Kniha Dieťa 44 je určená priamo pre vás!

Tom Rob Smith získal za knihu Dieťa 44 ocenenie Ian Fleming Dagger za najlepší triler roku. Nominovali ju aj na prestížnu Man Bookerovu cenu a preložili ju do 36 jazykov.

„Hlavnou inšpiráciou pre túto knihu boli skutočné udalosti z Ruska 70. a 80.rokov,“ prezrádza Tom Rob Smith. „A tiež film Killer Departement o ruskom sériovom vrahovi. Ja som to celé presunul ešte skôr, do 50.rokov.“ Dieťa 44 je výnimočná kniha, aké sa nepíšu každý deň.

Lev Demidov je dôstojník Ministerstva štátnej bezpečnosti, predchodcu neslávne známej tajnej polície KGB. Je síce charakterný a poctivý, no Stalinove politické praktiky z neho urobili chladného vykonávateľa rozkazov svojich nadriadených. Tí mu pripomínajú, že v Sovietskom zväze bola odstránená každá forma vykorisťovania, preto v spoločnosti neexistuje zločin. Lev je ochotný uveriť tejto ilúzii, napriek tomu, že prenasleduje a trestá zradcov mladého štátu.

Keď sa na železničnej trati v Moskve objaví telo mŕtveho chlapca, Demidova okamžite informujú, že išlo o nehodu, nie o zločin. V tomto duchu a z pozície svojej moci presvedčí chlapcovu rodinu aj očitých svedkov, že sa zločin nestal.
Postupne si však uvedomí, že v „dokonalom“ Rusku 50. rokov vyčíňa masový vrah, a tak neposlúchne rozkaz a pokračuje v pátraní na vlastnú päsť. Prípad nadobúda čoraz jasnejšie kontúry a Demidov upadá do nemilosti. Jeho žene Raise hrozí nebezpečenstvo a situáciu komplikuje nález ďalšieho brutálne zavraždeného dieťaťa…

Do kín prichádza aj rovnomenný film Dieťa 44, ktorý sa nakrúcal aj v Česku, napríklad v pražskom metre alebo pri Máchovom jazere. „Mimochodom, obsadenie je úžasné,“ pochvaľuje si Tom. „Som veľmi spokojný.“
Film však zakázali v Rusku, Bielorusku, či na Ukrajine. „V súčasnosti je v Kremli určité hnutie, skupina, ktorá sa snaží o glorifikáciu Stalina,“ reaguje autor knihy, „snažia sa o akúsi rehabilitáciu ten doby, kedy bolo Rusko veľké, silné a malo značný vplyv. A podľa mňa je smutné až zahanbujúce, že taká nádherná krajina potrebuje teraz oslavovať diktátora a vraha. Je to znepokojujúce.“
Aj to je podľa Roba jeden z dôvodov, prečo ho tam zakázali. Údajne nie je počas osláv 70.výročia ukončenia 2.svetovej vojny čas na prekrúcanie dejín, ako to predviedol on – tvrdia ruskí predstavitelia.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Kniha Dieťa 44 je určená priamo pre vás!”