Jahody – lahodné bobule, ktoré majú nielen úžasnú vôňu a chuť, ale aj celý rad užitočných vlastností. Sú bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín C, A, PP, pektín, organické kyseliny, vlákninu, železo, jód, fosfor, draslík, vápnik, mangán a antioxidanty.
Jahody stimulujú odstraňovanie solí a prebytočnej tekutiny z tela, eliminujú účinky voľných radikálov, zlepšujú funkciu mozgu, omladzujú telo a pôsobia preventívne voči rakovine. A čo je najlepšie, majú antidepresívne účinky!
Pripravujeme si z nich nápoje, džemy, pridávame ich do koláčov, jogurtov či ovsených kaší. Musíme sa však mať na pozore! Keďže ide o prvé letné bobuľovité ovocie, obchody sú preplnené tovarom pestovaným na chemikáliách. Nedajte sa oklamať a pri ich kúpe dodržujte nasledujúce rady!
Známky chutných jahôd
- Vôňa
Prvá vec, na ktorú by ste sa mali hneď zamerať pri ich výbere. Jahody so slabou vôňou sú vo väčšine prípadov pestované na dusičnanoch.
- Farba
Prírodná farba jahôd – jasne červená s mierne lesklým povrchom. Príliš tmavé jahody, vínovej farby môžu byť známkou umelého prifarbovania. Bledé, nezrelé jahody by ste taktiež nemali kupovať s domnením, že vám doma dozrejú. Takéto jahody už nedozrejú a naopak začnú hniť.
- Veľkosť a tvar
Pokiaľ hovoríme o forme, neexistuje na to žiadne prísne kritérium, pretože každá odroda má odlišné veľkosti a tvary. Nenechajte sa však okabátiť príliš veľkými jahodami. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že tieto jahody napumpovali vodou ešte pred ich predajom. Jamky a preliačiny indikujú začiatok procesu hnitia.
- Stopka
Jahody bez stopky by sa skladovať nemali, tie so stopkou a lístkami áno. Listy by mali byť čerstvé (nie vysušené), sýto zelenej farby. Trik odborníkov: ak je medzi lístkami a jahodou menšia vzdialenosť, je to záruka, že bude sladká. V prípade, že listy priliehajú spodnou stranou k jahode, je pravdepodobné, že bude kyslejšia.
- Zrniečka
Čím sú od seba navzájom ďalej, a hlbšie vsadené, tým budú sladšie. To je celé!