Tŕpnu vám po nociach ruky? Príčin môže byť mnoho preto neváhajte s liečbou!

Znecitlivenie rúk (alebo medicínsky parestézia) je skôr bežný pocit nepohodlia, ktorý sa vyskytuje hlavne v noci. Jeho hlavnými príznakmi sú bolesť a brnenie v končatinách. 

почему у меня во сне немеют руки© DepositPhotos

Často sa človek zo spánku prebúdza, lebo bolesť a pocit tŕpnutia mu bránia normálne spať. Keď pohýbete prstami brnenie sa najskôr zhorší, bolesť sa zväčšuje, potom však postupne ustúpi a vy môžete spať ďalej.

почему во время сна немеют руки

Podľa štatistík až 45% obyvateľstva v noci prežíva bolestivú parestéziu. Všeobecne sa uznáva, že príčinou tŕpnutia rúk počas spánku je nedostatočné prekrvenie končatín. Ale čo ho spôsobuje?

Prečo v noci tŕpnu ruky

Samozrejme, že ak vám ruka stŕpla kvôli nevhodnej polohe počas spánku, nemusíte panikáriť. Na druhej strane ak vám ruky tŕpnu každú noc a prerušujú vám tak spánok, mali by ste sa obrátiť na špecialistu. Tu je zoznam problémov, ktoré by ste nemali ignorovať.

во сне затекают руки и ноги© DepositPhotos

 1. Ak vám ruky tŕpnu počas spánku aj po spánku.
 2. Ak vám ruky tŕpnu naraz.
 3. Ak vám v noci tŕpne iba ľavá alebo iba pravá ruka.
 4. Ak sa vám spolu s parestéziou zhoršuje zrak.

Nepríjemné pocity sa môžu líšiť v mieste pôsobenia. Veľmi riedko sa stretávame so stŕpnutím celej ruky. Väčšinou ide len o nejakú jej časť, čo priamo závisí od toho čo ju spôsobuje.

 

 1. Syndróm karpálneho tunela
  Vzniká pri stlačení nervov idúcich v zápästí cez úzky kanál tvorený kosťami zápästia. Príčinou môže byť stále jednotvárne zaťaženie zápästia (práca na počítači, hra na hudobnom nástroji). Pri tomto nastáva stŕpnutie celej ruky alebo len jej častí, vždy maximálne pod zápästie, niekedy znecitlivejú iba prsty. Vyššie časti ruky, ako sú lakeť či rameno, sa tým pádom tohto procesu netýkajú.
  во сне немеют обе руки© DepositPhotos
 2. Krčná osteochondróza
  Krčná osteochondróza, spondylóza, prietrž alebo vysunuté medzistavcové platničky v oblasti krčnej chrbtice, hlavne ak je tento problém lokalizovaný v nižších krčných segmentoch (od C5 do C7), môže byť tiež príčinou tŕpnutia rúk. Práve z tejto časti miechy vychádzajú nervy prechádzajúce do rúk. V tomto prípade v závislosti od postihnutého nervového koreňa sa nočné tŕpnutie rúk môže lokalizovať: na vnútornom povrchu celej ruky, od pleca po koniec piateho a štvrtého prsta (C7); na zadnej strane ramena a predlaktia, zadnom povrchu druhého a tretieho prsta (C6); na bočnej strane celej ruky po koniec ukazováka a veľkého palca (С5).
 3. Polyartritída malých kĺbov na ruke
  Je charakteristická prítomnosťou symptómov iba v prstoch.
 4. Cukrovka a iné metabolické poruchy
  Tŕpnutie má v tomto prípade vzostupný charakter, najskôr sa začína v spodnej časti ruky a po čase sa presúva smerom hore k plecu. Zvyčajne k tomu dochádza ak sú postihnuté väčšie sústavy orgánov. Obe ruky tŕpnu naraz, pocity sú symetrické.
 5. Srdcové choroby
  V tomto prípade je potrebné pozorovať, ktorá ruka tŕpne. Pri vzniku nepríjemných pocitov v pravej ruke, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o krčnú osteochondrózu. Ak sa však tŕpnutie vyskytne v ľavej ruke, môže to byť príznak vážnych srdcových problémov, ako napríklad stenokardia alebo infarkt. Ak znecitlivenie ľavej ruky vzniklo náhle a hlavne v noci, a ani po hodine neprechádza, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Čo robiť ak vám v noci tŕpnu ruky

 1. Skontrolujte si vankúš a matrac, mali by vám v spánku poskytovať pohodlnú oporu.
 2. Skontrolujte si pyžamo, aby vám náhodou úzke rukávy v noci neškrtili končatiny.
 3. Dávajte si pozor na polohu, v ktorej spíte.

RADA REDAKCIE

Aby ste sa zbavili tŕpnutia rúk, nevyhnutne musíte zlepšiť prietok krvi do končatín. S touto úlohou vám môžu pomôcť aj pravidelné cvičenia.

Dlhé prechádzky a ranné cvičenie pomôžu eliminovať nepríjemné pocity, ktoré vznikajú v horných končatinách počas spánku. Dobrým krokom je aj kurz liečebných masáži, ale až po stanovení presnej diagnózy.

 

FYZIOTERAPEUTICKÉ PROCEDÚRY

 1. Magnetoterapia krčnej časti chrbtice
 2. Fonoforéza, darsonvalizácia rúk
 3. Parafín na ruky a ramená
 4. Elektroforéza karpálneho tunela

ĽUDOVÉ LIEČEBNÉ PROSTRIEDKY

 1. Kontrastný kúpeľ. Striedavo spúšťajte ruky do chladnej a do horúcej vody. Následne ruky natrite terpentínovou masťou a navlečte na ne kozmetické rukavice.
 2. Uvarte si tekvicovú kašu, ešte teplú masu naneste na celú ruku od šije, cez rameno k zápästiu, prikryte uterákom a opakujte do ustúpenia príznakov.
  во сне немеют руки что это© DepositPhotos
 3. Jeden diel rojovníka zalejte tromi dielmi octu a zmes nechajte týždeň-dva v temnej miestnosti odstáť. Keď bude prípravok hotový, potrite si ním ruku do úplného zmiznutia tŕpnutia.
  если во сне немеют руки и ноги
 4. Ak sa necitlivosť objavuje pravidelne, mali by ste venovať pozornosť zlepšeniu svojich ciev. Na to vypite každé ráno na prázdny žalúdok pohár horúcej vody.
 5. Pri tŕpnutí neuralgického pôvodu pomôžu aj kúpele z odvaru z brezových púčikov, dubovej alebo osikovej kôry (na 1 l vody pridajte 5-6 polievkových lyžíc soli a 1 polievkovú lyžicu suroviny). Kúpeľ robte 25–30 minút, potom si natiahnite rukavice alebo teplé (najlepšie vlnené) ponožky a zostaňte v nich celú noc. Takýchto kúpeľov by ste mali urobiť 12-15.

Prevencia tŕpnutia rúk

Ako prevenciu tŕpnutia rúk môžete tiež posilňovať svaly, ktoré držia medzistavcové platničky. Existujú na to špeciálne vypracované cvičenia, ktoré však vykonávajte len pod dohľadom lekára.

 почему во сне немеют пальцы рук© DepositPhotos

Prevenciu tŕpnutia však môžete začať už pred konzultáciou s odborníkom. A pomôžu vám pri tom jednoduché kroky. 

 1. Vyhnite sa noseniu ruksaka alebo ťažkej tašky na pleciach.
 2. Vyhnite sa dlhšiemu sedeniu s rukou prehodenou cez operadlo kresla alebo stoličky.
 3. Svoju pozíciu na pracovnej stoličke upravte tak, aby bola pohodlná hlavne pre ruky (najlepšie je vyhnúť sa prácam, ktoré si vyžadujú dlhodobé dvíhanie rúk nad úroveň srdca).
 4. Urobte si v práci krátke prestávky na vyplnenie naťahovacích cvičení na chrbát a vytrasenie rúk.
 5. Nie je zlé ani 2-3-krát denne sa uvoľniť ležaním.
 6. Do stravy by ste mali zaradiť ryby, morské plody, orechy, a semienka.
 

Ak tŕpnutie rúk v noci pretrváva ihneď sa poraďte sa lekárom. Podobné symptómy radšej neberte na ľahkú váhu, pretože môžu viesť k vážnej chronickej chorobe. Možno budete v niektorých prípadoch nútení zmeniť prácu. Veľa zdravia!

pre viac článkov, ktoré sa venujú zdraviu navštívte tento odkaz. 

zdroj: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Znecitlivenie rúk (alebo medicínsky parestézia) je skôr bežný pocit nepohodlia, ktorý sa vyskytuje hlavne v noci...." />