„Pacient by mal byť bledý, obeť násilia – v nepreniknuteľnej depresii, ako vyžmýkaný citrón.“

V septembri zomrela na leukémiu mladá herečka a modelka Stella Baranovska. Nič by z toho nebolo, ale keď sa dievča dozvedelo o svojej diagnóze a jej priatelia začali organizovať charitatívnu zbierku na jej liečbu, spoločnosť sa veľmi rýchlo pobrala obviniť chorú z podvodu. Však onkologický pacient nemôže vyzerať upravene, publikovať fotografie na sociálnych sieťach a ešte aj viesť aktívny životný štýl. Kto to kedy videl… Si chorý? Tak trp!

как выглядят больные люди

Redakcia „Chillin.sk“ sa teda rozhodla rozobrať, prečo sa od chorého človeka v našej spoločnosti očakáva, že bude bledý, znudený a nekonečne nešťastný.

Najviac chorý človek

„Ale veď vôbec nevyzeráš chorý“ – každému známe vyjadrenie pochybností, keď je človek prechladnutý alebo práve prekonal ťažkú chorobu a jednoducho nezapadá do žiadneho predpísaného algoritmu. Však je to jasné, ak netrpíte dostatočne, znamená to, že už nie ste tak veľmi chorí. Prečo aktívny spôsob života počas choroby vyzýva ku kritike a nedôvere?

как выглядит больной человек

A koľkým z nás sa už stalo, že sme sa museli skrývať pred učiteľmi alebo spolužiakmi, keď sme ich stretli v čase prechladnutia. Ešte by si pomysleli, že žiadnu chorobu nemáme a ospravedlnenku do školy nám rodičia u doktora jednoducho kúpili. Hoci je jasné, že pri prechladnutí človek môže, ba až by mal, tráviť čas na sviežom vzduchu a nie kysnúť medzi štyrmi stenami. A do školy by ste chodiť nemali, aby ste spolužiakov nevystavovali riziku z nakazenia.

психология поведения больного человека

Stereotypy hovoria, že keď sme chorí mali by sme ležať, potiť sa pod prikrývkou, dať si sto liekov, a to všetko namiesto toho, aby sme si pre seba vytvorili pohodlný a produktívny oddych. Už z ranného detstva sme si zvykli na to, že úplne obyčajné prechladnutie znamená veľké prázdniny, však keď sa hráte na „dobrého pacienta“ celý týždeň nemusíte robiť nič, len ležať doma na gauči a pozerať televízor. Dôležité je dobre zahrať svoju rolu.

Takáto reakcia sa ani zďaleka netýka len jedného prípadu ľudí, ktorí boli osočovaniu vystavení, ale ku podivu sa držia veľmi pokojne a tvrdohlavo. Skoro ako človek, ktorý prežíva ťažkú situáciu, ale nerozhodne sa spáchať samovraždu, vytvára tak hluk z ničoho.

самый больной человек

Málokto sa zamyslí nad tým, že správanie chorého človeka na verejnosti len málokedy hovorí niečo o jeho vnútornom boji. Koniec koncov často vyšlo najavo, že snahu vyvíjali z jediného dôvodu: aby sa prestali sústrediť na problém a dokonca to malo aj terapeutický účinok.

я самый больной человек на земле

To, ako chorá osoba vyzerá, vôbec nie je ukazovateľom jej zdravotného stavu. Napríklad aj po ťažkej diagnóze ľudia pokračujú v aktívnom životnom štýle a radujú sa zo života. Preto sa aj uskutočňuje nové určovanie priorít. Keď sa stane očividné, že váš život sa môže kedykoľvek skončiť, chcete si užívať každú jednu minútu čo vám zostáva.

поведение человека больного раком

Pokiaľ ste si nemuseli prejsť útrapami, znamená to, že žiadna choroba alebo úspech sa jednoducho nerátajú dostatočne. Viete si urobiť manikúru a chodiť do posilovne, vychovať hladné dieťa? A čo, že ste taká matka! Dostali ste tri diplomy a vybudovali ste si úspešnú kariéru? Vaše úspechy nič neznamenajú pokiaľ ste sa k hviezdam nedostali z úplného dna.

как правильно болеть

Ale zrazu ste dostali ťažkú chorobu a diagnózu… Prosím a hneď dostanete úplne opačnú reakciu: „A čo ty taká chorá, čo ty tu zmôžeš? Drž sa! Bojuj! Ne vešaj nos!“ Z tohto vyplýva, že miera utrpenia, ktorou by ste vyhovovali všetkým, jednoducho neexistuje. Chorý sa tak nachádza medzi dvoma ohňami: nevešia nos – nie je chorý, a ak náhodou ukazuje aký je chorý – tak sa len hrá na mučeníka.

как правильно болеть простудой

V tomto alebo inom prípade dochádza k podceňovaniu skúseností iných. Namiesto toho, aby prejavila súcit a pochopenie, spoločnosť sa od toho snaží držať čo najďalej. Však nikto a nikdy naozaj nevie, čo sa vlastne deje v živote druhého človeka, ako sa cíti a aké úsilie musí vynaložiť, aby sa dostal zo súčasnej situácie.

как правильно болеть орви

Človek, ktorý sa neprestáva usmievať aj napriek vážnej chorobe, si zaslúži presne také isté uznanie ako človek, ktorý trpí pekelnými bolesťami. Každý z nás by mohol byť aspoň o kúsok lepší a starostlivejší, a nehľadať podvod v každej maličkosti a prestať podozrievať všetkých a všetko. Nesúď a nebudeš súdený.

Podeľte sa s týmto článkom s priateľmi, ak ho považujete za aktuálny.

zdroj: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
V septembri zomrela na leukémiu mladá herečka a modelka Stella Baranovska. Nič by z toho nebolo,..." />