Aké sú tajomstvá domácej mágie bohatých babičiek? Povery alebo je v tom niečo viac?

Rada navštevujem ľudí. A ešte radšej sa schádzam s ľuďmi, keď mi aj povedia svoj neobyčajný príbeh. Raz ma kamarátka poprosila či by som jej nepomohla s upratovaním v dome jej babičky. Ale pred cestou ma ešte varovala: «Buď pripravená na rôzne prekvapenia – moja babka má svoje zvyky, takže si to čo uvidíš neber veľmi k srdcu». 

приметы и обычаи© DepositPhotos

Symboly a zvyky

Najskôr som si pomyslela: čím ma už len môže prekvapiť priemerná babička, ktorá potrebuje pomoc? Okrem hory odpadkov aj obrovskou životnou skúsenosťou, inak asi ničím. Keď som však uvidela dom, zmenila som názor. Veľkolepá budova, prekrásny dvor a množstvo zelene. Domáca pani vôbec nevyzerala bezmocne práve naopak, sršala energiou a silou starej ženy.

приметы и обычаи© DepositPhotos

Prvé čo som uvidela na dvore, boli nie mačka a pes, ale úplne novučičká metla, ktorá stála hore nohami. Myšlienky na ňu mi nedávali pokoja, ale to nebol jediný zvláštny predmet v dome. Rozhodla som sa teda babičky na to opýtať. A dostala som veľmi pôsobivú odpoveď: «Ak chceš byť ako ja a žiť si výborne tak potom zabudni na všetko čo si doteraz poznala. Poviem ti tajomstvá dobrých znamení a zariekadiel, ktoré úplne zmenia tvoj život».

приметы и обычаи© DepositPhotos

V každodennom živote nás obklopujú nevysvetliteľné veci. Osud, náhoda alebo opakujúce sa scenáre? Dnes vám redakcia «Tak jednoducho!» rozpovie, aké národné symboly prinášajú šťastie. Verte alebo nie, je to na vás. A na konci článku si pozrite ochranné zariekadlo pre domácu metličku-ochrancu.

Domáca metla je z hľadiska technických parametrov oveľa nižšie ako jej náhrady – vysávače a parné mopy. No my vám dôrazne odporúčame si ju v najbližšom obchode kúpiť. Maličká metlička skromne stojaca v kúte môže zohrať v dome oveľa väčšiu úlohu ako len slúžiť na zametanie prachu. Dnes metličky kúpite aj v suveníroch, veď z domu vymetá zlo.

приметы и обычаи© DepositPhotos

Má démonický pôvod, a ak s nimi budete zaobchádzať starostlivo a správne, určite vám pomôžu ochrániť váš dom pred zlom. Aby ste však tento obyčajný domáci predmet premenili na ochranný, čítajte ďalej.

 

AKO UROBIŤ Z METLY TALIZMAN

 1. Kúpte si metličku pletenú zo slamy. Najlepší deň na nákup je mužský (pondelok, utorok, štvrtok). Najlepšie bude ak aj predávajúci bude muž. Metlička by sa svojmu nastávajúcemu majiteľovi mala samozrejme páčiť, preto vyberajte tú najhustejšiu a najkrajšiu. Je zakázané zjednávať! Akú cenu vám povie predajca, za takú metlu kúpte.приметы и обычаи© DepositPhotos
 2. Doma metličke urobte parný kúpeľ – na dve hodiny ju namočte do solenej vriacej vody a nechajte uschnúť v horizontálnej polohe. Tento trik zabezpečí vášmu pomocníkovi dlhú životnosť.
 3. Keď metlička uschne vyslovte želanie a zameťte ňou dom. Až potom môžete urobiť generálne upratovanie.
 4. Vždy zametajte z ľavého uhla miestnosti smerom do stredu! Tak šťastie necháte v  dome a nevymetiete ho cez prah.
 5. Po upratovaní postavte vždy metličku hore nohami, najlepšie vedľa prahu do ľavého rohu miestnosti. Toto odoženie nedobrých ľudí a prinesie vám bohatstvo. Môžete je mať aj na inom mieste, ale vždy musí stáť naopak.приметы и обычаи
 6. Nikdy nedovoľte hosťom, aby zametali vo vašom dome! Inak riskujete, že prídete o všetku nadobudnutú ochranu.
 7. Ak sa metlička pokazila nepáľte ju v domácej peci, alebo na ohni a už vôbec ju nevyhadzujte pri dome. Najlepšie je poďakovať jej za dobrú službu a odniesť ju na križovatku, alebo do spaľovne. V ten istý deň si kúpte novú metlu a vykonajte znova všetko od bodu jeden.
 8. Hovorí sa, že s metličkou žije domov. Preto ju držte v čistote a nemeňte miesta, kde stáva. Čím je metla presnejšia tým silnejšia je jej moc.приметы и обычаи
 9. V dome by sa mala nachádzať iba jedna takáto domáca metlička, ktorou budete zametať.
 10. Nezametajte po západe slnka inak z domu vymetiete blahobyt.
 11. Kategoricky neometajte nevydatú alebo neženatú osobu. Riskujete, že vám to do života prinesie samotu. Ale deti a mladých ometať môžete, odmetie to z nich lenivosť.
 12. Najlepší čas na výmenu metličky je Nový rok.

Teraz už v obchodoch so suvenírmi predávajú maličké metličkové amulety. Vešať by sa mali nad dvere pri rohu tiež hore nohami, aby zlí ľudia dom obchádzali už zďaleka, alebo do kuchyne, aby ste si privolali bohatstvo.

приметы и обычаи

Metla symbolizuje rodinný strom, rodinu a blahobyt. Ak ju postavíte hore nohami, zatvoríte tým cestu do vášho domu zlých silám. Niet teda divu, že v národných rozprávkach a prísloviach sa stretávame s takými asociáciami ako, že celá metla je rodina a prúty sú jej členmi. Tieto výroky, ktoré prežili dodnes teda odhaľujú priam až posvätný význam tohto rituálneho predmetu.

приметы и обычаи© DepositPhotos

PRÍSLOVIA A VÝROKY O METLE

 1. V jednom dome nepoužívaj dve metly – roztrúsiš si po rohoch bohatstvo.
 2. Metlu neprelomíš, ale po prútiku ju prelomíš celú.
 3. Dve metličky v krabici, myš v pivnici.
 4. Špinavá metla – už iba posekať a šup do pece.
 5. Jeho metla lepšie zametá.
 6. Silný démon čo horami pohne, sa pred ľuďmi s metlou trasie.
 7. Nohy mladíka omietli – ženba mu súdená nie je, dievky sa mu budú vyhýbať.
 8. Tehotná keď metlu prekročí, ťažký bude mať pôrod. A keď na ňu stúpi – prídu aj bolesti.
 9. Cudzí človek do domu chcel prísť, kradnúť a ničiť, metla za rohom však odohnala ho.
 10. Novou metlou deti biť k poslušnosti, starou k bolesti.

приметы и обычаи© DepositPhotos

Naši predkovia verili v magickú silu vecí, ktoré sa nachádzali v dome. Až do našich čias sa zachoval staroslovanský sľub na metlu. Podľa vlastného rozhodnutia prečítajte tieto slová nad novou metlou, môžete ju tak zakliať na prilákanie prosperity a zničeniu zlých síl. Ak sa nebojíte obrátiť sa k mágii, čítajte tieto slová hociktorý deň pri rastúcom mesiaci.

приметы и обычаи© DepositPhotos

«Metlička-priateľ, ochráň môj prah od vlkov, prefíkaných nepriateľov. Tých čo do tohto domu prichádzajú s radosťou pusti dnu. Tých čo prichádzajú s úmyslom zlým, však odmeť z môjho prahu. Odmetaj od môjho prahu všetku biedu, trápenie, choroby, nezhody, všetkých zlých duchov, nech sa do môjho domu nedostanú. Ochráň ma od ducha smrti a nepusti ho do môjho domu. Chudobu odvracaj a peniaze prinášaj. Nech je môj dom plný blahobytu a nech v ňom nikdy nechýba plno zlata a striebra. Slovo je kľúč, jazyk je zámka, šťastia veľa na môj prah. Amen».

приметы и обычаи© DepositPhotos

ZAKLÍNADLO PRE PENIAZE

Ak chcete mať viac peňazí, rozsypte po dome mince a nechajte ich tak 24 hodín. Potom ich pozametajte novou metličkou so slovami: «Zametám peniaze, bohatstvo priťahujem, budem bohatá a celá zlatá». Počas troch dní peniaze nechajte v ľahom rohu miestnosti, tam kde ste ich zamietli. Potom nemnoho z nich vložte do nádobky a pevne zatvorte viečkom. Nikdy ju už potom neotvorte.

приметы и обычаи© DepositPhotos

Naši dedkovia a babičky odjakživa používali symboly, ktoré zväčšujú bohatstvo a prinášajú šťastie. Kto vie, možno napokon aj mali pravdu. Aby ste si to overili musíte to iba vyskúšať.

Mnohé povery prežili až do dnešnej doby a stali sa národnými prísloviami. Ale všetky spája jedno – keď bude všade poriadok, zavíta k vám aj prosperita. Verte sami sebe, veď na šťastný život stačí pokoj v duši, čistota v dome a v mysli.

A ako vy skladujete svoju domácu metlu: hore štetinkami alebo naopak? A prečo si myslíte, že niektoré povery sa splnia aj keď im neveríme?

Ak sa vám článok páčil nezabudnite sa s ním podeliť aj s priateľmi na sociálnych sieťach!

zroj: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Rada navštevujem ľudí. A ešte radšej sa schádzam s ľuďmi, keď mi aj povedia svoj neobyčajný..." />