Na Slovensku sa už viac zviera nepovažuje za vec! Novela zákona ich konečne vníma ako živé tvory!

V stredu vláda schválila novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá sa zaoberá týraním zvierat.

 

,,Zviera už nebude definované ako vec, ale ako živý tvor, cítiaca bytosť. Systémovými opatreniami, povinnou evidenciou a čipovaním psov budeme bojovať proti množiteľom. Ide o historický krok smerom k zlepšeniu postavenia zvierat v našej krajine. V oblasti ochrany zvierat sa týmto zákonom posunieme do kultúrneho sveta. Verím, že poslanci v Národnej rade budú taktiež vnímať nevyhnutnosť prijatia tohto zákona,” uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS).

O tomto návrhu sa v parlamente hovorí už od 26. júla. Teraz bol konečne schválený. Najdôležitejšou zmenou je zmena pri vnímaní statusu zvieraťa. Zviera už viac nie je vec, ale živá bytosť. Okrem toho hovorí novela aj o začipovaní psíkov, nie starších ako 12 týždňov. Psíkovia budú registrovaní v Centrálnom registri spoločenských zvierat.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dog

,,Naším cieľom je povinným čipovaním psov dosiahnuť do niekoľkých rokov stav, keď nebudeme mať preplnené útulky a stratené psy sa budú rýchlo vracať majiteľom,” vysvetlila Matečná.

Výhoda je tá, že útulky zistia majiteľa zatúlaného psíka a následne budú vykonávané opatrenia. Majitelia, ktorí nebudú mať psov zaregistrovaných, môžu čeliť pokute 800 až 3 500 eur.

Efektívna ochrana práv zvierat bude zabezpečena aj tým, že inšpektori budú môcť na pozemok vojsť aj bez povolenia. Majitelia týraných psov budú potrestaní aj vtedy, ak pes nezomrie priamo pri týraní ale niekoľko dní po tom.

O právach zvierat v cirkusoch sa Matečná vyjadrila takto: ,,Určite nechceme cirkusy diskriminovať, chceme však ochrániť najrizikovejšiu skupinu divo žijúcich zvierat pred ich zneužívaním. Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a zrušovať rozhodnutia o schválení pre cirkusy.”

Novela zákona bude platná od septembra 2018.

Zviera už na Slovensku nebude vecou. Schválená bola revolučná novela proti týraniu, ktorá ich konečne vníma ako živé tvory

zdroj:tvnoviny.sk

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
V stredu vláda schválila novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá sa zaoberá týraním zvierat.   ,,Zviera už..." />