Prečo vedľa domu nesadiť jedľu. Vyhnite sa nešťastiu! Veľa ľudí o tomto vôbec nevie, no dôvod vás prekvapí

Odjakživa sme si s manželom chceli vedľa domu vysadiť malú jedličku. Nepodarilo sa nám však dostať stromček zo výsadbovej škôlky a keď sme si chceli po nejaký ísť do lesa pribehla babička a spustila«Pri borovici sa treba modliť, pri breze veseliť a na smreku obesiť! Buď bude strom alebo ja.» A keďže je pre nás babička oveľa dôležitejšia nasadili sme si stromček za plotom, blízko k otvorenému priestranstvu. 

 

Photo by Joanna Kosinska on Unsplash

Stromy pri dome

Väčšina mojich známych pevne verí, že jedľa do domu prináša nešťastie. Ako argumenty som už počula desiatky príbehov ľudí, ktorých prenasleduje zlých duch nešťastia od okamihu čo sa im pod oknami objavil tento osudný strom. Mnohé tieto povery prežili aj do dnešných čias a prekvapujúco majú v niečom pravdu. Zvláštne nemyslíte?

Photo by Henry Dinardo on Unsplash

Dnes pre vás redakcia «chilln.sk» pripravila zoznam vychádzajúci z rituálov našich prababičiek, ktorý objasňuje, ktoré stromy je najlepšie vysadiť vedľa domu tak, aby ste sa vyhli nešťastiu. A na konci článku nájdete recept na smrekový nápoj proti kašľu, ale zaberá aj na chudokrvnosť, nedostatok vitamínov a iné problémy.

Začneme rozprávkami a poverami. Chatka baby-jagy je postavená z jedľovej guľatiny, stojí na čistine v strede lesa a nikto ju nedokáže porúbať. Žije tam Lešij (staroveký jedľový strom), ktorý kradne stratené deti a núti ich zbierať opadané jedľové vetvičky. A pod starou jedľou nocujú lesné víly…

деревья посадить возле дома

V náboženstve sa zasa jedľa považuje za svätý strom. V zime nespí a preto sa odnepamäti používa pri obradoch a rituáloch. Podľa legendy, magickými vlastnosťami tento strom obdaroval Boh, pretože počas úteku do Egypta ukryl Pannu Máriu a malého Ježiška. Jedľové šišky sa často používajú ako amulet a z jej vetvičiek je zvykom robiť vianočný alebo adventný veniec ako symbol nového ročného cyklu.

pexels.com

Mnohé národy považujú jedľu za sprievodcu do sveta mŕtvych. Spája sa s posvätným symbolom smrti, tajomstvom oslobodenia a očisty. Niet sa preto čomu čudovať, že na pohrebe je rakva často zdobená jedľovými vetvičkami a vencami z nich často zdobia aj hroby. Duch mŕtveho veriaceho sa do neba dostane len cez ostrý vrchol jedle, ktorá má polámané konáre. A čarodejníci, čarodejnice a samovrahovia musia zostať v jej ihličí. 

благоприятные деревья возле дома

Používanie jedle v pohrebný rituáloch spôsobilo, že ľudia sa od nej odklonili. Nikto nechcel, aby mu vedľa domu blúdili mŕtve duše. Ihličnaté stromy sa preto začali vysádzať vedľa kostolov, «aby zomrelý neblúdil». Postupne sa objavili aj iné zákazy, ktoré mali ľudí ochrániť od nešťastia.

  1. Akonáhle jedľa prerastie dom, do domu príde smrť.
  2. Ak je jedľa vyššia ako osoba, ktorá ho vysadila, tá osoba zomrie.
  3. Jedľa je útočišťom zlých duchov.
  4. Vysadením jedle sa človek odsúdil na smrť, osamelosť, bezdetnosť alebo len samé dcéry.

Podľa ezoterikov je jedľa energickým upírom. V lete odoberá všetku dostupnú okolitú energiu a delí sa s ňou iba v zime. Špička jej veľkorysosti nastáva koncom januára a začiatkom februára. Dlhé prechádzky v jedľovom lese sa však neodporúčajú. Energetika týchto stromov je veľmi mocná, stačí vám 20 minút, aby ste si očistili myseľ a zlepšili vnútornú pohodu. Pri dlhšom pobyte v lese začnú stromy odoberať energiu človeka.

Z medicínskeho hľadiska je to aj potvrdené: dlhodobé vystavovanie sa éterickým olejom môže byť pre zdravie človeka škodlivé. Ale zároveň s negatívnymi vlastnosťami majú ihličnany aj množstvo liečivých vlastností. Obsahujú obrovské množstvo vitamínu C, karoténu, phytoncidov a esenciálnych olejov. Živica, šišky, kôra – to všetko sa používa ako liečivo.

Ak si chcete posilniť telo a doplniť vitamínové rezervy vyskúšajte si pripraviť aromatický ihličnatý čaj. Je to úžasný prostriedok od prechladnutia. Má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Môžete ho piť ako prevenciu alebo si ním potierať ranky a akné.

 

ČAJ Z IHLIČIA

Urobiť čaj je veľmi jednoduché. Na 500 ml vriacej vody potrebujete pol pohára jedľových ihličiek. Uvarte vodu a pridajte do nej najemno narezané vetvičky. Na slabom ohni varte ešte 10-15 minút. Potom prikryte vrchnákom a nechajte pol hodiny lúhovať. Na vylepšenie chuti môžete pridať citrón a med. Dlho však čaj nevarte, inak stratí svoje liečivé účinky. Všetci vedia, že horúca voda nie je pre vitamíny najlepšia.

Keď sa nad tým zamyslíte logicky, vysádzať jedľu vedľa domu nie je bezpečné. Počas búrky blesk vždy udrie do vysokého stromu, ktorý môže spadnúť na dom a zapáliť ho. Zem pod ihličnatým stromom je vystlaná suchým ihličím, ktoré sa ľahko vznieti. Stačí aj maličká iskrička a všetko môže skončiť v ohni.

 

Jedľa tiež drasticky vyčerpáva pôdu na mieste, kde rastie. Preto okolo nej nerastie bujná vegetácia. A koreňový systém, aj keď sa radí k povrchný, môže preniknúť až do hĺbky 165 cm. Korene, ktoré sa ťahajú horizontálne, sa medzi sebou prelínajú až niekedy môžu dosiahnuť aj základy domu a narušiť ich. Ak ste sa teda na svojom pozemku predsa len rozhodli vysadiť si jedličku, urobte tak 3-4 metre od základov.

Dnes už existuje aj množstvo jedľových trpaslíkov. Či už veríte na povery, alebo nemáte vhodné miesto na svojom pozemku – vyberte si jeho. Ale, aby vám krásne rástol pamätajte nielen na „vrcholky“ ale aj na „korene“!

какие деревья посадить возле дома© DepositPhotos

 

Ak boli pre vás informácie v článku nápomocné, ukážte ho aj priateľom na sociálnych sieťach.

A čo si myslíte vy, aké stromy možno vysadiť vedľa domu? Len ovocné alebo máte na to iný názor? Nezabudnite nám ho napísať do komentárov!

Prečítaj si aj:Recept: Liečivý smrekový sirup z mladých výhonkov proti kašľu a nachladnutiu

Pokiaľ sa Vám tento článok páči, môžete ho komentovať, diskutovať a budeme radi, ak ho budete zdieľať pre svojich známych. Robíme to s ochotou hlavne pre vás, našich fanúšikov.

zdroj: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Odjakživa sme si s manželom chceli vedľa domu vysadiť malú jedličku. Nepodarilo sa nám však dostať stromček..." />