Bez ohľadu na plemeno pes bude vždy verný svojmu pánovi. Ale ich intelektuálne schopnosti sú u všetkých psov rôzne. V roku 1994 kanadský profesor Stanley Coren zostavil rebríček psej inteligencie. Do úvahy vzal tri aspekty: inštinktívna a adaptívna inteligencia a tiež poslušnosť.
Redakcia „Chillin.sk“ vám povie, ktorý psy sa považujú za najinteligentnejšie a ktoré sa hodia len na radosť pre oči.
Rebríček psích plemien
EINSTEINI — NAJSCHOPNEJŠIE PLEMENÁ PSOV
- až 10. miesto patrí najinteligentnejším plemenám psov s najvyššou úrovňou poslušnosti a pracovných kvalít. Okrem toho na príkazy reagujú prakticky okamžite! Vytrénovať psov týchto plemien je ľahké a príjemné aj pre začiatočníka.
- Border kólia
Títo psi radi pracujú. Nikdy ich neuvidíte len tak sa vyhrievať na slniečku. Veľmi ľahko sa trénujú, sú priateľskí a majú radi deti. Sú vhodné na všetky úlohy: ako ochrancovia, opatrovatelia k deťom, alebo jednoducho ako inteligentné domáce zvieratá. - Pudel
Toto plemeno psa väčšina ľudí nedoceňuje hlavne kvôli ich vtipnému vonkajšiemu vzhľadu. Pudli sú veľmi múdre psy a schopní nielen zabávať publikom v cirkuse ukazovaním trikov. V minulosti pudli pôsobili ako záchranári a pozorovatelia. Sú to dobrí plavci schopní zachrániť topiaceho sa človeka. V závislosti od veľkosti môžu byť použité aj na lov aj na ochranu. - Nemecký ovčiak
Tieto psy sú perfektné ako domáce zvieratá. Sú veľmi lojálni a pre svojho majiteľa sú ochotní sa aj obetovať. Môžete ich použiť ako ochrancov, domácich psov, dokonca aj pre policajné potreby. Nevedno prečo popularita tohto plemena za posledné roky klesá a nahrádzajú ju exotickejšie plemená, ktoré však ani zďaleka nie sú také inteligentné a ani krásne. - Zlatý retríver
Ľahko si ho môžete pomýliť s labradorom. Ale zlatý retríver je oveľa múdrejší a schopnejší. Tieto psy môžu byť záchranármi, pomáhať detekovať drogy, robiť sprievodcov. Okrem toho sú zlatí retríveri veľmi trpezlivý preto sa nemusíte báť nechať ich doma s deťmi samých. - Doberman
V tomto psovi je niečo ušľachtilé a nepochopiteľné. Dobermana musíte trénovať inak vám z neho vyrastie nekontrolovateľný pes, ktorý si bude robiť čo sa mu zachce. Títo psy sa objavili v roku 1800, keď sa vynorila potreba plemena, ktoré bude schopné brániť aj útočiť. Stojí za zmienku, že tieto psy sú veľmi aktívne. - Šeltia
Psy tohto plemena majú silnú podobnosť s kóliou. Šeltia má výborný sluch a čuch a aj napriek svojmu hlavne dekoratívnemu zovňajšku je schopná ochrániť svojho pána. - Labradorský retríver
Toto plemeno žije prakticky v každej krajine sveta. Presne ako rotvajleri slúžia v polícii – sú schopné detekovať aj malé množstvá narkotík. Používajú sa ako slepecké psy a tiež pracujú aj ako záchranári. - Papilon
Také malé, milé a zábavné plemeno psov. Papilony boli a aj ostávajú symbolom elegancie. Počas renesancie mnohé vysokopostavené osobnosti vrátane kráľov mali pri sebe psov tohto plemena. Tieto psy sú veľmi múdre a diskrétne. - Rotvajler
Mnohí považujú týchto svalnatých krásavcov za nebezpečných a ťažko trénovateľných. Áno, niekedy to boli psy-vrahovia, ktoré sa vyrovnali krave a niekedy dokonca býkovi. Dnešné rotvajleri sú menšie ale rovnako silné. Ich schopnosti sú známe široko-ďaleko.
Rotvajleri niekedy pracujú pre políciu a v minulosti ich majitelia učili nosiť drevo alebo iné predmety z trhu domov. Je to ideálny ochranca domu, ale potrebuje drezúru a tréning.
10. Austrálsky pastiersky pes
Toto plemeno je známe svojou inteligenciou, schopnosťou chápať svojho majiteľa a ľahko sa trénuje. Tieto psy sú veľmi poslušné a schopné.
ŠIKOVNÍ — JEDNODUCHO SCHOPNÉ PLEMENÁ PSOV
Tieto psy si výborne pamätajú povely a reagujú na ne až 85% času alebo viac. Akýkoľvek vlastník môže vytrénovať psa týchto plemien na vynikajúcu úroveň, dokonca aj bez extrémnej trpezlivosti a skúseností.
Waleský corgi Pembroke
Malý bradáč
Špringer španiel
Belgický ovčiak
Kólia
Nemecký špic
Kurtshaar
Anglický kokeršpaniel
Pomeranský špic
Waleský corgi Cardigan
SCHOPNÉ DETI — PLEMENÁ PSOV S DOBRÝMI VLASTNOSŤAMI
Tieto psy začínajú chápať jednoduché nové povely po 15-25 opakovaniach, ale musíte s nimi naučené povely pravidelne opakovať. Psy daných plemien reagujú na prvý povel v 70% prípadov alebo častejšie. Nie každý však dokáže týchto psov vycvičiť.
- Yorkshirský teriér
- Veľký bradáč
- Airedalský teriér
- Buviér
- Briard
- Špringer španiel
- Samojed
- Americký staffordshirský teriér
- Gordonský seter
- Kern teriér
- Kerry blue teriér
- Írsky seter
PRACOVITÍ — PLEMENÁ PSOV SO STREDNOU KVALIFIKÁCIOU
Povely začínajú chápať po 15-20 opakovaniach, ale na trvajúci efekt potrebujete 25-40 opakovaní. Pri nepravidelnom opakovaní zvykov, psy týchto plemien návyky rýchlo zabúdajú.
Bedlington teriér
Toy teriér
Írsky vlkodav
Saluki
Pointer (stavač)
Kavalier King Charles španiel
Husky
Chrt
Boxer
- Foxteriér
TVRDOHLAVCI — PLEMENÁ PSOV S NÍZKOU KVALIFIKÁCIOU
Tieto psy sa radi prechádzajú sami, robia vlastné rozhodnutia a na majiteľa reagujú len ak je nablízku. Preto nie sú pre začiatočníkov, ich výcvik bude aj pre experta neľahkou úlohou.
- Mopslík
- Francúzsky buldog
- Taliansky chrt
- Japonský čin
- Bobtail
- Škótsky teriér
- Čivava
- Lhasa Apso
- Bullmastif
- Skye teriér
JEDNODUCHO KRÁSAVCI – PLEMENÁ PSOV S VEĽMI NÍZKOU KVALIFIKÁCIOU
Samozrejme je nemožné nazvať ich neschopnými, ale z hľadiska výcviku sú veľmi zložité. Väčšina expertov považuje niektoré z týchto plemien za nemožné vycvičiť.
- Mastif
- Bígl
- Pekinský
- Čau-čau
- Buldog
RADA REDAKCIE
Stanley Coren sám pripúšťa obmedzenosť svojho prístupu k rozdeleniu plemien podľa inteligencie, keďže niektoré lovecké plemená potrebujú k úspešnému riešeniu problémov, ktorým budú čeliť, vysokú mieru samostatnosti a z tohto dôvodu je menej pravdepodobné, že budú vykonávať príkazy ako domáce psy.
Dokonca aj psy s vysokými inteligenčnými schopnosťami musíte trénovať a dobre s nimi zaobchádzať. Koniec koncov, to ako sa zviera chová, závisí na majiteľovi.
V každom prípade sú všetky psy najlepší priatelia človeka. V komentároch nám povedzte, ktorý je váš obľúbený alebo ešte lepšie ukážte. A nezabudnite sa s týmito zaujímavými informáciami podeliť so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach!
zdroj:takprosto.cc