Ako víťaziť bez boja. Psychologické aikido

Kde sú dvaja ľudia, sú aj rôzne mienky. Každý deň musíme podstupovať väčšie či menšie strety. Čím viac sociálnych rolí človek má, s tým väčším množstvom názorov sa stretáva. Protikladné mienky niekedy vedú ku skutočnému psychologickému boji s oponentom. Občas to končí s celkom bolestivými duševnými bolesťami. Je to však nevyhnutné?

Našli sme pre vás postupy psychologického aikida, umožňujúce riešiť problémy aj bez zápasu.

– Psychologické aikido pripomína balansovanie pred nebezpečným útokom, balansovanie na lopte. “Keď ustúpiš, obstojíš v skúške”, hovorí sa na Východe. “Ustúp, aby si oslabil odpor”, učí budhisti.

– Nebojuj, pretože v tom okamihu sa nevyhnutne stávaš tým, proti čomu bojuješ. Príliš veľa sily vedie k opačnému výsledku.

– Aby si viedol iné, uč sa sám byť vedený.

– Keď na vás niekto kričí, je v afekte. To znamená, že jeho vedomie je odpojené. Chcieť rozprávať s človekom, ktorého vedomie je mimo, je na smiech. Je to to isté ako hovoriť s niekým, kto spí.
– Ak sa rozhodnete tiež kričať, je to ako by ste topiaceho vzali veslom po hlave. Tento sa topí vo svojom hneve. Nemusíte mu v utopenia pomáhať.

– Ako reagujeme, keď je všetko zle? Obviňujeme, nadávame, plačeme. Ak na nás niekto kričí, je pre neho zrejme niečo zle.

– Ako zastaviť krik a nadávanie? Stíchne, znehybnite, nechajte ho vypustiť paru. Nemusíte naozaj počúvať, čo hovorí. Hovorí z neho jeho bolesť. Ako to vydržať? V duchu chváľte sami seba: “Som fakt dobrý, aj s tymto človekom dokážem zostať v pokoji!” Studenú vodu dokonale nahradí obyčajné mlčanie. Kým ten druhý vyčíňa, jednoducho mlčte a pozorujte ho. Nechajte ho, nech sa mu uľaví.

Môže byť skutočne dosť ťažké ustúpiť a mlčať, keď sa nám toľko chce dokázať svoju pravdu. Ale stojí to za to. Ak v konflikte aspoň jeden človek koná múdro, uľaví sa všetkým. Kvôli vlastnému zdraviu a pokoja spriaznených duší je výhodou osvojiť si múdrosť psychologického aikida.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Kde sú dvaja ľudia, sú aj rôzne mienky. Každý deň musíme podstupovať väčšie či menšie strety...." />