Poľsko chce, aby mohli mladí piť alkohol až od 21 rokov. Na Slovensku by to prijala aj cirkev

Poľský program triezvosti si dal za úlohu “uchrániť” mladých ľudí pred hrozbou závislosti od alkoholu čo najdlhšie.

Tento nápad prišiel od poľskej biskupskej konferencie, ktorá vytvorila dokument s názvom Národný program triezvosti. Ide o to, aby bolo v Poľsku dovolené konzumovať alkohol až od 21. roku života. Inšpiráciu si Poľsko zobralo zpoza oceánu, z Ameriky, kde je dovolené konzumovať alkohol mladistvým až od 21 rokov. V Európe, ako sami viete, je to už od 18 rokov.

„Veríme, že náš program inšpiruje všetky osoby a inštitúcie, ktoré môžu mať vplyv na triezvosť národa,“ vyjadril sa biskup Tadeusz Bronakowski.

 

Rizikovou skupinou pri vzniku závislostí od alkohol sú študenti vysokých škol. Aspoň v začiatkoch ich štúdia ich chce Poľko ochrániť pred touto hrozbou.

Podľa katolíckej cirkvi by sa mali alkoholické nápoje predávať za vyššie ceny, v menšom množstve, v menej mestách.

Slovenskej cirkvi sa tento nápad páči. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara povedal, že majú záujem sa do budúcna oboznámiť s jej okolnosťami a podrobnosťami.

 

Návyky na rôzne závislosti vznikajú už v skorej dospelosti. Podľa výskumov má problém s alkohol v Poľsku až 15 percent ľudí, avšak nadmerná konzumácia alkoholu je percentuálne ešte vyššia. Štatisticky sa v Poľsku alkohol pije v priemere 10 litrov na osobu pošas jedného roka.

Na Slovensku je podľa štatistického úradu trend poklasu konzumácie alkoholu. Počas roku 1990 bola spotreba čistého alkoholu na osobu ročne 10,4 litra, v roku 2015 to bolo 8,7 litra.

prečítaj si aj : Martin zachytil z oblohy krásy zasneženej slovenskej prírody, ktoré vás okúzlia. 

zdroj:refresher.sk

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Poľský program triezvosti si dal za úlohu “uchrániť” mladých ľudí pred hrozbou závislosti od alkoholu čo..." />