Toto dokáže len príroda. Telá 323, ktoré zabil jediný blesk kompletne zmenili krajinu na nepoznanie

Pred dvoma rokmi bolo 323 sobov na juho-východe Nórska zasiahnutých bleskom, po ktorom následne všetky zomreli. Ležali jeden na druhom na odľahlej planine, nórski úradníci vyhlásili, že s ničím podobným sa ešte nestretli.

Výskumní pracovníci sa vrátili na miesto, aby odstránili mŕtve hlavy sobov a mohli ich skúmať na rôzne choroby. Pozostatky tiel boli ponechané na mieste, kde sa po čase začali rozkladať a meniť tak okolitý vzhľad krajiny

Sam Steyaert, vedúci výskumu, spolu so svojim tímom prišli po dvoch rokoch na miesto, kde sa odohral tento jav a vybudovali tu provizórne laboratórium. Vďaka nemu boli schopní objaviť trus a výkaly vtákov či líšok, ktoré boli nahromadené okolo pozostatkov vysokej zvery.

Tím výskumníkov v okolí tiež zaznamenal pohyb vlkov, orlov skalných. Stovky havranov a vrán, ktoré sa priživovali na zdochlinách zvierat, po sebe zanechali množstvo trusu. Mnohé z nich obsahovali semená šuchy čiernej, neskôr sa zistilo, že sa z nich môžu stáť sadenice.

Šucha čierna je kľúčovým druhom alpínskej tundry, čo znamená, že má neprimerane veľký vplyv na biodiverzitu – čiastočne aj preto, že je významným zdrojom potravy.

Pôda nachádzajúca sa na tomto mieste bola doposiaľ nehostinná, no sadenice a pozostatky sobov vytvorili správne podmienky na vrátenie života do tejto oblasti.

Steyaert spoli s tímom predpokladá, že oblasť zaplnená rastlinami sa bude časom diverzifikovať, keďže živočíchy obžierajúce pozostatky sem aj naďalej chodia a zanechávajú po sebe výkaly plné semien.

Toto je jasný dôkaz, ako príroda dokáže vrátiť život tam, kde predtým nebol.

 

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Pred dvoma rokmi bolo 323 sobov na juho-východe Nórska zasiahnutých bleskom, po ktorom následne všetky zomreli...." />