Ako prvá manželka Stephena Hawkinga mu zachránila jeho život. TOTO všetko preňho urobila…

Stephena Hawkinga mnohí poznali len ako svetoznámeho vedca. Existoval však ešte jeden Stephen Hawking – romantický a rodinne založený muž. Bol dvakrát ženatý, vychoval tri deti a zbožňoval čas strávený so svojimi vnúčatami.

Jedného dňa sa ho opýtali, o čom rozmýšľa najviac. Hawking priznal, že o ženách, pretože sú pre neho najväčším tajomstvom. Rozhodli sme sa vám o živote teoretického fyzika prezradiť niečo viac, veď príbeh o láske s jeho prvou ženou získal sošku Oscara.

So svojou prvou manželkou sa Stephen stretol prostredníctvom spoločných priateľov na Oxfordskej univerzite. Jane Wildeová bola filologičkou a študovala fyziku. Stephen nebol nikdy miláčikom dievčat, no sebavedomie si zvýšil po tom, čo ho prijali za vedúceho veslárskeho tímu.

Nakoniec pozbieral všetku svoju odvahu a pozval Jane na ples. Potom ju ako správny džentlmen odprevadil domov. Takto sa začal ich ľúbostný príbeh. Neskôr Jane priznala, že sa zamilovala do jeho veľkých očí, láskavého úsmevu a do toho, s akým zanietením rozprával o vede.

Keď SA Už Stephen nejakú tú dobu cítil zle, rozhodol sa v nemocnici podstúpiť komplexné vyšetrenie. Diagnostikovali mu smrteľné ochorenie – amyotrofická laterálna skleróza. V ten istý deň uvidel chlapca s leukémiou a povedal si, že existujú aj horšie choroby.

Tak či onak, svojej priateľke to nepovedal okamžite. Lekári mu povedali, že má len niekoľko rokov života. Ako sa jej k tomu mal priznať? Jane začala pociťovať, že Stephenovo správanie sa začalo výrazne meniť.

Tajomstvo jej nakoniec odhalili priatelia. Diagnózy sa nezľakla, práve naopak, rozhodla sa s ním prežiť celý svoj život, bola mu oporou a pripomínala mu, aby sa tešil z každého prežitého dňa.

Svoj vzťah spečatili manželstvom, v ktorom mu Jane porodila 3 krásne deti, bola milujúcou manželkou a starostlivou matkou. On, narozdiel od všetkých predpovedí, pokračoval v živote a venoval sa vede.

Avšak po pôrode tretieho dieťaťa sa Jane dostala do depresií. Nedokázala držať krok s výchovou detí, mužom invalidom a len s hrôzou rozmýšľala o tom, čo bude, keď Stephen zomrie.

Jane našla útechu v cirkevnom zbore, kde sa zoznámila s Jonathanom Jonesom. Vznikli medzi nimi vzájomné sympatie, no Jane urobila všetko pre to, aby sa sa vyhla jeho blízkosti. Jones sa aj napriek tomu stal ich rodinným priateľom a vo všetkom sa jej snažil pomôcť.

Aj napriek komplikovanej situácii v rodine sa Jane aj naďalej starala o zdravie svojho manžela. V roku 1985 vážne ochorel na pneumóniu, lekári Jane povedali, že by bolo lepšie, keby ho odpojili od prístrojov, no ona to rázne odmietla. Neskôr Stephen prezradil, ako mu jeho žena zachránila život.

Od roku 1990 začali žiť oddelene a v 95-tom sa oficiálne rozviedli. Jane sa nakoniec vydala za Jonathana Jonesa a Hawking sa oženil so svojou ošetrovateľkou. Neskôr prezradil, že išlo len o vášeň a túžbu. Elaine bola vydatá za muža, ktorý vytvoril prístroj, vďaka ktorému bol schopný rozprávať aj po prekonaní pneumónie.

Ich manželstvo trvalo 12 rokov. Vyskytli sa rôzne fámy o tom, že Elaine manžela neustále urážala a posmievala sa jeho výzoru, no vedec všetky tieto vyhlásenia poprel.

Vzťah s jeho prvou manželkou Jane sa stal námetom pre film s názvom Teória Všetkého, v ktorom bol premietnutý úžasný príbeh o ich vzájomnej láske. Snímka získala Oscara za najlepšieho herca – v roli Stephena Hawkinga sa objavil Eddie Redmayne, ktorý si ocenenie právom zaslúžil.

Stephen Hawking bol veľkým idealistom, obľúbeným fyzikom a vedcom, nebál sa ostrých slov na adresu politikov a vedel ako milovať.

Zbohom pán Hawking a ďakujeme za všetko…

zdroj:ofigenno.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Stephena Hawkinga mnohí poznali len ako svetoznámeho vedca. Existoval však ešte jeden Stephen Hawking – romantický..." />