Rozvrátený život pápeža Alexandra VI. Toto by nečakal žiaden kresťan

Španiel Rodrigo Borgia sa v ľudskej histórii zaradil medzi najzhýralejších pápežov spomedzi všetkých hláv katolíckej cirkvi. Jeho meno bolo mnohým známe, no záujem o jeho osobu vzrástol až po tom, čo sa z neho stal pápež Alexander VI.

O jeho milostných dobrodružstvách, sprisahaniach a vraždách bolo napísaných stoviek kníh a natočených desiatky filmov či seriálov. Smilstvo a incest boli v období Renesancie takmer bežným javom, no Rodrigo bol v tejto oblasti tým najznámejším.

Možno povedať, že bola to práve jeho rodina, ktorá mu určovala budúcnosť. V roku 1431, jeho otec Rodrigo Hofre, znásilnil svoju vzdialenú sesternicu Isabellu, v dôsledku čoho prišiel na svet budúci pápež. Jeho detstvo nebolo ľahké, no kým bol dieťaťom, sníval o tom stať sa právnikom alebo vojakom.

Matka sa ho zbavila a poslala k strýkovi, kňazovi, ktorý sa onedlho stal pápežom Kalixtom III. V Ríme Rodrigo menil ženy ako ponožky. Jeho milenky boli manželkami najvplyvnejších ľudí hlavného mesta. Čoskoro ich začal využívať na dosahovanie svojich cieľov.

Pápež Kalixt III sa obával o svojho synovca a preto navrhol, aby sa stal arcibiskupom vo Valencii. Mladý muž neodmietol takú veľkorysú ponuku, ale aj po prijatí dôstojnosti naďalej viedol nemravný spôsob života.

Mladý arcibiskup sa zoznámil s vplyvnou ženou Elenou Cattanei. Kvôli milencovi zabila svojho manžela. Dozvedela so o tom jej najmladšia dcéra Rosa, ktorá sa rozhodla svojej matke pomstiť.

Zviedla Rodriga a presvedčila ho, aby otrávil jej matku. Jeho šarm bol tak obrovský, že dievča sa do neho čoskoro zamilovalo. Nikto nepodozrieval z vraždy arcibiskupa a tak sa obaja rozhodli, že zostanú spolu žiť.

V roku 1458 sa z Rodriga stal kardinál, kvôli čomu bol nútený presťahovať sa do Vatikánu. Pre svoju milenku získal luxusný dom so služobníctvom, kde ju chodil z času na čas navštevovať. Roza mu porodila 4 nemanželské deti, ktoré aj napriek všetkému miloval a staral sa o ne.

Pri otcovi sa deti naučili pliesť intrigy, byť pokryteckými a krutými ale aj viesť zvrhlý životný štýl. Najúspešnejšou v tejto oblasti bola jeho dcéra Lucrezia.

Bola krásna, čo šikovne využívala pri zvádzaní talianskej šľachty. Zároveň bola krutá a bezcitná – vyprovokovala sokov k tomu, aby sa pobili len preto, že budú môcť vedľa nej sedieť. Niekedy došlo aj k usmrteniu.

Srdce Lucrezie patrilo jej staršiemu bratovi Cesareovi. V tomto inceste počali dieťa, ktoré im bolo okamžite vzaté, aby nedošlo k zbytočným fámam. Dievča padlo tak hlboko, že začala spáva s vlastným otcom, pápežom Alexandrom VI. Je úplne nejasné, ako to toleroval jej manžel. Mimochodom, obaja dostali požehnanie od samotného pápeža. Počas dňa bol Alexander VI duchovným, no počas noci nerestník.

Rodrigo bol hlavou katolíckej cirkvi po dobu 10 rokov. Rozšírili sa rôzne teórie o tom, že pápeža otrávili jeho konkurenti v boji o moc. Avšak väčšina historikov tvrdí, že Rodrigo Borgia zomrel na horúčku.

V lete totiž rímska šľachta zvyčajne odchádzala do hôr, ďaleko od zamorených miest. Avšak v lete 1503 bol sever Talianska okupovaný Francúzmi, takže pápež bol nútený ostať vo Vatikáne a prijať tak svoj osud.

Nemravný pápež nebol spasený ani mocou, ani bohatstvom. Zabila ho obyčajná nákaza, kvôli ktorej zomreli tisícky chudobných obyvateľov Ríma. Bez ohľadu na to, ako komicky to vyzerá, aj tu platí, že pred Bohom si sú všetci rovní.

Takto skončil príbeh najnesympatickejšieho pápeža v dejinách katolíckej cirkvi. Či si zaslúžil takýto osud alebo nie, zostáva témou historických diskusií.

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Španiel Rodrigo Borgia sa v ľudskej histórii zaradil medzi najzhýralejších pápežov spomedzi všetkých hláv katolíckej cirkvi...." />