V Izraeli vynašli očné kvapky, ktoré dokážu nahradiť klasické okuliare

Každý tretí Európan trpí krátkozrakosťou. Pri tomto druhu zrakového obmedzenia musí človek neustále nosiť dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky. Riešením problému dokáže byť laserová operácia, ktorá je však neraz finančne náročná a môže spôsobiť nemalé komplikácie.

Avšak len nedávno sa izraelským vedcom podarilo vynájsť očné kvapky, ktoré nás čoskoro odbremenia od nosenia okuliarov.

Nové očné kvapky, vytvorené pomocou pokročilých nanotechnológii, úspešne prešli sériou testov a dokázali, že sú účinné pri liečbe krátkozrakosti a ďalekozrakosti. Na vývoji novej generácie liekov sa podieľali vedúci oftalmológovia z peruánskej nemocnice a výskumníci z univerzity Bar Ilana.

Podľa vedcov sa nanokvapky úspešne vyrovnávajú so zrakovým postihnutím spôsobeným poškodením rohovky. V budúcnosti tak budú schopné nahradiť multifokálne okuliare.

Súvisiaci obrázok

Vyzerá to následovne: najskôr sa odmeria zraková ostrosť pacienta, potom sa pomocou lasera rýchlo a bezboleste nanesie na rohovku špeciálny vzorec a nakoniec príde na rad samotná aplikácia kvapiek.

Drobné značky pomáhajú syntetickým biokompatibilným nanočasticám v kvapôčkach upravovať správne miesta rohoviek, čím sa zmení trajektória prechádzajúceho svetla, a tým sa upraví aj samotné videnie.

Nanokvapky sú patentované ako originálny vynález a boli úspešné otestované na zvieratách, v klinickej praxi však doposiaľ neboli použité.

Vedci musia zistiť, či sú nanokvapky absolútne neškodné pre ľudí, ako aj to, ako často a v akých dávkach je potrebné ich aplikovať, aby sa dosiahol stabilný účinok.

Na konci tohto roka sú naplánované prvé pokusy s ľuďmi.

Kúpili by ste takéto kvapky?

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Každý tretí Európan trpí krátkozrakosťou. Pri tomto druhu zrakového obmedzenia musí človek neustále nosiť dioptrické okuliare..." />