Takto vyzeral Ježiš Kristus! Po zložitom štúdiu sa vedcom podarilo vytvoriť tvár Spasiteľa

Zdá sa, že všetci vieme, ako vyzeral Ježiš Kristus. Za dvetisíc rokov sa totiž vytvorilo nespočetné množstvo portrétov Božieho syna. Takmer každý známy umelec sa vo svojej práci obrátil na námety z Biblie.

Samozrejme, majitelia štetca a farieb často dodali Spasiteľovi tvár s podobnosťou vlastných krajanov, no základné znaky vzhľadu Krista zostali nezmenené. Ježiša mnohí považovali za vysokého, štíhleho blondiaka s dlhými vlasmi, mierne roztiahnutou tvárou a modrými očami.

Avšak kresťania z Afriky, Latinskej Ameriky a arabských krajín často vykresľujú Krista ako počernejšieho muža s tmavými vlasmi. V niektorých moderných predstaveniach je ježiš vyzobrazený ako černoch. Pozrite si napríklad, ako vyzeral Ježiš v americkom sitcome pred štyrmi rokmi.

Najzaujímavejšie ale je, že vedci sa zhodujú s interpretáciou tmavšieho vzhľadu Božieho syna. Takže moderné prevedenie Ježiša nemusí byť vôbec tak ďaleko od skutočnej reality. Pripomíname, že cirkevné zákony zobrazujúce Krista, boli založené mnoho rokov po jeho smrti.

Odborníci veria, že známy obraz dlhovlasého Ježiša Krista v dlhej bielej róbe a plášti bol väčšine vytvorený byzantskými maliari. Tí sa však pri kreslení obrazov a ikon neusilovali o portrét podobný s originálom!

Byzantskí umelci a mozaikové diela majstrov zobrazovali Ježiša ako nebeského cisára, vládcu všetkého. Boží syn je zobrazovaný v tých istých pózach ako bohovia a vládcovia z minulosti.

Pre týchto remeselníkov bol Kristus niečo ako mladý Zeus, dokonca aj svätožiara bola podľa vedcov prevzatá od bývalého hromovládcu!

Ak by ale Ježiš vyzeral tak, ako na niektorých moderných vyobrazeniach, jeho vzhľad by medzi súčasníkmi vyvolal nemalú dávku prekvapenia a neporozumenia. Biblia naopak zdôrazňuje podobnosť Krista s jeho učeníkmi.

Na základe evanjelia podľa Matúša, Judáš bol ten, ktorý vojakom ukázal na Božieho syna, pretože sami by ho nedokázali odlíšiť od jeho nasledovníkov.

Výskumný pracovník Richard Neave predtým pracoval na rekonštrukcii tvárí významných historických osobností. Muž prišiel na to, ako vyzeral skutočný Alexander Veľký, jeho otec Philip a legendárny kráľ Midas. Po tom, čo sa podieľal na pomoci izraelských archeológov, začal znovu vytvárať tvár Krista.

Aby obnovil tvár Ježiša, výskumník použil metódy forenznej antropológie. Pomocou počítačovej simulácie Richard zistil, akú formu má Kristova lebka, a určil obrysy jeho tváre.

Pri práci používal pozostatky semitských mužov, ktorí žili v rovnakom čase ako Spasiteľ, ako aj vzácne kresby 1. storočia n.l., ktoré zobrazujú Božieho syna.

Forenzná antropológia však vedcom nepomohla, keď ich zaujímala farba Ježišových vlasov a očí. Tu sú vyššie spomínané kresby, vytvorené pred dokončením práce nad Bibliou. Tieto historické dôkazy naznačovali, že Kristus mal tmavé oči.

Okrem toho, pridržiavajúc sa židovských tradícii svojej doby, mal Boží syn aj bradu. Tmavohnedú, kučeravú bradu – obraz, ktorý sa nezhoduje s obvyklou predstavou súčasných ľudí.

Zaujímavosťou je aj podobizeň Krista na obrazovke monitora, ktorá je veľmi podobná známemu obrazu „Princa Mieru“, vytvoreného 9-ročnou umelkyňou Akianou Kramarik. Dievča tvrdí, že vo sne sa jej zjavil Ježiš Kristus, podľa nej to bol práve on, kto ju naučil maľovať.

Výtvor Richarda Neavea a jeho podobizeň Krista je podľa expertov dôveryhodnejším zobrazením skutočného Ježiša, než tie, ktoré sa nachádzajú na typických cirkevných ikonách.

zdroj:videoboom.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Zdá sa, že všetci vieme, ako vyzeral Ježiš Kristus. Za dvetisíc rokov sa totiž vytvorilo nespočetné..." />