Pätorčatá násilím odobrali rodičom a boli atrakciou. Ľudia sa na sestry chodili pozerať ako v cirkuse. Ich príbeh je tragický

 

Dionne Quintuplets

Premiér Ontaria Mitchell Hepburn pózuje s Dionnovskými pätorčatami. 

ELZIRE DIONNE si myslela, že čaká dvojičky. Počas tehotenstva ju trápili kŕče a v treťom mesiaci dokonca potratila nevyvinutý plod. Stále však neboli pochybnosti o tom, že čaká dvojičky. 

Všetky dievčatá vážili menej ako 6,5 kg. Každá bola veľká ako dospelá ľudská dlaň.

Ani Dafoe či Oliva si nemysleli, že bábätká prežijú. Po pôrode Elzire dostala šok a jej manžel sa bál, že zomrie aj ona. Do dvoch hodín sa jej stav podarilo stabilizovať. Jej dieťatkám sa to podarilo až o niekoľko týždňov.

Elzire Dionne With Quintuplets

Elzire tesne po pôrode 

Prvé týždne však boli neisté. Dievčatá umiestnili do prútených košov s dekou blízko zdroja tepla, boli pod neustálym dohľadom a boli kŕmené vodou a kukuričným sirupom. Neskôr ich prikrmovali domácou receptúrou pôsobiacou ako stimulant a pozostávajúcou z vody, kukuričného sirupu, mlieka a rumu. Počas prvých týždňov rodine pomáhali aj matky z blízkeho okolia, ktoré neváhali darovať aj vlastné materské mlieko. Pomoc dievčatám chcelo nielen okolie, ale aj ľudia z celého kontinentu.

Dionnovci dostali ponuku ukázať svoje deti na veľtrhu v Chicagu. A podobných ponúk bolo neustále viac a viac.

Dionne Quintuplets Dressed As Sailors

Pár dní potom, čo sa dievčatá narodili, Oliva – chudobný farmár začal rokovať s organizátormi veľtrhu v Chicagu a podpísal s nimi zmluvu. Oliva od zmluvy nasledujúci deň odstúpil, ale následky nenechali na seba dlho čakať. O pár týždňov, keď mali pätorčatá 4 mesiace, vedenie Ontaria z dôvodu obáv o bezpečnosť a blaho dievčat zasiahlo, a dievčatá rodičom vzali. To ešte netušili, že ich čaká ešte väčšie peklo.

Dionne Quintuplets At Quintland

Ontario postavilo pre dievčatá obydlie nazývané aj Quintland. To bolo považované za obrovskú atrakciu, ktorá neskôr musela byť oplotená. 

Premiér Ontaria Mitchell Hepburn sa stal poručníkom dievčat uvedomujúc si, aké veľké sumy z nich ako z turistickej atrakcie dokáže vyťažiť. Poručníctvo malo trvať 2 roky. Namiesto toho trvalo 9 rokov, počas ktorých generovali tieto dievčatá obrovské zisky.

Pätorčatá boli presunuté do nemocnice oproti ich rodičovskému domu. Dohliadal na ne zdravotnicky personál ako aj doktor Dafoe. Strážili ich policajti a rozsiahle oplotenie. Cieľom bolo hlavne to, aby sa dievčatá nedostali von.

Verejnosť mohla dievčatá spočiatku vidieť iba na balkóne. Neskôr na ne mohli návštevníci zhliadať aj na ich ihrisku  – uzavretom sklom, ktoré umožňovalo vidieť dnu, avšak nie von. Deti videli iba mihajúce sa tiene.

V roku 1937 sa v Quintlande mihlo až 3 000 tieňov denne. Do roku 1943 sa prišli na dievčatá pozrieť až 3 milióny turistov. Quintland sa stal kanadskou najväčšou turistickou atrakciou. Obľúbenejšou než Niagárske vodopády.

Ako napísali sestry neskôr vo svojej autobiografii We Were Five, “bol to karneval uprostred ničoho.”

Odhadované výnosy Quintlandu dosiahli za 9 rokov približne 500 miliónov.

Oliva sidokonca otvoril cez ulicu aj vlastný obchodík so suvenírmi.

Zatiaľ čo sa peniaze sypali, dievčatá boli neustále testované, vyšetrované a monitorované vedcami. Cécile neskôr povedala, že sa naučila skôr povedať slovo doktor než mama.

Vedci sa aspoň sústredili na prínos pre vedu, kým mnohým iným aj za hranicami Ontaria išlo výhradne o peniaze. V období od 1936 do 1939 sa Dionnovské pätorčatá objavili v 3 filmoch, v ktorých prerozprávali svoj príbeh. S tým bol spojený aj predaj množstva reklamných produktov, na ktorých boli malé dievčatá (pohľadnice či periodiká).

Cakes
Blue Dresses
Teddy Bear

Pumpkin Carving

Zatiaľ čo o dievčatách vedel celý svet, ich rodičia ich sotva videli. Dievčatám len zrieda povoľovali vyjsť von z areálu a rodičom zas vojsť dnu. „Nepoznali sme sa.“ spomína Cécile.

Rodičia roky bojovali o opateru svojich detí so štátom. Až v roku 1943 deti získali späť.

Podľa autobiografie sa dievčatá vrátili do „najsmutnejšieho domu aký poznali“.

Rodina sa presťahovala do „The Big House,“ luxusného sídla zaplateného z peňazí, ktoré vláda ponechala dievčatám.

Dôvodom, pre ktorý dievčatá nazvali svoj domov najsmutnejším nebol ani emocionálny chlad zo strany rodičov, či ich finančné zneužívanie.

Dionne Family

Celá rodina Dionnova vrátane matky, otca, súrodencov a pätorčiat v bielom. 

Po desaťročiach sestry vo svojej knihe z roku 1995 odhalili rodinné tajomstvo. Po ich návrate domov ich otec sexuálne zneužíval.

Raz za čas vzal Oliva dievčatá bicyklovať a mimo domu sa ich sexuálne dotýkal. Keď to povedali školskému kaplánovi kázal im, aby aj naďalej milovali svojich rodičov a na bicyklovanie nosili hrubý kabát.

Desaťročia o tom nikomu inému nepovedali. Po čase prelomili mlčanie v kanadskom televíznom programe, v ktorom moderátor uviedol :“Tieto ženy sú totálne psychicky zničené.“

Dionne Girls As Young Ladies

Pätorčatá vo svojom tínedžerskom veku skutočne vydržali oveľa viac ako ich rovesníci.

V 18-tich rokoch odišli z domu, a len zriedka svoju rodinu kontaktovali. O 2 roky neskôr zomrela Émilie a o 16 rokov neskôr aj Marie.

V 90-tych rokoch sa Annette a Cécile rozviedli a spolu s Yvonne sa presťahovali do domu mimo Montrealu. Hoci zarobili stovky miliónov dolárov, zdedili aj $1.8 milióna dolárov, ktoré sa záhadne z ich majetku vyparili aj vďaka rodičom. Tri sestry žili spolu zo spoločného príjmu 525 dolárov mesačne.

Prosili vládu o pomoc. Tá im navrhla 4 200 dolárov mesačne. Túto ponuku neprijali. Pod tlakom verejnej mienky vláda svoj návrh prehodnotila a poskytla im jednorázovú kompenzáciu vo výške 2,8 milióna dolárov.

The Dionne Quintuplets In 1937

Možno sa zdá táto suma veľká, ale je to iba almužna v porovnaní s tým, čo sestry zarábali predtým alebo v porovnaní  s ponukou, ktorú prv odmietli.

Dnes žijú už len 2 sestry – Cécile and Annette. Yvonne zomrela v roku 2001.

Zdroj: allthatsinteresting.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
  Premiér Ontaria Mitchell Hepburn pózuje s Dionnovskými pätorčatami.  ELZIRE DIONNE si myslela, že čaká dvojičky...." />