„Pri ohreve stratí med všetky svoje užitočné vlastnosti,” táto informácia je známa v nejednej knihe o včelárstve a kulinárskej oblasti. Bohužiaľ, niekedy je ťažké vzdať sa medu v kombinácii s lahodným čajom! Keď sa však med pridá do horúcich nápojov a jedál, premení sa na obyčajný cukor.
Čo teda robiť? Zohrievať ho alebo nie? Názory sa rozchádzajú: niektorí sa domnievajú, že sa vtedy med stáva karcinogénom a druhí ignorujú všetky upozornenia. Rozhodli sme sa zistiť, čo sa deje s medom pri zahriatí a ako nebezpečný môže byť pre telo.
8 zaujímavých faktov
- Keď sa med zohrieva, uvoľňuje zo seba hydroxymetylfurfural, čo je látka, ktorá patrí k potencionálnym karcinogénom. V skupine jedov pôsobí na 9. mieste a prakticky sa nedá vylúčiť z tela von. Má vplyv na centrálny nervový systém a podporuje rozvoj zhubných nádorov.
- Spomínaná látka je prítomná vo všetkých sladkostiach, ktoré sa zohrievali pri procese výroby! To zahŕňa aj pečivo, kompóty, cukrovinky alebo džemy. Avšak rekord s obsahom tejto látky drží instantná káva.
- Ak porovnáme výrobky podľa obsahu hydroxymetylfurfuralu, med nie je najnebezpečnejší. Sladká malinovka obsahuje 300mg /kg, pražená káva 2000mg/kg a med iba 25mg/kg.
- Vedci prepočítali prípustnú dennú normu, ktorú môžeme prijať bez poškodenia. Jedná sa o 2 mg/kg telesnej hmotnosti.
- V prípade, že med zohrievate na teplotu 45° C, jeho enzýmy sa ničia a tým pádom stráca na svojej hodnote. Avšak, keď teplota prevyšuje 60-80° C, potom sa z neho stáva karcinogénny produkt. Toto je dôvod, prečo sa neodporúča pridávať do teplých nápojov akým je čaj, varené mlieko či varené víno.
- Čím viac je med vystavovaný pôsobeniu tepla, tým viac sa jeho kvalita zhoršuje.
- Med pomáha vtedy, keď sa jedná výhradne o čerstvý produkt, bez tepelnej úpravy. Ak si ho aj napriek tomu musíte niekedy zohriať, urobte to pomocou vodného kúpeľa. Aby nestratil svoje prospešné vlastnosti, teplota by nemala presiahnuť 40° C.
- Štúdie ukázali, že med sa znehodnocuje nielen prehnaným ohrievaním, ale aj skladovaním pri teplote vyššej ako 20° C.
Keďže sa jedná o užitočný produkt, nedovoľme, aby sa nesprávnym zaobchádzaním znehodnotil a poškodil tak aj naše zdravie. Vynechajte zbytočné rozpúšťanie medu pri vysokých teplotách a užívajte si jeho pravú chuť.
Zdieľajte tieto informácie o nebezpečenstve medu aj s vašimi priateľmi!
zdroj:takprosto.cc