Ak vám vaše dieťa nepomáha v domácnosti, nikdy nevyrastie!

 

Staráte sa o svoje dieťa viac ako by ste možno mali? A hľa, ono nakoniec nikdy nevyrastie. Aspoň takýto názor majú mnohí psychológovia. Rodičia neraz oslobodzujú deti od domácich prác v prospech štúdia alebo odpočinku. To je však chyba, tvrdí spisovateľka Julia Litkott-Heyms v knihe „Release them“.

Okrem toho, dieťa, ktoré pomáha v domácnosti či okolo domu, má v budúcnosti väčšiu šancu na úspech, hovorí doktorka Marilyn Rossmanová.

Toto sú povinnosti, ktoré môžete zveriť svojim deťom.

V 3 rokoch: poupratovanie hračiek, prestieranie stola, čistenie zubov a umývanie

V 5 rokoch: jednoduché upratovanie – nakŕmenie zvieratiek, prichystanie špinavých veci na pranie

V 7 rokoch: pomoc pri príprave jedál a umývaní riadu, ustlanie postele

V 9 rokoch: poskladať si oblečenie do skrine, postarať sa o bicykel, príprava jednoduchých jedál, vynesenie odpadkov a pozametanie podláh

V 13 rokoch: samostatné nakupovanie, výmena posteľného prádla, pečenie v rúre, žehlenie

V 18 rokoch: komplexnejšie čistiace práce a udržiavanie poriadku, bežné nakupovanie potravín a príprava komplikovanejších jedál

S učením detí môžete začať kedykoľvek. Existujú však aj pravidlá pre rodičov.  Je predsa nutné dať svojim deťom správny príklad. Ak vy sami budete ležať na gauči, vedzte, že dieťa pravdepodobne nebude chcieť pomôcť nikomu a ničomu.

Povedzte mu, že potrebujete jeho pomoc. Možno sa mu nebudú páčiť nové povinnosti, no splnenie vašich príkazov mu prinesie pocit vlastnej potreby a hodnoty.

Dávajte deťom jasné pokyny, nepoužívajte zbytočné a mätúce vysvetlenia. V opačnom prípade to bude vyzerať, akoby ste sa dieťaťu ospravedlňovali.

Stačí, ak dieťaťu zadáte takú úlohu, ktorú dokáže skutočne zvládnuť. Nezabudnite však, že je lepšie rozdeliť zložitejšie úlohy na niekoľko krokov a spĺňať ich postupne. A čo je najdôležitejšie – nezabudnite dieťaťu poďakovať. Obyčajné „Ďakujem“, „Si šikovný/á“, „Išlo ti to skvele!“

Vybudujte si zvyk pomáhania v domácnosti. Vytvorte si rutinu a harmonogram povinností. Týmto spôsobom dieťa naučíte, že v živote bude nútené zaujímať sa aj o tento druh práce.

Naučte ho to postupne podľa nasledujúcich krokov:

  • Začnite sami so sebou
  • Potom to robte s vaším dieťaťom
  • Následne kontrolujte, kedy to bude robiť aj dieťa
  • Nakoniec to dieťa robí bez cudzej pomoci

Ako je na tom vaše dieťa? Pomáha vám s upratovaním?

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
  Staráte sa o svoje dieťa viac ako by ste možno mali? A hľa, ono nakoniec nikdy nevyrastie...." />