10 faktov o mužoch, o ktorých netušia ani oni sami!

Hoci panuje všeobecné presvedčenie, že muži svoj vzhľad v porovnaní so ženami neriešia, nie je tomu celkom tak. V roku 2004 psychológ Stacy Dunn zistil, že muži pri pohľade na ideálnu svalnatú  postavu reagujú pochmúrne a nahnevane. Prieskum z roku 2014 ukázal, že 63% mužov si myslí, že potrebuje schudnúť.

Pripravili sme si pre vás niekoľko zaujímavejších faktov o mužoch. Dozviete sa, prečo niektorí muži majú tendenciu správať sa sebecky a prečo sa pri teplote 37 °C stávajú bezmocnými ako deti.

1. Muži, ktorí bozkávajú svoje manželky pred odchodom do práce, zarábajú viac

Podľa štúdie profesora z Keele University žijú muži, ktorí ráno bozkávajú na rozlúčku svoje polovičky, v priemere o 5 rokov dlhšie. Navyše je nižšia pravdepodobnosť, že sa stanú účastníkmi dopravných nehôd a zarábajú o 20 – 35% viac. Okrem toho je vyššia pravdepodobnosť, že budú pracovať na vedúcich pozíciách.

Na odôvodnenie týchto skutočností existujú dva dôvody: na jednej strane bozky prispievajú k uvoľňovaniu endorfínov a dopamínu – hormónov potešenia, a na druhej strane ukazujú, že vo vzťahu je všetko v poriadku a navodzujú vo vzťahu pozitívnu atmosféru. To zasa priaznivo ovplyvňuje pohodu a výkonnosť mužov.

2. V brade mužov je viac baktérií ako v srsti psov

Vedci z švédskej kliniky Hirslanden zistili, že v mužskej brade sa nachádza viac mikróbov ako v psej srsti, pričom niektoré z mikróbov dokonca boli nebezpečné pre ľudské zdravie.

3. Obuv na vysokých opätkoch nosili pôvodne muži

Už v 10. storočí nosili Peržania topánky na vysokom podpätku, aby sa lepšie držali v sedle. Lepšie sa im potom stálo a držalo luk. Začiatkom XVII. storočia navštívil šach Abbás I. niekoľko európskych krajín a priniesol módu na vyššom podpätku. Mužskí šľachtici s potešením začali nosiť nepohodlné, ale bohato zdobené topánky, ktoré zvýrazňovali ich status. Výška opätku  závisela od postavenia osoby. Od mužov si neskôr osvojili módu vysokých podpätkov ženy.

4. Plešatí muži nemajú viac testosterónu ako ostatní

Plešatosť nie je spôsobená vysokou hladinou testosterónu, ako sa všeobecne uvádza, ale kvôli génom. Preto aj muži s nízkou hladinou testosterónu môžu prísť o korunu krásy.

Mužská plešatosť sa vyskytuje v dôsledku enzýmu, ktorý premieňa testosterón vo vlasových folikuloch na dihydrotestosterón. Táto látka postupne inhibuje folikuly, až kým v nich vlasy neprestanú rásť. Zároveň dihydrotestosterón nepôsobí na vlasové folikuly v brade, takže neznamená, že plešatí muži sú nútení sa aj oholiť.

5. Muži ťažšie prekonávajú nádchu ako ženy a deti

Neschopnosť mužov vstať z postele pri zvýšenej teplote 37,2 °C sa už stala predmetom výsmechov a vtipov. Ukazuje sa však, že muži sú náchylnejší na vírusy prechladnutia a chrípky ako ženy. Vyšší obsah testosterónu v ich tele interferuje s úplným bojom proti vírusom, zatiaľ čo estrogény v tele ženy pomáhajú imunite odolávať voči chorobe.

Preto buďme chápavé a tolerujme našim polovičkám ležanie v posteli o jeden deň dlhšie.

6. Mužom puchnú žily kvôli väčšiemu objemu svalov, čo si vyžaduje väčší prietok krvi

Vaskularizácia – tzv. výrazné žily na nohách, rukách a tele u mužov. Vyskytujú sa v dôsledku skutočnosti, že väčšia svalová hmota u mužov si vyžaduje väčší prietok krvi. Žilový tok späť do srdca je pomalší a tenké steny ciev sa napínajú kvôli silnému tlaku. To zapríčiňuje nafúknuté žily na ramenách, charakteristické pre napumpovaných mužov.

Výrazné žily však nie sú vždy znakom fyzickej sily. Niekedy to môže byť indikátor zadržiavania vody v tele alebo dôsledok stresu.

7. Aj muži môžu dostať rakovinu prsníka

Každoročne zomrie na túto chorobu viac ako pol milióna žien na celom svete. A hoci sa zdá, že je to výlučne ženská choroba, na tento druh rakoviny sú tiež citlivý predstavitelia silnejšieho pohlavia. Našťastie pre mužov je riziko tohto ochorenia desaťkrát nižšie.

8. Muži s vyholenými hlavami sa zdajú byť vyššími a silnejšími

Nakoľko je boj s plešatosťou u mužov je takmer zbytočný, nemali by na produkty na rast vlasov zbytočne míňať peniaze. Navyše, muži s čistou oholenou hlavou pôsobia autoritatívnejšie a silnejšie. Vedci z Pensylvánskej univerzity ukázali 60 účastníkom experimentálne fotografie mužov s vlasmi a fotografe tých istých ľudí, ale bez vlasov. Ukázalo sa, že plešatí muži sú vnímaní vyššími asi o 3 cm a majú výraznejší vzhľad a pôsobia mužnejšie a dominantnejšie.

9. Hladina testosterónu sa dá určiť podľa dĺžky prstov

Vedci zistili, že pomer dĺžky ukazováku a prstenca môže napovedať o hladine testosterónu v tele. Čím dlhší je prstenec v porovnaní s ukazovákom, tým viac je muž náchylný k agresii a naopak.

10. Pánska pokožka starne pomalšie

Pokožka mužov má vyššiu hustotu kolagénu, je hustejšia o 25% a aktívnejšie vytvára kožný maz. Preto muži starnú pomalšie a vyzerajú aj o 15 rokov mladšie ako ženy, ktoré v rovnakom veku. To ale nespozorujeme, pretože väčšina mužov nepoužíva opaľovací krém a ich pokožka je tak vystavená ultrafialovému žiareniu.

Akí muži sú podľa vás najatraktívnejšími – fúzatí, bradatí, plešatý, intelektuáli v okuliaroch, vyrysovaní? Podeľte sa s nami o svoj názor.

Zdroj : https://www.adme.ru/zhizn-nauka/11-lyubopytnyh-faktov-o-muzhchinah-kotorye-neizvestny-dazhe-im-samim-2101015/?fbclid=IwAR1d03o96OTHyxI0-7rnTFcK3vB3W-g2tGDBOWNmDgS6vy3v7Zz4_JwAyio

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Hoci panuje všeobecné presvedčenie, že muži svoj vzhľad v porovnaní so ženami neriešia, nie je tomu celkom..." />