Morské riasy: dôležité živiny, dostupné, a iba 5 kcal na 100g!

V minulosti boli morské riasy výsadou iba prímorských oblastí, kde boli pre ľudí ľahko dostupné. Ale nie je to celkom tak. Už stáročia sa čínska vláda snažila zabezpečiť dodávku týchto vodných rastlín aj do tých najodľahlejších častí ríše, aby žiadny z jej obyvateľov nebol ukrátený o pozitíva tohto produktu.

польза морской капусты

A dnes vám redakcia «Tak jednoducho!» povie o pozitívnych vlastnostiach laminárie (morskej kapusty), aby ste ju mohli aj vy zaradiť do svojho jedálnička.

Užitočné látky v morských riasách

Laminária je známa malým množstvom kalórií – na 100g ich má iba 5. Keďže je to rastlina je veľmi populárna aj medzi vegetariánmi či vegánmi. No okrem toho, má v sebe aj neskutočné množstvo užitočných mikroživín.

 

 1. Jód
  V laminárii sa nachádza toľko jódu, že dokáže pokryť celú dennú dávku dospelého človeka iba v 50-60 g.польза морской капусты для организма© DepositPhotos
 2. Vitamín B12
  Vegetariáni často trpia nedostatkom vitamínu B12. Následná avitaminóza môže narušiť funkciu pečene a nervového systému. Zvyčajná suchozemská zelenina a ovocie neobsahujú dostatok vitamínu B12 na pokrytie bežnej dennej dávky človeka, no práve morské rastliny ho obsahujú veľmi veľa.
 3. Iné vitamíny a mikroelementy
  Ďalej treba poznamenať, že laminária obsahuje aj vitamíny A, E, C, D, a tiež horčík, zinok, draslík, sodík a fosfor.польза морской капусты для мужчин© DepositPhotos

V podstate obsahuje táto morská kapusta veľmi veľa látok užitočných pre naše telo. Tu sú aj niektoré z jej výhod:

VÝHODY LAMINÁRIE

 1. Zlepšuje imunitu.
 2. Znižuje úroveň cholesterolu.
 3. Normalizuje krvný tlak.
 4. Zlepšuje funkciu reprodukčných orgánov.
 5. Normalizuje hormonálny stav.польза морской капусты для женщин© DepositPhotos
 6. Zvyšuje duševnú a fyzickú aktívnosť.
 7. Znižuje riziko vzniku rakoviny.
 8. Použitie v kozmetológii, spevňuje vlasy a vyhladzuje vrásky.

Aby vám morská kapusta prinášala svoje výhody, vyberajte si kvalitný produkt. Najlepšie je preto dať prednosť čerstvo mrazenej laminárii. Mala by mať pravidelné tmavo-zelené sfarbenie bez svetlých škvŕn. Po rozmrazení treba riasy prevariť a nechať marinovať.

польза морской капусты при похудении© DepositPhotos

Ak nemôžete nájsť mrazené, kúpte si sušené. V takomto stave je možné lamináriu skladovať až tri roky, no niektorý dodávatelia si toto obdobie môžu „predĺžiť“, dávajte si preto na to pozor. Zlá laminária vyzerá príliš presušene.

Neodporúča sa kupovať morské riasy v konzervách, pretože nemôžete posúdiť ich stav priamo v obchode. Po otvorení konzervy je potrebné ich skonzumovať do dvoch dní.

Tiež nie je dobré kupovať lamináriu na váhu. Nepoznáte dodávateľa ani v čom presne bola marinovaná, a neviete ani dátum spotreby. O obsahu rôznych nebezpečných mikróbov ani nehovoriac.

польза сушеной морской капусты© DepositPhotos

Starostlivo si prečítajte etiketu – mala by tam byť napísaná krajina pôvodu. Kvalitné morské riasy pochádzajú z Ďalekého východu, Japonska a Číny. Produkt z Barentsovho mora je nežiaduci, je príliš znečistený.

Morskú kapustu konzumujte s mierou. Ľudia s chorobami obličiek a tráviaceho traktu by sa predtým mali poradiť so svojím lekárom. Produkt tiež nie je vhodný pre ľudí s intoleranciou na jód, pretože táto rastlina ho obsahuje veľmi veľa.

A čo vy, už ste niekedy jedli morskú kapustu?

zdroj: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
V minulosti boli morské riasy výsadou iba prímorských oblastí, kde boli pre ľudí ľahko dostupné. Ale nie..." />