„Márniví rodičia – hlavný problém moderných detí,“ tvrdí vedkyňa Tatiana Černigovská

Mnohí ľudia sa zaoberajú otázkou, ako funguje ľudský mozog. Moja kamarátka sa dlho rozhodovala, v akom veku pošle svoje dieťa do školy, aby všetko prebiehalo tak ako má.

Tieto otázky sú dlhodobo skúmané a jednou z vedkýň, ktoré sa zaoberajú touto problematikou je aj Tatiana Černigovská z Petrohradu, kde vyštudovala štátnu univerzitu.

V roku 1993 obhájila dizertačnú prácu, študovala rôzne aspekty neurolongvistiky. Jednoducho povedané, predmetom jej výskumu je ľudský mozog.

Tatiana bola opakovane pozvaná prednášať na univerzity v Európe ale aj v Spojených štátoch amerických. V januári 2010 získala titul za vedeckú činnosť v Ruskej federácii.

Pokiaľ ide o jej osobný život, nie je známe, či má manžela a deti. Rada relaxuje v lese ale aj v blízkosti oceánu. Číta knihy, navštevuje divadlá – to je všetko.

Ponúkame vám od nej niekoľko rád týkajúcich sa výchovy detí, na ktoré by ste nemali nikdy zabudnúť.

  1. Nezačínajte svoje deti učiť príliš skoro Je úplne zbytočné učiť dieťa čítať, keď má dva roky. Jeho mozog na to ešte nie je pripravený. Áno, môžete si ho takpovediac vycvičiť, no to nie je vašou primárnou úlohou.Niektoré deti sú pripravené ísť do školy keď majú 7 rokov, iné sa chcú ešte hrať s plyšovými medvedíkmi. Nie je potrebné dieťa nasilu nútiť, aby sa isté veci čo najskôr naučilo – prinesie to skôr trápenie ako osoh.
  2. Rozvíjajte jemnú motoriku Hoci žijeme v dobe technológii a smartfónov, je veľmi dôležité, aby ste vášmu dieťaťu dali príležitosť držať v rukách malé predmety. Nechajte ho pretrieďovať gorálky, vystrihovať si malé postavičky alebo si niečo kresliť s farbičkami – toto všetko mu pomáha rozvíjať jeho mozog a reč.
  3. Počúvajte hudbu a veďte k tomu aj vaše detiDieťa sa naučí rozlišovať medzi rôznymi zvukmi, rozlišuje ich podľa dĺžky trvania. Práve v tejto dobe sa formuje ich fazeta neurónovej siete.
  4. Nedovoľte mozgu zlenivieť Všetci vieme, že medzi nami žijú nadané deti, no ak ma dieťa na niečo talent a nerozvíja ho, potom je mu úplne zbytočný. Bez kognitívnych podnetov sa mozog jednoducho začne zmršťovať.
  5. Deti a skúškyPoznáte to, testy na školách v podobe monitoringu či prijímačiek na stredné školy dokážu na dieťati zanechať nemalú ujmu. Deti sú odlišné, takže nie je príliš rozumné, aby boli všetky hodené do jedného vreca. Ak chceme v budúcnosti vidieť kreatívnych a jedinečných ľudí, musíme dať deťom možnosť vyjadriť sa.
  6. Odlišné učenie u chlapcov a u dievčat Chlapcom je potrebné dať viac praktických úloh, nedokážu dlho sedieť na jednom mieste. Pustite ich behať, hrať sa a využívať svoju energiu. Dievčatá potrebujú priamy kontakt, rady udržujú očný kontakt a uprednostňujú pokojné rozhovory.
  7. Robte prestávkyNekarhajte dieťa, ak počas vyučovania zaspalo. Má to na neho pozitívny vplyv: v spánku sa totiž získané informácie vstrebávajú omnoho lepšie.

Myslíme si, že tieto rady by si mali prečítať všetci rodičia a učitelia. Koniec koncov, moderný systém vzdelávania neraz detí ničí, namiesto toho, aby ich vychovali a pripravili na skutočný život.

 

zdroj:videoboom.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Mnohí ľudia sa zaoberajú otázkou, ako funguje ľudský mozog. Moja kamarátka sa dlho rozhodovala, v akom..." />