Popieranie holokaustu, aké nemá obdoby. Názory mladého gymnazistu pobúrili celé Slovensko

27. január bol Medzinárodny deň pamiatky obetí holokaustu. Včera si ich pokorne pripomenulo Slovensko, ale aj celý svet. Masové vyvražďovanie, aké nemalo obdoby, zanechalo v preživších, v ich potomkoch, ale aj v bežných ľuďoch hlboké rany až doteraz. Pri tejto príležitosti sa uskutočnila beseda v židovskej synagóge v Bardejove, na ktorej si mladí gymnazisti mohli pozrieť dokument o holokauste a porozprávať sa s hosťami, medzi ktorými bola aj pani Eva Mosnáková. Tá prežila len vďaka odvahe Slovákov, ktorí ju a jej rodinu ukrývali.

Po zhliadnutí filmu sa o slovo prihlásil mladý gymnazista Adam, ktorý surovo poprel holokaust a akékoľvek vyvražďovanie. Netajil sa, že sa stotožňuje s názormi ĽSNS a Mariána Magáta. Svoje názory vraj má podložené článkami a knihami. Vlasy, topánky, cennosti, nič z toho, čo videl v Auschwitzi mu nepripadá ako dostatočný dôkaz o holokauste.

O svojej pravde je presvedčený aj z dôvodu, že nevidel 6 miliónov mŕtvol, nevidel žiadnu funkčnú schému plynovej komory, či nikoho, kto by videl spaľovanie na vlastné oči.

Všetky jeho názory, ktoré vyslovil priamo pred svedkyňou vtedajšej krutosti, si pozrite vo videu nižšie. Pani Mosnákova nezačala študenta poučovať, či sa s ním hádať. Namiesto toho ho označila za človeka, ktorého ovlyvňuje to, čo sa dozvedel od strany p. Kotlebu. Podľa nej si uzavrel oči aj uši a považuje ho za človeka, ktorý stále hľadá pravdu. Pani Mosnákova vyrozprávala študentovi smutný príbeh a ako sama tvrdí, prišla pomáhať, nie šíriť nenávisť.

Študent v synagóge: holokaust nebol

Povedali by ste, že som si to vymyslel, keby sa to v skutočnosti naozaj nestalo. Sedeli sme s desiatkami gymnazistov v zrekonštruovanej bardejovskej synagóge, práve dohral dokumentárny film o preživšej holokaustu. Ďalšia, ktorá ledva unikla hrôzam nacistických koncetračných táborov, pani Eva Mosnáková, sedela vedľa mňa. Andrej Bán otvoril diskusiu a ako prvý sa prihlásil chalan menom Adam. Označil sa za fanúšika ĽSNS a Mariána Magáta. Nemal otázku, chcel len povedať svoj názor: holokaust nebol. Dlho bol pre mňa najsilnejším zážitkom pri tejto téme Spielbergov film Schindlerov zoznam. Zmenilo sa to, keď som sa išiel pozrieť do Auschwitzu. Bola sychravá jeseň a všetky tie zverstvá sa mi zrazu odohrávali pred očami. To som ešte nevedel, že ma čaká horší zážitok. Moment, keď zažijem, ako mladý chalan pred preživšou holokaustu prehlási, že žiadne masové vyvražďovanie Židov nebolo. Hrôza tej chvíle spred roka aj štvrť bola v uvedomení si, že ono sa to môže zopakovať. Ak je možné, aby Magát, Kotleba a im podobní dokázali vnukov účastníkov SNP ovplyvniť tak, že hovoria o vymyslenom holokauste, potom nič nestojí v ceste tomu, aby sme opäť zažili masové vyvražďovanie ľudí inej rasy alebo vierovyznania. Nemyslím si, že sa niečo zmení, keď budeme Adama a jeho rovesníkov hejtovať. Opovrhnutie a ostrý nesúhlas musia zažiť ľudia ako Andrej Danko, ktorý nie je neznámy gymnazista odkiaľsi z Revúcej. On je predsedom parlamentu, verejne známy človek. Dnes sa znížil k tomu, že poslankyňu Národnej rady v priamom prenose nazval cigánočkou. Ak A. Danko vzal na milosť Jána Slotu a popri Orbánovi si ho kladie za vzor, môže. Len v takom prípade nemá čo robiť na čele parlamentu. Slovenská republika je štát založený na občianskom princípe, nie rasovom. Česť pamiatke tým ľuďom, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch. Hanba tým, ktorí aj dnes vyvolávajú fašistických duchov minulosti.(Video: Daniel Klembara, .týždeň, Zabudnuté Slovensko. November 2017. Celý záznam z diskusie: https://bit.ly/2B5dDXW)

Zveřejnil(a) Pavel Sibyla • Progresívne Slovensko dne Neděle 27. ledna 2019

Zdroj: refresher.sk

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
27. január bol Medzinárodny deň pamiatky obetí holokaustu. Včera si ich pokorne pripomenulo Slovensko, ale aj..." />