Cestovné kancelárie hlásia nárast turizmu v Černobyle o 40%! Všetko je kvôli seriálu, ktorý trhá rekordy

Miniséria Chernobyl z dielne amerického HBO, zožala od jej odvysielania obrovský úspech. Značia to aj vysoké hodnotenia na portály IMDb, kde bola táto miniséria ohodnotená 9,7 hviezdičkami z 10-tich a tým sa stala najlepšie hodnotením seriálom.

Táto 5 dielna séria zachytáva jadrovú haváriu, ktorá sa odohrala v roku 1986. Táto katastrofa oficiálne pripravila o život 31 ľudí, no bieloruská štúdia odhaduje, že na následky výbuchu a šíriacej sa radiácie zomrelo na rakovinu 115 tisíc ľudí.

 

Ľudia sa tak po 33 rokoch začali o túto problematiku viac zaujímať a hlavne sa zvýšil dopyt po návšteve chránenej zóny v Černobyle. Sergej Ivančuk, riaditeľ cestovnej agentúry SoloEast, informuje, že po odvysielaní spomínanej minisérie stúpol dopyt po návšteve tejto oblasti o 30 – 40%.

Nárast hlásia aj iné agentúry, napríklad Chernobyl Tour, a to hlavne v mesiacoch jún, júl a august čo zodpovedá začiatku (aj koncu) vysielania minisérie Chernobyl. V minulom roku chránenú oblasť navštívilo okolo 70 tisíc ľudí.

 

 

Prehliadka sa začína v Kyjeve, odkiaľ sú turisti prevážaní do černobyľskej chránenej oblasti. Tam môžu obdivovať rôzne sochy a iné monumenty, ktoré boli vztýčené na počesť ľudí, ktorí v tejto oblasti umreli. Neskôr si môžu pochutnať na obede v jedinej reštaurácii, ktorá sa v Černobyle nachádza. Potom prehliadka pokračuje k takzvanému sarkofágu pod, ktorým je pochovaný reaktor číslo 4, ktorý v to osudné skoré ráno vybuchol. Na záver prehliadky turisti pokračujú do mesta Pripiať, ktoré bolo kedysi 50 tisícovou pýchou Sovietskeho zväzu no teraz je už iba mestom duchov.

Takáto prehliadka s anglickým komentárom stojí približne 100 dolárov čo je v prepočte okolo 88€. Bežné prehliadky sú organizované v 10 členných skupinách no je možnosť si zakúpiť aj o niečo drahšiu no súkromnú prehliadku. Pre agentúru Reuters sa na margo radiácie, ktorej sú turisti vystavený (2 mikrosieverty) vyjadrila tamojšia sprievodkyňa Viktoria takto: „Toľko radiácie dostanete za 24 hodín doma.“

 

Zdroj: refresher.sk

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Miniséria Chernobyl z dielne amerického HBO, zožala od jej odvysielania obrovský úspech. Značia to aj vysoké hodnotenia..." />