Najhoršia z mojich chýb, bolo vzdať sa svojho priezviska! Muža akoby po svadbe vymenili…

Mnohé nevesty sa pred svadbou zaoberajú jednou otázkou: meniť si či nemeniť svoje priezvisko na priezvisko manžela? Zdá sa, že výber je veľmi jednoduchý – samozrejme, že meniť! Ale existujú prípady, keď je priezvisko manžela také nezvučné, že budúca nevesta sa trasie hrôzou už len pri predstave, že by ho mala používať.

стоит ли менять девичью фамилию

Dievčenské priezvisko manželky

Ale dnes sa mnohé nevesty (dokonca aj keď im priezvisko partnera pohladí dušu) neponáhľajú rozlúčiť s dievčenským priezviskom. Často sa tak tieto spory o „rodinné priezvisko“ končia tým, že muž napokon úplne odmietne ísť na registračný úrad.

стоит ли менять девичью фамилию

A tento pohľad na vec je veľmi opodstatnený. Ide o to, že tradícia prenášať priezvisko od muža na ženu je čisto patriarchálna. Takýmto spôsobom žena súhlasí s tým, že bude akceptovať hodnoty a spôsob života svojho manžela.

стоит ли менять девичью фамилию

Preto väčšina predstaviteľov silnejšieho pohlavia podvedome verí, že ak si žena osvojí jeho priezvisko, znamená to, že sa rozhodla vo všetkom uznať jeho prvenstvo. Odmietaním toto priezvisko prijať, žena tak spochybňuje skutočnosť, že muž bude v domácnosti hrať prvé husle.

стоит ли менять девичью фамилию

Otázka o prenose mužského priezviska na ženu bola podrobne skúmaná vedcami z americkej Nevadskej univerzity. Vykonali prieskum až 10 000 manželských párov. Ukázalo sa, že tí manželia, ktorí mali rôzne priezviská, si doslova vymenili roly v rodine: muži považovali svoje ženy za silnejšie a ambicióznejšie.

стоит ли менять девичью фамилию

V tejto súvislosti došlo aj k výraznej zmene v správaní väčšiny mužov: zástupcovia silnejšieho pohlavia pri riešení zložitých aj obyčajných problémov často zvesili plecia a uprednostnili odovzdať opraty svojim ženám.

стоит ли менять девичью фамилию

Často sa stávalo, že muži boli natoľko citliví na ženskú dominanciu až sa z nich stali hypochonderi. Čoskoro tieto depresívne myšlienky aj napokon viedli k vážnym chorobám.

стоит ли менять девичью фамилию

Preto ak žena nemá vážne dôvody na udržanie si dievčenského priezviska, je lepšie prijať za svoje to manželove. Muž sa určite bude radovať, keď na nových dokladoch svojej ženy uvidí svoje priezvisko. A dokonca aj novomanželka bude viac pociťovať, že je vydatá. 

стоит ли менять девичью фамилию

Všetkým našim rodinným priateľom želáme veľa šťastných rokov v spoločnom manželstve a bezhraničné vzájomné porozumenie! Nech nezhody obchádzajú váš dom veľkým oblúkom.

zdroj: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Mnohé nevesty sa pred svadbou zaoberajú jednou otázkou: meniť si či nemeniť svoje priezvisko na priezvisko..." />