Zistilo sa, že sex je obľúbeným rozptýlením ľudí po 65! Vy tiež tomu neveríte?

Staroba je len výhovorka.

Napriek stereotypom, sex nie je len zábavou mladých, no tiež kľúčovou časťou života starších ľudí. O tom svedčia výsledky nedávneho výskumu, tvrdí The Guardian.

Podľa výskumu uskutočnenom v Spojených štátoch sa 40% respondentov vo veku 65-80 rokov vyjadrilo, že vedú aktívny sexuálny život. Spomedzi tých, ktorí žijú so svojím stálym partnerom, sa sexu pravidelne venuje viac ako polovica opýtaných.

Jedna z autoriek výskumu, doktorka Erika Solveyová z Michiganskej univerzity tvrdí:

„Uvedomujeme si, že sex a sexuálna aktívnosť je veľmi dôležitá pre zdravie a pohodu ľudí v pokročilom veku, no venuje sa tomu malá pozornosť. Je to skvelá príležitosť, preto sme sa rozhodli venovať tejto otázke a to z pohľadu najstarších ľudí.“

Výsledky sú založené na online ankete, ktorej sa zúčastnilo okolo 1000 ľudí vo veku 65-80 rokov z celej krajiny.

Ukázalo sa, že 84% mužov a 69% žien tejto vekovej skupiny považujú sex za dôležitý vo vzťahu v hocijakom veku, pričom viac ako polovica mužov a menej ako tretina žien tvrdí, že vedú aktívny sexuálny život (hoc vedci neupresnili, čo sa tým rozumie). Podľa slov doktorky Solveyovej:

„Chceli sme, aby každý mohol využiť svoju definíciu.“

Silný záujem o sex vyjadrilo 12% žien a viac ako 50% mužov. Ale mužov, ktorí sú veľmi alebo vrcholne spokojní so svojím sexuálnym životom bolo menej, ako žien.

Výskum taktiež poukázal na to, že hoci je sex veľmi dôležitým pre mnohých starších ľudí, túto tému zriedkavo konzultujú s partnerom alebo lekárom. Len 17% respondentov uviedlo, že za posledné dva roky hovorili so svojím lekárom o sexe. Dve tretiny vyjadrili želanie diskutovať o tom.

„Určite je dôvod, prečo sa o tom nediskutuje.“ tvrdí doktorka Solveyová, „Možno pre to, že sa nemajú na čo sťažovať, alebo skôr pre to, že lekár očakáva, že pacient začne hovoriť na túto tému ako prvý.“

Zaujímavosťou je, že 18% mužov a 3% žien vo veku 65-80 rokov uviedli, že za posledné dva roky užívali lieky na podporu sexuálneho výkonu.

Anglickí špecialisti tvrdia, že vo Veľkej Británii je to podobne ako v Amerike: pre ľudí v pokročilom veku je intímny život veľmi dôležitý. Napokon tvrdia, že nejde o sex ako taký, ale že v starobe má sex často mierne formy.

Tak, či onak, je to zaujímavá téma na výskum aj v našej krajine.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Staroba je len výhovorka. Napriek stereotypom, sex nie je len zábavou mladých, no tiež kľúčovou časťou..." />