Zásah do osudu: dôvod prečo by ste nemali žiť len pre svoje deti. Mladá mamička a jej príbeh je tak pravdivý

Skoro sa vydala, hneď po skončení vysokej školy. Najskôr mali jedno dieťa no o rok už prišlo aj druhé. Nezostal im čas na kariéru, spoločné záľuby či koníčky. Všetok totiž strávili varením, praním, upratovaním… Ale božechráň, aby ste čo i len slovkom naznačili, že rodina je nešťastná. Synovia vyrastali šťastne a zdravo, však mamička sa o nich starala. Stali sa pre ňu zmyslom života.

дети в жизни родителей© DepositPhotos

Až zrazu prišiel ten moment, keď deti vyrástli. Jeden odišiel študovať do zahraničia a druhý sa rozhodol založiť si svoju vlastnú rodinu a presťahoval sa s manželkou do iného bytu. V práve v tento moment sa jej život zrútil. Už jej nič viac nezostalo. Výsledok: je sama, zlomená, jej život je pustý a v srdciach jej detí zostal len trpký pocit viny za jej samotu.

родители и дети © DepositPhotos

Trochu iný príbeh. Zostala tehotná s mužom, ktorý od nej odišiel a tak sa rozhodla, že dieťa vychová sama. Chlapček bol vždy obklopený starostlivosťou a láskou. Mama brala všetko na seba, snažila sa mu zabezpečiť prekrásny život, zabúdajúc popri tom na seba, na svoj osobný život, svoje sny.

Podarilo sa jej to, z jej chlapca vyrástol úspešný človek, ale s pocitom nesplatiteľného dlhu. Výsledok: má 50, nie je ženatý, nemá žiadne deti, a ešte stále žije s matkou, pokúšajúc sa tak splatiť dlh. To sa mu však nepodarí.

грустный мужчина© DepositPhotos

A ešte jeden. Jej život nešiel tak ako si naplánovala: kariéra nešla do kopca (hoci sa naozaj snažila), svojho princa nestretla a deti nemala. A cifry na občianskom preukaze sa už pomaly ale isto začali blížiť k 40. Rozhodla sa preto zaobstarať si dieťa, aby v živote mala aspoň niečo. Skrze svoje dieťa plánovala zrealizovať svoje plány, ktoré si sama v živote nedokázala splniť.

мечты ребенка© DepositPhotos

Vždy chcela hrať na klavír, ale jej vlastná matka jej to zakázala. Teraz svoje vlastné dieťa už od skorého veku zapísala do hudobnej školy. Napriek želaniam matky sa dieťaťu klavír nepáčil a znedávidelo ho do hĺbky svojej duše.

Ale povedať niečo mame sa nedalo. Veď «mama ti obetovala celý svoj život», a toto bol absolútny argument na všetko. Výsledok? Žiadne úžasné ohňostroje z neba nepadali, skôr naopak, z dieťaťa vyrástol človek bez ambícií. Zato vie hrať na klavír.

несчастный ребенок© DepositPhotos

Koľko vy poznáte podobných prípadov? Koľko ráz obetovali rodičia svoj život pre deti, pre ich svetlejšiu budúcnosť a robili tak len horšie sebe aj deťom? Nedajú sa ani spočítať, sú ich milióny. A to všetko preto, lebo rodičia robia deti centrom svojho života. Práve to spôsobuje hromadu problémov…

Problémy rodičov a ich detí

Indická múdrosť hovori: «Dieťa je hosť v mojom dome». Toto by si mal pamätať každý rodič. Dieťa nie je váš majetok, je to osobnosť, ktorá má svoj život, ciele a sny. Povinnosťou rodičov je zabezpečiť dieťaťu šťastné detstvo, dať mu čo je potrebné, a keď príde ten správny čas, nechať ho ísť. Dieťa v živote rodičov nie je centrom ich vesmíru.

дети и родители© DepositPhotos

Vašou povinnosťou je zabezpečiť mu to najpotrebnejšie a nie obetovať všetko, aby dieťa dostalo len to najlepšie. Verte mi, deti tieto obety nepotrebujú. Ak to však urobíte, deti by o tom nemali ani tušiť. Inak ich nepriamo za svoju obetu obviňujete, kultivujete v nich pocit viny a dlhu, ktorý je potrebné nejako vrátiť.

Tak potom, potrebujú vlastne rodičia deti? Podľa môjho skromného názoru, nie nepotrebujú. My sami urobíme vedomé rozhodnutie mať deti. Ale prečo to vlastne robíme? Aby mohli zrealizovať to čo sa nám nepodarilo? Aby sa o nás na staré kolená mohli postarať? Určite súhlasíte, že to znie celkom sebecky. Mne sa zdá, že to robíme preto, aby sme svetu ukázali nový život a zažili radosť materstva a otcovstva.

родители© DepositPhotos

Pápež František kedysi povedal: «Ježišovi rodičia išli do chrámu potvrdiť, že ich syn prináleží Bohu a že oni sú len ochrancovia jeho života, a nie vlastníci. To nás vedie k tomu, že všetci rodičia sú iba ochrancami v životoch svojich detí, nie ich majiteľmi».

папа франциск

Nehovoriac o tom, že na druhej strane tohto všetkého je ešte váš život. Tým, že ste sa stali rodičom, ste ešte neprestali byť osobnosťou. Vaše záľuby, váš osobný život aj vaše sny nie sú o nič menej dôležité ako starostlivosť o dieťa. Nikdy na to nezabúdajte.

Neoplatí sa žiť svoj život len pre deti, neoplatí sa robiť ich stredobodom svojho života. Nájdite si iný zmysel. Milujte svoju polovičku, veď deti odídu, ale vy zostanete spolu. Zabudnúť na vzťah medzi vami a vaším partnerom za to nestojí.

Milujte seba. Keď ste vy boli deťmi, o čom ste snívali? Teraz si na to spomeňte. Splňte si svoje sny, skúste nájsť niečo čo vám prenikne priamo do duše. Veď ako inak chcete dieťa naučiť ľúbiť samého seba a ako dosiahnuť ciele?

детские мечты© DepositPhotos

Prosím vás, nežite pre svoje deti. Na konci dňa je to však vaše rozhodnutie, a nikto nemá právo hovoriť vám, čo je správne. Ale zamyslite sa nad tým… Dnes, keď vidím tie deti, ktorých rodičia im dali všetko a ešte viac, bolí ma pozrieť im do očí. Vidím v nich totiž pocit viny tých, ktorí nedokážu rodičom splatiť nekonečný dlh, zlomené srdce tých, ktorí sa rozhodli vybudovať si svoj vlastný život a nemôžu si odpustiť za to, že opustili svojich rodičov.

Ale tak by to nemalo byť, deti by sa nemali cítiť vinné za to, že sa rozhodli nasledovať svoje srdce a postaviť si vlastný život. Však ako inak nájdu svoje šťastie? Nikto nehovorí, že nemáte svoje deti ľúbiť, milujte ich celým srdcom, darujte im šťastie a radosť, len si pamätajte, že opatera môže byť niekedy príliš. A deti tak či tak skôr či neskôr vyrastú a vy ich budete musieť z pod tejto opatery vypustiť.

отношения детей и родителей

Ako povedal Cooper, hrdina môjho obľúbeného sci-fi filmu: «Rodičia sa stanú pre svoje deti duchmi budúcnosti». Myslím, že žiadnemu rodičovi neuškodí ak sa poriadne nad týmito slovami zamyslí. Akým duchom budúcnosti sa chcete pre svoje deti stať: trpkou spomienkou alebo svetlým zajtrajškom?

A čo si vy o tom myslíte? Podeľte sa s nami v komentároch.

zdroj: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Skoro sa vydala, hneď po skončení vysokej školy. Najskôr mali jedno dieťa no o rok už..." />