Hľadáte spôsoby, ako upokojiť plačúce dieťa? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré zaručene pomôžu

Nakŕmili sme ho, urobilo si svoju potrebu, vymenili sme mu plienku, poradili sme si s kolikou, pomasírovali sme mu bruško, priložili sme na neho termofor, uspávali na rukách, dávali mu cumeľ, no stále plače? Ak ste si istý, že dieťatko je sýte, nie je mu zima ani horúco, nebolí ho bruško, potom je čas hľadať riešenie niekde inde…

Vieme, aké ťažké to majú moderní rodičia, keď všade naokolo je množstvo informácií presadzujúcich svoje názory a rady. Niektoré sú úplný výmysel, iné osvedčené zlepšováky. A práve tie vám ponúkame aj my v nasledujúcom článku. Toto sú najlepšie techniky na utíšenie od pediatrov a skúsených rodičov…

 1. Držanie podľa HamiltonaRobert Hamilton, pediater s 30-ročnými skúsenosťami, vyvinul jednoduchú a účinnú metódu, ktorá najlepšie funguje u dojčiat do 3 mesiacov – ide o obdobie, kedy sa u dieťaťa môže s veľkou pravdepodobnosťou vyskytnúť kolika. Tento spôsob sa v neskoršom veku nezakazuje, no s narastajúcou hmotnosťou bude dieťa možné ťažšie udržať na rukách.  

  Ide o jednoduchú techniku: ruky dieťaťa dajte na jeho hruď, zvrchu ho obopnite svojou rukou a druhú ruku použite na zdvihnutie dieťaťa, pričom ruka bude medzi jeho nohami. V tejto polohe by malo byť dieťa jemnými pohybmi pohupovať nahor a nadol – okamžite sa ukľudní.

 2. Metóda Harveyho KarpaDetský lekár Harvey Karp zakladá svoj spôsob upokojenia dieťaťa prostredníctvom vyvolania pocitu, ktorý zažilo v maternici. Postup zahŕňa 5 krokov: 

   

  – Zaviňte ho do plienok, pretože aj v maternici malo stiesnené podmienky

  – Položte si dieťa na svoju ruku – na bok alebo na bruško

  – Vydávajte zvuk š-š-š alebo biely šum

  – Jemne s ním kývte hore a dole – to isté zažíval pri chôdzi mamičky

  – Cumlík nie je nutnosťou, no bude vítaný

 3. Biely šum a nielen toKeď sa dospelý človek započúva do bieleho šumu, je ťažké si predstaviť, ako pri takomto zvuku môže zaspať. Avšak v skutočnosti samotný biely šum či akékoľvek monotónne syčivé zvuky majú upokojujúci účinok a pomáhajú sa človeku ponoriť do spánku. Môžete tiež vydávať zvuky ako š-š-š alebo hľadať špeciálne varianty: zvuk sušiču vlasov, vysávača, práčky, ventilátora, vodopádu či dokonca vlaku.
 4. Ukľudňujúca masáž nôhDeti sú omnoho citlivejšie na masáž než dospelí. Malý človiečik si dokáže užiť masáž nôh presne tak isto, ako aj dospelák, pretože aj on má body, ktoré je možné uvoľniť. – Vezmite si do ruky obe nožičky, dlaňami jemne udržujte chodidlá, obopnite členky a začnite masírovať pomocou vašich palcov

  – Začnite s masážou od stredu chodidla a postupujte zhora nadol

  – S mimoriadnou opatrnosťou prejdite k masáži prstov, dávajte pozor, aby ste ich nepoškodili

 5. Mantra „Ohmm“Daniel Eisenman, mladý otecko z Kalifornie, nahral na svojom Facebookovom profile video, kde utešuje svoju plačúcu dcéru pomocou zvuku „Ohh-hmm-mmm“.

  Trik spočíva v tom, že zvuk mantry pripomína dieťaťu zvuk, ktoré počúvalo v maternici. Ak táto metóda na vašom dieťati nefunguje, pokúste sa mu zapnúť zvuky srdca alebo tzv. zvuk lona, ktorý nájdete na rôznych mobilných aplikáciach alebo videách určených pre upokojenie detí.

 6. Hudobné nástroje

Vlastníte hudobný nástroj? Máte obrovskú výhodu. Je nám jasné, že ak patríte k rodičom, ktorí sú vyčerpaní z bezsenných nocí, ani vám len nenapadne, že hudba môže byť riešením vašich problémov. Pozitívne účinky hudby na dieťa nie sú žiadnym tajomstvom, no stojí za to pripomenúť, že „živé“ nástroje prevyšujú svojimi pozitívami nad nahratou.

 

 

 

Napríklad mladý otecko Napa Pisut zdieľa na svojom YouTube kanáli spôsoby, ako so svojou manželkou utišujú ich plačúcu dcéru. Po zvukoch z gitary sa v priebehu niekoľkých sekúnd upokojí.

 

7. Kolísanie na fitlopte

Ak si vaše dieťatko neužíva kolísanie v kolíske alebo v postieľke a na rukách je to pre vás obtiažne, pokúste sa s ním pohúpať na fitlopte. Vezmite si ho do náručia a posaďte sa s ním na loptu. Môžete ho držať v rukách, alebo bez toho, aby ste menili svoju polohu, si ho pokojne položte ku kolenám. Tým pádom sa váha z rúk prenesie na nohy a nemusíte mať obavy, že sa rýchlo unavia. Následne začnite na fitlopte opatrne poskakovať – rýchlosť a výšku odhadnite podľa vašich skúseností.

Mnoho matiek sa uchýli k nasledujúcemu triku, pretože dieťatko sa rýchlo ukľudní a pre rodiča je omnoho jednoduchšie poskakovať na fitlopte. Okrem toho môžete začať so spevňovaním vášho svalstva! Metóda funguje aj v prípade, keď chcete dať dieťa uspať, no potrebujete ho nejakým spôsobom upokojiť.

Máte aj vy nejaké triky na rýchle upokojenie plačúceho dieťaťa? Podeľte sa o ne v komentároch na Facebooku!

zdroj: www.adme.ru

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Nakŕmili sme ho, urobilo si svoju potrebu, vymenili sme mu plienku, poradili sme si s kolikou,..." />