Žena sa vyliečila z rakoviny bez podstúpenia chemoterapie, informuje anglická BBC

Pri pohľade na 49-ročnú Judy Perkins si mnohí pomyslíte, že je to bezstarostná žena, ktorá sa teší zo života. Nikomu by ani nenapadlo, že pred dvoma rokmi jej diagnostikovali rakovinu prsníka v poslednom štádiu a lekári jej dávali maximálne tri mesiace života.

Obyvateľka Floridy je prvou ženou na svete, ktorej sa podarilo zvíťaziť nad rakovinou bez chemoterapie. Faktom je, že v poslednom štádiu rakoviny prsníka už šťastný koniec nedokáže zabezpečiť ani tradičná medicína. Lekári sa však rozhodli uchýliť k novej metóde – imunoterapia.

V čase liečby mali jej nádory veľkosť tenisovej loptičky. „Týždeň po liečbe som cítila, že opuchy v mojej hrudi sa začali zmenšovať. O jeden alebo dva týždne neskôr hrčky celkom zmizli!“ – povedala Judy.

Imunoterapia nie je vhodná pre každého – niekoho úplne vylieči, na iných nemá žiaden účinok. Bude to trvať dlho, kým sa nová metóda bude používať na celom svete, no už teraz to môžeme považovať za obrovský skok v medicíne.

Čo sa týka Judy, prehodnotila svoje názory na život a teraz žije tak, ako by každý deň bol jej posledným. Chodí na výlety, turistiku, plaví sa na námorných lodiach. Len nedávno prišla z 5-týždňového výletu po Floride.

Lekári sú presvedčení, že po dôkladných štúdiách účinkov imunoterapie, budú schopní liečiť všetky typy rakoviny, ako aj cukrovku či alergie. Ich metóda spočíva v tom, že rakovinové nádory sa stanú viditeľnými pre imunitný systém vytvorením špeciálnych protilátok.

Judy povedala, že lekári skoro vyskočili z kože od šťastia, keď sa dozvedeli o víťazstve ženy nad touto hroznou chorobou. Treba poznamenať, že ku každému pacientovi sa pristupuje individuálne.

Liečba sa uskutočňuje v dvoch fázach. Spočiatku sa nádor vyšetruje na genetickej úrovni, aby sa určilo, ktoré z anomálií môžu byť viditeľné pre imunitný systém.

Potom je nádor napadnutý bojujúcim organizmom. Vedci študujú, ktoré z bielych krviniek sú účinné proti rakovinovým bunkám a následne ich začnú reprodukovať laboratórnym spôsobom.

Napríklad, pre liečbu Judy Perkinsovej bolo potrebných viac ako 90 miliárd takýchto buniek! „Stojí pred nami množstvo náročnej práce, ale tieto štúdie môžu viesť k vytvoreniu novej a dokonalej metóde liečby aj pre veľké skupiny ľudí,“ hovoria lekári.

V poslednej dobe sa vyskytuje čoraz viac a viac dôkazov o tom, že ľudstvo má čoraz väčšiu šancu zvíťaziť nad rakovinou. Ostáva teda dúfať, že čoskoro sa stane minulosťou…

zdroj: bbc.com  theguardian.com

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Pri pohľade na 49-ročnú Judy Perkins si mnohí pomyslíte, že je to bezstarostná žena, ktorá sa..." />