Čím viac budete dovolenkovať, tým dlhšie budete žiť! Toto potrebujete pre váš odpočinok

Podľa novej štúdie môže dlhšia dovolenka znamenať pomoc pri dosiahnutí vyššieho veku života. Mala by trvať najmenej 3 týždne.

Výskumníci tvrdia, že pokiaľ ide o úľavu od stresu, zdravá strava a pravidelné cvičenie nestačí.

40-ročný výskum ukázal, že ľudia, ktorí každý rok strávili najmenej 3 týždne na dovolenke, žili dlhšie.

Zdravý životný štýl nevyrovnáva každodenný stres z náročnej práce. Je to práve dovolenka, ktorá pomáha človeku tento stres zmierniť.“ povedal profesor Štondberg z univerzity vo fínskych Helsinkách.

Štúdie, ktorá sa začala v roku 1970, sa zúčastnilo 1222 mužov stredného veku, narodených v rokoch 1919 a 1934. hrozili im rôzne ochorenia srdca v dôsledku vysokého krvného tlaku, fajčenia alebo nadváhy.

 

Polovica testovaných mužov musela cvičiť, pridržiavať sa zdravej stravy a váhy, a prestať fajčiť. Medzitým, druhá skupina nedostala žiadne dodatočné informácie, okrem každoročnej trojtýždňovej dovolenky.

Tí, ktorí dovolenkovali každý rok menej než 3 týždne, mali o 37% vyššiu pravdepodobnosť úmrtia v nasledujúcich 30 rokoch, dokonca aj pri správnom životnom štýle.

Škody spôsobené intenzívnou prácou sa vyskytli v podskupine mužov s kratším počtom dní na dovolenku. Naša štúdia ukázala, že ľudia s krátkou dovolenkou pracovali viac a spali menej, ako tí, ktorí oddychovali dlhšie.“

Záver: oddýchujte súvisle a nerozdeľujte si vašu dovolenku na krátke segmenty.

A ako často dovolenkujete vy?

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Podľa novej štúdie môže dlhšia dovolenka znamenať pomoc pri dosiahnutí vyššieho veku života. Mala by trvať..." />