Ak si myslíte, že na svete vás už nič neprekvapí, týchto 20 faktov vás presvedčí o opaku!

Do dnešného dňa bolo preskúmaných a opísaných iba 0,001 % zo všetkých druhov živých tvorov, a to znamená, že svet v sebe skrýva mnoho záhad a tajomstiev. Možno práve preto o našej planéte nedokáže nikto vedieť všetko. V tejto zbierke sme sa rozhodli odhaliť aspoň niektoré z tajomstiev obklopujúcich našu zem.

Chillin.sk vybral 20 šokujúcich faktov, ktoré môžu zmeniť vaše predstavy o svete.

 • V Holandsku žijú najvyšší muži na svete. Priemerná výška Holanďanov je 183 cm. Titulom najvyššie ženy sveta sa zasa môžu pochváliť Lotyšky. Ich priemerná výška je 170 cm.
 • Kravy z rôznych kútov sveta mučia rôzne. Môžeme povedať, že tak ako ľudia aj oni majú svoje vlastné nárečia.

 • V Stredoveku si uši náušnicami zdobili prevažne muži. Dámy ich väčšinou nenosili. Všetko z dôvodu, že katolícka cirkev zakazovala prepichovať uši. Ale piráti, námorníci, cigáni, či iné zákon porušujúce indivíduá sa svojich cenností vzdať odmietali! Moreplavci nosili náušnicu len po tom, ako sa im podarilo oboplávať jedno z nejnebezpečnejších miest na planéte – Hornský mys, kde takmer stále prší a pozdĺž pobrežia sa pohybujú obrovské ľadovcové kryhy. Taký námorník mal právo na jednu rundu alkoholu na účet podniku a dokonca si v mnohých prístavných podnikoch mohol vyložiť nohy na stôl.
 • Spoločnosť «Coca-Cola» predáva viac ako 1 miliardu svojho nápoja denne.
 • Morské koníky sú jediné zvieratá, u ktorých je za tehotenstvo a pôrod zodpovedný samec.
 • Kardiostimulátor – zariadenie, ktoré každodenne zachraňuje milióny životov – bolo náhodne vynájdené inžinierom Johnom Hoppsom. Vedec iba hľadal spôsob ako rýchlo ohriať ľudské telo. Hopps zistil, že zmrznuté srdce môže byť znova „spustené“ stimuláciou elektrickými impulzmi. Na základe jeho objavu bol vyvinutý prvý kardiostimulátor.
 • Starovekí Gréci verili, že «život» človeka sa sústreďuje v pečeni, a nie v srdci. Preto v mýte o Prométeovi orol každý deň jedol jeho pečeň a za noc mu dorastala, tým pádom Prométeus nemohol umrieť.
 • Delfíny, vtáky, a krokodíly majú schopnosť polo-hemisférneho spánku. Kým jedna hemisféra spí, druhá reaguje. Potom sa hemisféry vymenia.
 • V roku 1915 kúpil milionár Cecil Chubb pre svoju ženu veľmi zvláštny dar: kúpil jej Stonehenge. Manželka však jeho dar neocenila a Chubb musel Stonehenge vrátiť britskému národu.
 • Existuje Medzinárodná federácia hry «kameň, papier, nožnice». Od roku 2002 sa konajú každoročné medzinárodné majstrovstvá s výherným fondom až do výšky $ 50 000.

© depositphotos   © depositphotos

 • V Číne mužom ponúkajú veľmi neobvyklú službu – na vlastnej koži pocítiť proces tehotenstva a pôrodu. Prekvapivo o záujemcov nie je núdza.
 • Paradajky sa do Európy dostali v strede XVI. storočia. Dlho ich považovali za nepoužiteľné až dokonca jedovaté. Európski záhradníci ich pestovali ako dekoratívnu rastlinu a dámy si ich kvetmi skrášľovali šaty, klobúky a kytice. Paradajky sa dokonca používali aj vo «vraždách na zákazku». Kuchár Georga Washingtona sa ho pokúsil otráviť tým, že mu pripravil oblohu s paradajkami, následne čoho spáchal samovraždu.
 • V ľudskom tele sa nachádzajú približne 4 g železa. Stačí to na výrobu klinca o dĺžke 7,6 cm.
 • V skutočnosti je sklo tekuté. Presnejšie je amorfné. Ide o medzituhý stav, niečo medzi pevným telesom a kvapalinou. Avšak roztavené sklo má vždy podobu tekutého agretátu.
 • Najdrahšiu pizzu na svete si nedal žiadny sultán alebo ropný magnát. Túto pizzu dostal obyčajný programátor z Floridy. Dokonca ani v jej zložení nebolo nič extra, bola celkom obyčajná: hríby, cibuľa, paradajky. Išlo však o tom, že chlapcovi sa nechcelo vyjsť z domu a ísť na nákup. Preto na pizzu minul asi 10 000 bitcoinov, čo v tom čase bolo okolo $ 25. Dnes bitcoin oslavuje 22. mája Deň pizze.
 • Holandsko nie je rodiskom tulipánov. Predpokladá sa, že tulipány sa objavili v Severnom Iráne a v horách Strednej Ázie už v X. storočí. V Európe sa objavili až o 600 rokov neskôr.
 • Na zátylku majú mačky «zväzok» nervov, pri ktorých stlačení sa mačiatko prestane hýbať. Preto mamy-mačky svojich potomkov vždy bezpečne prenášajú svojich potomkov zdvihnutím za zátylok.
 • Celosvetovo známe Braillovo písmo pre nevidiacich vymyslel 15-ročný syn obuvníka Louisa Braila, ktorý oslepol v dôsledku zranenia. Ako základ použil «vojenskú šifru», ktorá sa aktívne používala na čítanie potme.
 • McDonald’s nie je len chutný ale aj vzdelávací. Viac než 80 000 ľudí ukončilo Univerzitu Hamburger, založenú známym reťazcom rýchleho občerstvenia. Dnes každý z nich nosí hrdý titul bakalára hamburgerológie.

Ktorý fakt vás šokoval najviac? Podeľte sa s nami v komentároch.

prečítaj si aj: Za dverami háremov: ako v skutočnosti žijú arabské ženy? Nemusia si dohadovať manželstvo ako malé a ďalej…

Fotky z depositphotosdepositphotos zdroj: adme.ru © AdMe.ru

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Do dnešného dňa bolo preskúmaných a opísaných iba 0,001 % zo všetkých druhov živých tvorov, a to znamená, že..." />