Grécko zakázalo obéznym turistom voziť sa na somároch

Grécko zakázalo turistom s nadváhou prevážať sa na osloch po tom, čo sa do nich obuli ochrancovia a milovníci zvierat. Tí totiž tvrdia, že zvieratá kvôli takýmto „prechádzkam“ získavajú poranenia chrbtice a ale aj iné rany, ktoré sú viditeľné na ich koži.

 

Po tom, ako sa na internete objavili fotografie somárov, ktoré lezú po úzkych schodoch na gréckom ostrove Santorini, so značnou váhou na ich chrbte, sa zákonodarcovia rozhodli pomôcť týmto zvieratám.

Po prijatí mnohých sťažností vydalo ministerstvo pre rozvoj vidieka a potravinárstva nový súbor pravidiel týkajúcich sa oslov.

Tie tvrdia, že somáre nemôžu byť nútené prepravovať náklad ťažší ako 100 kg alebo pätinu z ich vlastnej hmotnosti.

Stalo sa to po tom, čo obhajcovia zvierat prehlásili, že práve ich zasiahla celosvetová epidémia obezity v najväčšom meradle.

Grécko oficiálne zakázalo vozenie obéznych turistov na zúbožených somároch

Sú nútené nosiť na chrbtoch všetkých ťažkých turistov, pracujú 10-12 hodín, 7 dní v týždni, bez oddychu a vody! Aby toho nebolo málo, somárikovia po takýchto „prechádzkach“ získavajú spomienky v podobe vážnych zranení.

 

Zákon znie teraz takto:

„Vlastníci oslov a koní musia zvieratám zabezpečiť dobré zdravie. Majiteľ musí mať pri sebe dezinfekčný prostriedok v prípade neočakávaného zranenia zvieraťa.

V žiadnom prípade nemôže používať zvieratá, ktoré sú nevhodné na prácu, to znamená, že sú choré, ranené alebo tehotné, rovnako ako tie, ktorý majú zlý stav kopýt.

 

Zvieratám by sa mala každý deň podávať krmivo a čerstvá pitná voda v nádobách, ktoré by sa mali čistiť najmenej raz denne.

Osle a kone by sa nemali preťažovať podľa ich hmotnosti, veku alebo fyzického stavu. Zaťaženie nesmie prekročiť 100 kg alebo pätinu ich hmotnosti.”

Santorini je známa svojim horským terénom a somáre sa tradične používajú na prepravu ľudí po známych vystupňovaných cestičkách, na ktorých sa nemôžu prevážať žiadne dopravné prostriedky.

45-ročná aktivistka z Atén, Elizaveta Čatsi, ktorá sa zúčastnila pokojného protestu na ostrove Santorini, uviedla:

„Je to veľmi veľký krok a myslím si, že všetka naša tvrdá práca sa konečne vypláca. Situácia na ostrove Santorini trvala mnoho rokov a preto sa nedá vyriešiť len za jeden deň.

Náš boj sme vybojovali aj vďaka pozornosti medzinárodných médií. Mnohí dokonca ani len neuverili, že by sa mohli zaviesť tieto nové pravidlá.

Druhý deň po schválení zákona mi bolo povedané, že jeden z turistov bol vynášaný po kopci troma rôznymi somármi, aby nedošlo k ich vyčerpaniu.”

Iní bojovníci za práva zvierať však tvrdia, že napriek boju sa na ostrove nič nezmenilo a pred nimi je ešte dlhá cesta.

42-ročná Maria Skorta, vedúca organizácie Direct Action Everywhere v Aténach, hovorí:

„Sme potešení, pretože sme chceli upozorniť na túto situáciu a začať viesť dialóg. Globálnym cieľom však nie je len zlepšenie života  týchto zvieracích otrokov, ale ich úplne oslobodenie od práce.”

Čo si myslíte o novom gréckom zákone?

ZDROJ: metro.co.uk

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Grécko zakázalo turistom s nadváhou prevážať sa na osloch po tom, čo sa do nich obuli..." />