Žite dlhšie! Tu je 15 najlepších potravín na prečistenie vašich tepien a prevenciu infarktu myokardu

Infarkt myokardu je akútny klinický stav charakterizovaný atrofiou srdcového svalu. Až 98% prípadov srdcového infarktu je spôsobených aterosklerózou tepien, ktoré zásobujú srdce krvou.

Kvôli vytvoreniu aterosklerotického plátu je narušený tok krvi a v srdcovom svale je tak pozorovaná anémia.

Prevencia

Aby sa podarilo zabrániť vzniku anémie a následne infarktu, tu je zoznam vecí, ktoré by ste mali pravidelne v dostatočnom množstve konzumovať.

атеросклеротические бляшки  

 1. Losos

Rovnako ako iné typy mastných morských rýb (tuniak, makrela alebo sleď) je bohatý na esenciálne mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

 1. Pomarančová šťava

Čerstvá šťava z pomaranča obsahuje veľa antioxidantov, ktoré podporujú zdravie ciev. Tento lahodný nápoj taktiež znižuje krvný tlak. Stačia len 2 poháre pomarančovej šťavy denne a o dávku vitamínu C máte postarané.

 1. Orechy

Omega-3 mastné kyseliny a mononenasýtené mastné kyseliny, ktorých majú orechy požehnane veľa (najmä vlašské orechy a mandle) znižujú hladinu cholesterolu a majú priaznivý vplyv na kĺby.

 1. Ovocie kaki

Toto trpké ovocie je vynikajúce na udržiavanie si čistých ciev.

 1. Kurkuma

Korenie je vhodné ako do polievok tak aj do hlavných jedál. Vďaka svojim vlastnostiam dokáže výrazne znížiť riziko vzniku aterosklerotických plátov.

 1. Zelený čaj

Nápoj známy svojimi povzbudzujúcimi a zároveň upokojujúcimi účinkami. Vzhľadom na jeho antioxidačné účinky, dokáže znižovať vstrebávanie cholesterolu a zvyšuje metabolizmus.

 1. Melón

Účinne rozširuje cievy a stimuluje produkciu oxidu dusnatého.

 1. Tvrdé syry

Síce sú tieto syry kalorické, ale ako jedne z mála si ich konzumáciou nepoškodzujete cievy a pomáhate si znižovať krvný tlak.

 1. Morské riasy

Riasy sú bohaté na minerály, vitamíny, proteíny a antioxidanty. Ich pravidelné užívanie pomáha regulovať krvný tlak, rozširuje cievy a tvorí dôležitú súčasť pri procese cirkulácii krvi. Ľudia, ktorí pravidelne jedia morské riasy majú zníženú hladinu cholesterolu až o 15%.

 1. Brusnice

Toto bobuľovité ovocie je cenným zdrojom draslíka. 2 polievkové lyžice brusníc denne znižuje riziko vzniku srdcových ochorení o 40%.

 1. Granátové jablko

Prispieva k tvorbe oxidu dusnatého, ktorý pomáha stimulovať krvný obeh prirodzenou cestou.

 1. Špenát

Zelená rastlina je bohatá na draslík a kyselinu listovú, ktorá spevňuje svalové tkanivá a znižuje riziko srdcových záchvatov. Nie nadarmo bol Pepek námorník jeho veľkým fanúšikom.

 1. Olivový olej

Extra panenský olivový olej dodáva telu zdravé tuky a zároveň znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

 1. Brokolica

Zabezpečuje silu nášmu srdcu.

 1. Avokádo

Tuky obsiahnuté v tomto ovocí pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi dobrým a zlým cholesterolom, čo je obzvlášť dôležité pre zdravie tepien.

 

Samozrejme, že proti kardiovaskulárnym ochoreniam len správna strava nestačí. Fyzická aktivita, zvládanie stresu, odolávanie infekciám a závislostiam – to je kľúč k dlhému a zdravému životu bez bolesti na vašom srdci.

продукты для профилактики инфаркта

zdroj:   takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Žite dlhšie! Tu je 15 najlepších potravín na prečistenie vašich tepien a prevenciu infarktu myokardu”