Spoznajte dôvod, prečo majú niektorí ľudia na zápästí tento výrastok! Lekári hovoria, že nie je dôvod na paniku…

Mnohí z nás žijú roky, či dokonca desaťročia s hrčkou na zápästí. Zvonku tento novotvar vyzerá ako kosť. Na dotyk je však „kosť“ neočakane mäkká.

Niet divu, vo vnútri sa totiž nachádza kvapalina s prímesou hlienu. Opuchlina zo začiatku nemusí spôsobovať žiadnu bolesť a mierny pocit diskomfortu nezabráni človeku fungovať v bežnom živote.

Lekári však hovoria: ak vás hrčka obmedzuje v pohybe, mali by ste sa jej čím skôr zbaviť. Navyše, výskyt takéhoto novotvaru často naznačuje nesprávny režim stravovania.

Lekári túto diagnózu poznajú pod názvom ganglionová cysta alebo ganglia. Ľudia ktorí spanikária, či sa nejedná o nádor si môžu vydýchnuť: tento novotvar nemá nič spoločné s rakovinou. Cysta sa môže objaviť po neúspešnej operácii na ruke alebo v dôsledku zápalu kĺbového aparátu.

Zvýšené riziko vzniku ganglionovej cysty je zaznamenané u hráčov tenisu, masérov, šičiek, hudobníkov či dokonca programátorov. Vznik novotvarov tohto druhu je dôsledkom monotónnej ručnej práce spojenej so zvýšeným denným zaťažením šliach a kĺbov.

Podľa slov odborníkov je potrebné cystu čo najskôr chirurgicky odstrániť. Ide o prípady, kedy sú cysty bolestivé, predošlé metódy boli neúčinné a aj napriek tomu opätovne vznikajú. Zvyčajne takáto operácia trvá pol hodiny a je vykonávaná pod lokálnou anestézou.

Na siedmy deň po operácii môžete ísť na vyberanie stehov. Komplikácie vznikajú len vtedy, keď ganglionová cysta je príliš veľká alebo sa nachádza na ťažko prístupnom mieste.

Aj napriek tomu sú prípady, kedy sa kvapalina vráti na svoje pôvodné miesto, môže sa zapáliť a hnisavá cysta je na svete.

Človek trpiaci častým vznikom tohto ochorenia by sa mal poradiť aj s odborníkom na výživu. Ide totiž o nespochybniteľný znak toho, že štruktúra stien šliach je poškodená.

Zvyčajne sa to stane v prípadoch, keď je v tele nedostatok vody, bielkovín a komplexných sacharidov. Tým pádom je potrebné odstrániť nielen cysty, ktoré sú príznakmi, ale aj vyriešiť ich hlavný dôvod vzniku.

Z nižšie uvedeného videa sa môžete dozvedieť o tejto cyste niečo viac, ako aj to, ako ich odstrániť. Je v ňom uvedené, prečo je lepšie ganglionovú cystu odstrániť chirurgicky, namiesto toho, aby sa odsala prostredníctvom injekčnej striekačky, či dokonca vlastnoručne vytláčala.

Ak aj vás trápi tento problém, čo najskôr vyhľadajte pomoc u lekára, ktorý vám bližšie upresní metódu liečby.

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Mnohí z nás žijú roky, či dokonca desaťročia s hrčkou na zápästí. Zvonku tento novotvar vyzerá..." />