Princ Harry bol pozvaný na svadbu africkej siroty

Premýšľali ste už niekedy o tom, keby ste sa stali milionárom? Patrili by ste k tým ľuďom, ktorí by venovali istú čiastku charite charite? Niektorí bohužiaľ nie sú ochotní dať druhému ani pár centov. Nie, nehovoríme o tých, ktorí žijú zo dňa na deň a na peniaze si zarábajú krvou a potom. Reč je o bohatých podnikateľoch, ktorí sú zabezpečení do konca života, no aj napriek tomu majú problém venovať zanedbateľnú čiastku peňazí obyčajnému bezdomovcovi či dokonca vlastnej rodine.

Delenie sa o peniaze je každého osobná vec a voľba, no prečo neprispieť napríklad k rozvoju medicíny či nepomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú? Hovorí sa, že dobré sa vám stokrát vráti…

Princ Harry sa už od svojej mladosti zaujímal o dianie v Afrike. Predstaviteľ kráľovskej rodiny si vybral teritórium, ktoré predtým patrilo do britského impéria. Vojvoda zo Sussexu sa venuje dobročinným aktivitám v Lesotho – malé kráľovstvo nachádzajúcom sa na juhu afrického kontinentu.

Hary tu prvýkrát prišiel v roku 2004, keď mal len 19 rokov. Vtedy sa tam zoznámil so 4-ročnou sirotou Mutsuom Pocane. Vtedy dal chlapčekovi modré topánky, ktoré si uchoval ešte niekoľko rokov a nosieval ich len príležitostne.

 

Po celú tu dobu bol africký chlapec priateľom britského princa. Stretávali sa počas Harryho pravidelných návštev v Lesothe v roku 2006 a 2015. Princ potom otvoril detskú nemocnicu Mamohato Children´s Centre, ktorú venoval svojej matke princeznej Diane a opatrovateľke Olge Powellovej.

Harry povedal, že chápe ich pocity, pretože aj on sám prišiel o milovaného človeka. Uvedomuje si však, že jeho situácia v porovnaní s problémami afrických sirôt je odlišná, no rozumie ich smútku.

Matka princa Harryho, princezná Diana, zasvätila svoj život dobročinným aktivitám a nevedela si predstaviť, že by nemohla pomáhať chudobným. Pravidelne darovala peniaze, navštevovala po celom svete navštevovala pacientov s rakovinou či AIDS, pomáhala ľuďom bez domova, vyučovala siroty a niekoľkým klinikám venovala peniaze na kúpu nových zariadení.

V takomto duchu vychovávala aj svoje deti. To je dôvod, prečo Harry a William pravidelne pomáhajú ľuďom v núdzi.

Mutsu z času na čas napísal napísal svojmu priateľovi list: „Verím, že si spomínaš na deň, keď sme spoločne vysádzali broskyňové stromy a viem, že sa potešíš vždy, keď odo mňa dostaneš nový list. Aj ja sa vždy poteším, keď si na teba spomeniem, pretože viem, že si tu bol od môjho detstva a kúpil si mi modré gumené topánky.“

Posledné stretnutie princa a siroty sa uskutočnilo len nedávno, na svadbe Harryho a Meghan Markle. V súčastnosti pracuje v charitatívnej organizácii Sentebale, ktorú založil samotný vojvoda zo Sussexu.

Harry si samozrejme nevedel predstaviť tento dôležitý deň bez jeho prítomnosti. Mutsu prišiel na Windsorský zámok v spoločnosti svojich kolegov. Organizácia sa venuje pomoci africkým deťom, ktoré stratili svojich rodičov alebo sú choré na HIV či AIDS.

V Lesothe sú tieto infekčné ochorenia už dlhodobo vážnym problémom. Podľa správ spoločného programu pod záštitou OSN je vírusom HIV/AIDS nakazených viac ako 73 000 detí.

Afričania boli v Británii srdečné privítaní. Obrad a slávnostná hostina sa im veľmi páčili. O svoje dojmy a zážitky sa podelili aj prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Myslíme, že tento nádherný príbeh priateľstva medzi africkým chlapcom a britským princom bude pokračovať aj v najbližších rokoch. Je možné, že Mutsu sa raz rozhodne vydať autobiografiu, kde bude opisovať svoju komunikáciu s Harrym a vďaka tomu sa mu podarí predať milión kópií.

Dobročinnosť je príjemná a užitočná aktivita, ktorá okrem nenahraditeľného pocitu pomôcť, dokáže vyčarovať úprimné slová vďaky a lásky.

zdroj:videoboom.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Premýšľali ste už niekedy o tom, keby ste sa stali milionárom? Patrili by ste k tým..." />