Rozhovor: Toto je posledný živý prokurátor z norimberského súdneho procesu. Chcem svetu povedať…

Ben Ferencz je posledný žijúci prokurátor z norimberského súdneho procesu. Dnes má už 98 rokov a minulý rok účinkoval v televízii CBS, kam ho pozvala novinárka Leslie Stahl Hovoril tam o najdôležitejších ponaučeniach z najdôležitejšieho procesu v histórii.

Ben Ferencz bol jedným z prokurátorov tohto „tribunálu národov“. Proces sa uskutočnil v Norimbergu, v dôsledku dopustenia sa trestného činu genocídy. Obvinení boli dôstojníci SS, ktorí spáchali tú najväčšiu masakru nacistickej éry mimo koncentračných táborov: chladnokrvne zastrelili viac ako milión mužov, žien a detí na uliciach svojich miest a obcí.

Leslie Stahl: Videli ste ľudstvo z tej najhoršej možnej strany.

Benjamin Frenecz: Áno.

LS: Videli ste skutočné zlo. Aj napriek tomu ste však najdobrodušnejší a najoptimistickejší človek akého som kedy stretla!

BF: Musíte si nájsť viac priateľov.

LS: Na súde ste vyzerali tak mlado.

BF: Bol som mladý, mal som 27 rokov.

LS: Boli ste aj predtým prokurátorom na súde?

BF: Ani raz. Myslím, že som dovtedy na súde ani nebol.

Ferenc sa narodil v rodine rumunských Židov, ktorí čoskoro emigrovali do Spojených štátov. Vyrastal v New Yorku, kde jeho otec pracoval ako upratovač.

BF: Keď ma v mojich 7 rokoch poslali do školy, nevedel som po anglicky – doma sme sa rozprávali po židovsky.

LS: Takže do svojich 8 rokov ste nehovorili po anglicky?

BF: Presne tak.

LS: Vedeli ste čítať?

BF: Vôbec. V nemých filmoch boli vždy titulky a otca som sa pýtal: „Vazukas?“, čo v židovskom jazyku znamená: čo je tam napísané? No ani on to vtedy nevedel prečítať.

Ferencz sa však rýchlo začal učiť, bol prvým z rodiny, ktorý išiel na vysokú školu a získal grant na štúdium na Harvardskej právnickej univerzite.

Keď bol v prvom ročníku, Japonci zaútočili na Pearl Harbor a Ferencz, podobne ako mnoho jeho rovesníkov, aj on sa dobrovoľne prihlásil na front. Chcel sa stať pilotom, no napokon ho do zboru leteckej armády neprijali.

BF: Povedali: „Nie, ste príliš nízky. Nohami sa nebudete dotýkať pedálov.“ Námorníci sa na mňa pozreli a povedali: „Ani len o tom nesnívaj.“

Nakoniec teda vyštudoval Harvard a vstúpil do armády. Bol v delostreleckom prápore, ktorý pristál v Normandii a zúčastnil sa bitky v Ardenách. Po skončení vojny bol preradený do novej jednotky na vyšetrovanie vojnových zločinov tretej armády generála Pattona.

Keď sa americkým vojakom podarilo oslobodiť koncentračné tábory, úlohou Ferencza bolo zozbierať dôkazy. Stále nemôže zabudnúť na to, čo videl a počul.

 

BF: Tento príbeh mi povedal syn jedného otca. Otec mu zomrel po tom, čo sme vstúpili do tábora. Vždy sa snažil pre svojho syna uchrániť kúsok chleba. Držal ho pod pažou, aby ostatným väzňom zabránil v jeho krádeží. Tieto príbehy sa zdajú byť neskutočné, no opak bol pravdou.

Ferencz sa vrátil domov, oženil sa a prisahal, že nikdy nebude kráčať po nemeckom území. Sľub ale nedokázal splniť. Generálny tajomník Telford Taylor, ktorý viedol Norimberský proces, ho požiadal, aby viedol skupinu výskumníkov v Berlíne, ktorí objavili tajný archív v ruinách nemeckého ministerstva zahraničia.

 

BF: Dal mi 4 zložky. Boli to každodenné správy z východného frontu – ktorá jednotka obsadila ktoré mesto, koľko ľudí zabili…Všetko to bolo tajné. Toľko Židov, Cigánov a iných…

Toto boli správy tzv. Einsatzgrupp – tajných SS jednotiek smrti. Ich úlohou bolo nasledovať Wehrmachta do hĺbok Sovietskeho zväzu v roku 1941 a zabiť komunistov, Rómov a najmä Židov.

BF: Na tento účel bolo špeciálne vyškolených 3 000 dôstojníkov SS, aby bez milosti zabili všetkých Židov – mužov, ženy a detí.

LS: Myslíte si, že títo vojnoví zločinci, ktorých ste súdili, mohli byť normálni občania, aby by žili počas iných okolností?

BF: Nepochybne. Ak by nebolo vojny, z týchto ľudí by sa nikdy nestali vrahovia. Boli to ľudia, ktorí citovali Goetheho, počúvali Wagnera a rozprávali s úctou…

LS: Čo dokáže urobiť z človeka zviera?

BF: To nie sú zvieratá. Sú to inteligentní patrioti.

LS: Ak ale spáchajú čin vraždy, potom sa z nich stáva zver.

BF: Nie. Oni sú vlastenci, ktorí konajú v záujme vlasti na základe ich uhla pohľadu.

LS: Nemyslíte si, že sa v čase vraždenia menia na zvieratá?

BF: A myslíte si, že ten, ktor zhodil atómovú bombu na Hirošimu bol zviera? Teraz vám poviem jednu múdrosť, ktorú som za tie roky pochopil. Vojna dokáže premeniť mnoho slušných ľudí na vrahov. Platí to pre všetky vojny a všetkých slušných ľudí.

Ferencz sa preto celý život snažil zabrániť vojnovým zločinom vytvorením medzinárodného tribunálu. Výsledkom bolo založenie medzinárodného trestného súdu v roku 1998 v Haagu. Bol to práve on, kto mal posledné slovo počas prvého procesu.

LS: Venujete sa tomu už 50 rokov, ak nie viac. Genocídy sa však nezastavili.

BF: Áno.

LS: Spomeňme si na Kambodžu, Sudán, Rwandu, Bosnu…Nezdá sa, že ste zaznamenali úspech.

BF: Nehovorte tak, ľudia by sa mohli rozčarovať. Nezabúdajte: potrebujete na to skutočnú odvahu, aby ste neboli sklamaný.

LS: Nikdy vám nepovedali, že ste naivný?

BF: Hovorili, pravdaže. Občas ma nazývali aj bláznom.

LS: A vaše slová, neboli naivné?

BF: No, ak chcete vidieť svet bez vojen tak áno, je to naivné. Potom ma pokojne môžu považovať za naivného. Ja chcem mier, nie vojny. Ak tí druhí tvrdia, že chcú vojnu namiesto mieru, nebudem ich vnímať ako naivných, ale ako hlupákov.

Čo môže byť hlúpejšie než posielanie mladých ľudí zabíjať iných mladých ľudí, ktorých ani nepoznajú a ktorí nikdy nikomu neublížili? Takto je nastavený súčasný systém. A ja mám byť ten naivný? Smiešne!

LS: Ste taký idealista.

BF: Nepovedal by som, že som idealista. Som realista. A vidím pokrok, ktorý je skutočne obrovský. Pozrite sa na ženskú emancipáciu počas môjho života. Teraz ste tu vy, sedíte predo mnou a kladiete mi otázky. Pozrite sa na manželstvá rovnakého pohlavia. Povedzme, že by ste v minulosti niekomu povedali, že muž sa môže stať ženou, žena mužom, či to, že muž sa môže oženiť s mužom a opačne. Vtedy by vám v spánku polámali prsty. Dnes je to realita.

Svet sa mení. Nestrácajte náladu len preto, že v minulosti také niečo nebolo možné. Nové je niečo, čo predtým nebolo. Všetci kráčame dopredu. Nestojíme na mieste.

LS: Ben, sedím tu s vami, počúvam vás, vidím aký ste múdry, koľko v sebe máte energie a entuziazmu. Nemôžem uveriť, že máte 98 rokov!

BF: A som stále mladý.

LS: To máte pravdu.

BF: A pokračujem v boji. Viete čo mi dáva tú silu? Uvedomenie si svojej správnosti.

A čo vy? Hľadíte do budúcnosti s optimizmom?

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Ben Ferencz je posledný žijúci prokurátor z norimberského súdneho procesu. Dnes má už 98 rokov a..." />