Nikdy nekričte na svoje deti! Škodí to oveľa viac psychike dieťaťa ako si myslíte!

Rodičia v mnohých situáciách zvyšujú svoj hlas, ak dieťa urobí niečo zlé, bohužiaľ myslia si že to je tiež forma vychovánia. Krik nemá žiadný význam, iba to že psychiku dieťaťa môžu ovplivniť nepríjemné spomienky na celý život. Problém je ten že na deti nekričia len rodičia ale aj vychovávateľky v škôlkách, učitelia alebo aj cudzí ľudia.

Dnes vám ukážeme príklady prečo nesmiete na deti kričať.

Letisko, skoro ráno, prípad sa stal v kaviarni. Vedľa mňa sedel muž s približne 5 ročným synom. Dieťa niečo pošepkalo otcovi pri jedení, krik otca ma donútil aby som sa na nich pozrel. Ako to že na záchod? Pred piatimi minútami som sa ťa pýtal a čo si odpovedal? No čo si odpovedal, pýtam sa ťa? -kričal otec, teraz sa môžeš pocikať!

Chceš ísť na záchod? Kričal ďalej nahnevaný otec. Ja som sledoval otca, ktorý sčervenel od zlosti aj päste mal zaťaté. Malý chlapček sa schúlil so sklonenou hlavou. A Ja som ticho poznačil: deti v tomto veku nevedia dopredu kedy budú potrebovať ísť na toaletu. Otec sa pozorne pozrel na mňa a o minútu povedal synovi: „Poď“ – dieťa so sklonenou hlavou nasledovalo otca.

Tel-Aviv, obed, nal ehátkách plno ľudí. Prechádzám sa, dal by som si zmrzlinu, zrazu počujem krik len kúsok odomňa. Viacerí zdvihnú hlavy tým smerom. Išiel som bližšie, jeden chlapík kričal: Choď preč odomňa! Choď preč, povedal som ti! Čo som povedal, nepočuješ? Takto vykrikoval chlapík na svoju 5 ročnú dcéru.

Ani ja ani ostatný ľudia sme nechápali čo sa deje. Clapík išiel ďalej a dievšatko išlo za ním. Nenormálný, hysterický krik pokračoval ďalej, „choď odomňa preč, nepočuješ? Nechápeš?“ Dievčatku nebolo vidno do tváre, tak sa schúlila. K mužovi zrazu pristúpila žena a povedala mužovi: „Ak ešte raz zakričíte, zavolám políciu“ Vypadni stadialto, je to moje dieťa! Muž prestal kričať a išli ďalej. Dievčatko vystrašene kráčalo za nahnevaným otcom. Je to hanba že naši krajania robia takéto veci a to ešte v cudzej krajine.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sad child

Letisko, čakáreň, oddelenie kontroli, je dlhý rad, deti sú netrpezlivé. Približne 6 ročný chlapec vyskočí z radu ale hneď sa vráti k svojej mame. V tom momente matka strí čo dieťaťa a povie: komu rozprávam? Ostaň tu stáť! Ak sa ešte raz pohneš, zavolám policajtov a poviem im že neposlúcháš. Po piatich minútách z vedľajšieho radu počuť krik. Jedna elegantná dáma kričí na svojho syna: Unavený si? Chceš ísť domov? Čo si myslíš, že ja nie? Hanbi sa, povedala žena. Dáma kričí ďalej a dieťa si zakrýva tvár aby sa nemuselo pozerať na nahnevanú mamu.

Ženy čítajú o všeličom, mali by sa viac dozvedieť o detskej psychológii, o psychickom týraní a ako ukľudniť dieťa. V týchto deťoch sa hromadí agresivita ak sa takto ku nim dospelí správajú.

Čítajte o správaní dieťaťa podľa jeho veku. 4-5 ročné deti majú nesmierne veľa energie, nevydržia dlhšie na jednom mieste. Dospelí musia pochopiť že deti potrebujú ich podporu a pomoc v týchto situáciách a nie ich krik a zahanbenie.

Deti vedia že rodič ktorý ich trestá, ponižuje alebo bije by ich mal ochraňovať a pomáhať im. Vy dospelí vždy kričíte keď ste vyčerpaný, nahnevaný a bezradný. V týchto situáciáciách sa dieťa bojí, hanbí sa a cití sa sám, nenaučí sa ochraňovať iných, zastať sa iných ukľudniť niekoho a pomáhať ostatným.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sad child

Taký človek bude z neho ako vy a nebude vedieť ako ochraňovať svoje deti a ko im má pomámať. Kedy už zmiznú tí rodičia čo svoje deti ponižujú, bijú a kričia za každú maličkosť? Kedy to rodičia pochopia že toto neni výchova, že takto sa psychicky zdravé dieťa nedá vychovať? Úlohou rodiča je aby učil, vychovával, chránil a ľúbil svoje deti. Trpezlivosťou, láskavosťou treba zvládať ťažké situácie preto že ste dospelí a deti berú príklad z vás.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Rodičia v mnohých situáciách zvyšujú svoj hlas, ak dieťa urobí niečo zlé, bohužiaľ myslia si že..." />