Lekári vykonali prvú transplantáciu pohlavného orgánu na svete! A tu je ich prvý pacient

Je to prelom!

Americkému veteránovi, ktorý stratil obe nohy a celé svoje genitálie vo vojne v Afganistane, úspešne vykonali prvú transplantáciu penisu a miešku na svete, informoval Daily Mail.

Operácia sa uskutočnila 26. marca a trvala 14 hodín. Asistovalo pri nej 9 plastických chirurgov a dvaja urológovia.

O úspechu lekári informovali až teraz, keďže bol potrebný čas, aby sa ubezpečili, že rehabilitácia pacienta prebieha normálne.

Johns Hopkins Medicine/Cover Images

Chirurgovia špecifikovali, že transplantovali penis, miešok (semenníky transplantované neboli z etických dôvodov), a tiež časť brušnej steny odobratej od zosnulého darcu.

Andrew Lee, profesor a hlava oddelenia plastickej a rekonštrukčnej chirurgie na Lekárskom oddelení Univerzity Johna Hopkinsa, hovorí::

 

«Dúfame, že táto transplantácia pomôže tomuto mladému mužovi znova nadobudnúť všetky normálne močové a sexuálne funcie».

Špecialisti tvrdia, že pri niektorých zraneniach nie je potrebné uchyľovať sa až k transplantácii celého orgánu.

Johns Hopkins Medicine/Cover Images

Existujú prípady, keď sa penis dá zrekonštruovať použitím tkanív z iných častí tela pacienta, aj tak však v takýchto prípadoch je na dosiahnutie erekcie potrebná protéza na implantátoch a práve to zvyšuje riziko infekcie. Okrem toho, u vojakov sa nie vždy nachádza dostatok živého tkanica na ostatných častiach tela.

V tomto prípade hovoríme o vaskularizovanej kombinovanej alotransplantácii, čo je výmena orgánu alebo tkaniva z jednej osoby na druhú. Tento typ transplantácie je bežný pri transplantácii obličiek, pľúc, srdca, alebo pečene.

Takáto transplantácia zahŕňa celý komplet: kožu, svaly a šľachy, nervy, kosti a krvné cievy.

Leo Delauncey/Mailonline / Lifter

Leeov tím dodáva, že pacient sa v súčasnosti nachádza v rehabilitačnej fáze: podávanie imunosupresorov, aby sa predišlo odmietnutiu transplantovaného orgánu. Používajú pri tom novo vyvinutý systém s minimálnym počtom liekov na zabránenie odmietnutia.

«Je to strašná trauma, ktorú nie je ľahké prijať, — hovorí americký veterán, ktorý si želal zostať v anonymite. — Keď som sa po operácii prvýkrát zobudil, konečne som sa cítil normálne, veril som, že je so mnou všetko v poriadku».

Úplné zotavenie pacienta sa očakáva o 6-12 mesiacov. Medzitým lekári vykonajú ešte 60 podobných operácií.

Andrew Mangum/The New York Times

Nie je to prvá transplantácia penisu v histórii, ale prvá v takomto rozsahu.

Prvú podobnú operáciu vykonali v roku 2006 čínski chirurgovia, no bola neúspešná. V roku 2014 sa podarila úspešná transplantácia penisu v Južnej Afrike. Muž sa dokonca po dvoch rokoch stal otcom.

Johns Hopkins Medicine

V roku 2016 prvú takúto operáciu vykonali aj v USA. Chirurgovia z Univerzity Johna Hopkinsa použili rovnakú technológiu ako ich kolegovia pred dvoma rokmi, rozsah operácie bola však oveľa väčší, keďže zrazenie bolo vážnejšie.

Sú to výborné správy pre mnohých veteránov, ktorý boli zranení vo vojne a tiež obrovský prelom pre medicínu.

Johns Hopkins Medicine/Cover Images

A len donedávna sa takéto niečo vyskytovalo iba vo fantastických filmoch…

zdroj:bbc.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Je to prelom! Americkému veteránovi, ktorý stratil obe nohy a celé svoje genitálie vo vojne v..." />