Pitie čaju je nielen príjemné, ale aj užitočné. Najmä ak sa nápoj pripravuje z prírodných listov vonnej trávy, či už sú to maliny, jahody či čierne ríbezle. Ešte príjemnejšie je popíjať takýto čaj na chate alebo po vyčerpávajúcom tréningu.
V tomto článku sa dozviete ako si pripraviť čaj z čiernej ríbezle, ktorý vás poteší nielen svojou vôňou ale aj chuťou.
Čaj z čiernej ríbezle
Nie všetci milovníci pitia čaju vedia, že čaj z listov ribezle môže byť odlišný. Faktom je, že vôňa, chuť a účinky nápoja závisia od spôsobu spracovania listov.
Ako si pripraviť z listov ten najlepší čaj? Aby ste to dosiahli, vysušte listy špeciálnym spôsobom, aby ste získali takzvaný fermentovaný čaj.
Príprava
- Listy čiernej ríbezle je najlepšie zberať ráno, v suchom počasí. Neodporúča sa ich umývať, len v prípade nečistôt sa musia umyť a vysušiť. Najkvalitnejší a zdravý čaj sa získava z listov, ktoré sa vytvárajú počas obdobia vytvárania plodov. Aby sa fermentácia podarila, musíte mať veľa listov, nie menej ako pol kilogramu.
- Začnite sušiť listy. Najlepšie na rovnom povrchu, napr. na stole, na prikrývke z bavlny alebo ľanu a rovnomerne poukladajte hromadu lístia do vrstvy 3-5 cm. Proces sušenia musí prebiehať v uzavretom priestore, kde nie je veterno a priame slnečné žiarenie, ktoré by ich zosušilo.
- Následne listy skontrolujte nasledovne: stlačte ich v dlani a otvorte ruku – ak si listy zachovávajú stlačený tvar, potom sú pripravené. Ak sú zosušené, budú krehké.
- Zozbierajte listy do plastového vrecka a dajte ich do mrazničky na 24 hodín.
- Po vybratí z mrazničky ich rozložte po stole a nechajte im čas na rozmrazenie.
- Začnite proces fermentácie. Najprv vezmite niekoľko listov medzi dlane a poodtrhávajte z nich stopky. Hlavnou podmienkou tejto manipulácie je aby listy ríbezle uvoľnili šťavu (vtedy listy tmavnú).
- Stopky odložte do samostatnej misky, uzavrite veko a prekryte uterákom. Nádobu s listami odložte na teplé miesto asi na 7-8 hodín.
- Po určenom čase otvorte veko. Ak máte pocit pretrvávajúcej vône ríbezle, potom kvasenie bolo úspešné.
- Teraz by sa mali listy vysušiť. Na to použite sušičku alebo rúru. V prípade rúry by mala byť nádoba prikrytá papierom. Stopky narežte na pásiky s hrúbkou približne 5 mm. Vysušte ich.
- Nasleduje už len varenie lahodného voňavého čaju, ktorým môžete ponúknuť aj tých najdrahších hostí. Na zdravie!
Ak porovnáte fermentovaný čaj a čaj zo sušených listov tej istej rastliny, rozdiel je okamžite viditeľný – fermentovaný čaj je tmavší a jeho aróma je intenzívnejšia.
Aký čaj máte najradšej vy?
Zdroj : takprosto.cc