na univerzitu a začala študovať kriminalistiku. Ďaleko od svojho rodného hniezda, sa stala cieľom nemiestnych vtipov a hrubých urážok.

Hovorili o nej že vyzerá ako duch, vysmievali sa jej bielej pokožke a s výsmechom sa jej pýtali, či vôbec patrí k ľudskej rase. Našťastie, z dievčaťa vyrástla silná a pozitívna žena, ktorá takéto narážky brala so vztýčenou hlavou a nikto ju neprinútil k tomu, aby začala spochybňovať svoju vlastnú krásu.

Čoskoro všetkým svojím neprajníkom a zosmiešňovateľom zatvorila ústa. Náhodne si ju všimol zástupca slávnej modelingovej agentúry a v jej nezvyčajnom vzhľade, ktorý mnohí považovali za „defekt“, videl omnoho viac. Neskôr sa ukázalo, že sa ako skúsený agent vôbec nemýlil.

V súčasnosti sa jej exotický výzor stal vstupenkou do sveta modelingu. Fotografovia s ňou chcú nafotiť rôzne projekty a agentúry sa s ňou snažia podpisovať zmluvy.

Dokázala nielen sebe ale aj ostatným ľuďom s touto chorobou, že ich vzhľad by sa nikdy nemal vnímať ako niečo škaredé či neakceptovateľné.

Áno, ľuďom s albinizmom sa nežije práve najľahšie – musia sa vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu akýmkoľvek spôsobom a sú nútení chrániť si oči pred vplyvom ultrafialového žiarenia. Aj samotná Nontobeko má vážne problémy so zrakom, no od prírody je veselým dievčaťom, ktoré sa pred svetom nikdy neuzatvárala a rozhodla sa akceptovať tak, ako ju stvoril sám Boh.

Každý z nás sa môže stať tým, čo chce,“ hovorí mladá študentka. Či už je albínkou alebo nie, modelka si je istá, že najhlavnejšou vecou je, veriť si, nemať strach z prekážok a nepočúvať posmešky neprajníkov. Nedá sa s ňou nesúhlasiť!

zdroj:videoboom.cc

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Ľudia, odlišní od väčšiny, už od nepamäti na seba priťahovali pozornosť okolitej spoločnosti. Bohužiaľ, v očiach..." />