V Taliansku sa znížil vek odchodu do dôchodku. Každému občanovi začali dávať 780 eur

Taliansky prezident Sergio Mattarella podpísal zákon o dôchodkovej reforme, ktorý prijala talianska Rada Ministrov.

Podľa nového zákona budú Taliani odchádzať do dôchodku o 5 rokov skôr. Terajší dôchodkový vek v Taliansku predstavuje 67 rokov, onedlho to už bude 62 rokov (za predpokladu, že osoba bude mať odpracovaných 38 rokov). To znamená, že každá osoba, ktorá začala pracovať pred 29 rokmi, bude môcť odísť do dôchodku vo veku 62 rokov!

Starší ľudia zároveň potrebujú ešte menej pracovných skúseností: napríklad, v 70-tke bude človeku stačiť 30 odpracovaných rokov. Zákon vyjde do platnosti v apríli pre súkromný sektor a v auguste pre štátne štruktúry.

Vláda vysvetľuje tento krok tým, že predčasný odchod do dôchodku stimuluje hospodársky rast v krajine, čím vzniká priestor pre prácu nezamestnaných ľudí.

Ale to nie je všetko! Súčasne so zákonom o dôchodkoch podpísal prezident aj zákon o minimálnej mzde.

Tento nový zákon stanovuje, že nízko príjmoví a sociálne zraniteľní Taliani dostanú základné príjmy vo výške 780 EUR na osobu alebo 1 032 EUR na rodinu. Táto suma bude vyplatená nezamestnaným, podnikateľom v konkurze a mladým ľuďom bez odpracovaných rokoch, ktorí nemôžu získať nárok na dávky v nezamestnanosti.

Avšak, základný príjem, podľa námestníka ministra práce a priemyslu, Luigi di Mayo, „neumožní ľuďom len tak ležať na gauči.“

Predovšetkým budú nezamestnaní povinní navštevovať preškoľovacie kurzy a prijať voľné pracovné miesta kdekoľvek v krajine. Ak trikrát za sebou odmietnu vstúpiť do ponúkanej práce, táto suma peňazí im už nebude zasielaná. Základná mzda nesmie byť použitá ani na hazardné hry, inak ju už nedostanú.

Vláda odhaduje, že náklady na program základných príjmov budú v prvom roku predstavovať 7 miliónov EUR.

Páči sa vám táto myšlienka Talianov?

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “V Taliansku sa znížil vek odchodu do dôchodku. Každému občanovi začali dávať 780 eur”