Lekári našli spojenie medzi ručnou prácou a chémiou mozgu. Keď precujeme rukami sme šťastnejší

Ste človekom, ktorý rád umýva riady? A čo také žehlenie alebo skladanie bielizne? Obľubujete prácu na záhrade?

Všetky tieto aktivity majú spoločného menovateľa – naše ruky. Niektorí vedci sa domnievajú, že práve to môže byť kľúčom k tomu, aby sme v hlave nosili šťastný mozog.

Prišla som s termínom „behaviorceuticals“, ten označuje, že keď budeme pokračovať v práci s našimi rukami, začneme meniť svoj mozog tak, ako keby sme užívali lieky,“ tvrdí Kelly Lambertová, neurobiologička na univerzite v Richmonde. Hovorí, že mozog sa vyvinul, aby nás odmenil za to, čo robíme našimi rukami.

Z tohto dôvodu boli lekári v 19.storočí zvyknutí predpisovať nespokojným ženám ručné pletenie, vďaka čomu netrvalo dlho, kým sa upokojili.

Vyzerá to ako banálna záležitosť, no opakujúce sa pohyby zvyšujú počet určitých neurochemických látok v mozgu. A ak niečo vytvoríte – klobúk alebo šál, mozog sa vám za to odmení.

Lambertová hovorí: „Keď niečo robíte – kreslite, skladáte veci a podobne, kreatívne používate obe ruky a to je pre váš mozog veľmi lákavé.“ V súčastnosti je situácia o niečo horšia, keď ľudia pracujú rukami čoraz menej a menej.

Od roku 2015 sa počet pracovných miest, ktoré si vyžadujú sociálne a analytické zručnosti, zvýšil na 94% (od roku 1980). Tie, ktoré si vyžadujú fyzickú prácu predstavujú len 12%.

Len sedíme a stláčame tlačidlá, strácame pocit kontroly nad našim okolím.“ K. Lambertová.

Využila hlodavce na štúdium spojenia medzi hornými končatinami a mozgom. Povedala, že potkany, ktoré robili čokoľvek, len aby získali odmenu, vykazovali viac známok duševného zdravia než potkany, ktoré boli oslobodené od fyzickej námahy.

Keď sme odmenili zvieratá bez toho, aby museli pracovať, ich stresové hormóny nadobudli vysoké hodnoty a stratili všetky svoje prednosti.“

Ukazuje sa, že mnohí z nás sa zmenili na potkany z druhej skupiny. Preto je pochopiteľné, prečo je percento depresií a iných duševných ochorení také vysoké.

Je dokázané, že pre šťastie stačí robiť bežné domáce práce alebo mať nejaké koníčky, ktoré zahŕňajú aktivitu s rukami.

Súhlasíte s názorom neurobiologičky Kelly Lambertovej?

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Ste človekom, ktorý rád umýva riady? A čo také žehlenie alebo skladanie bielizne? Obľubujete prácu na..." />