Češka na materskej dovolenke vyrobila prekrásny domček zo slamy

Andrea – matka s malými deťmi mala sen za ktorým si chcela ísť a dokázať si postaviť svoje hniezdočko šťastia. Svoj vysnívaný pozemok našla po troch rokoch. Stavebné povolenie jej trvalo rok. Všetky práce okolo domu trvali 7 mesiacov. Pomáhali jej a podporovali ju odborníci, rodina i brigádnici a jej deti. Jej manžel chodil do práce a cez víkend strážil objekt.

Krásna záhrada v malebnom údolí plná jabloní a orechov , počuť len potok a v strede celej tej krásy vidieť guľatý domček zo slamy a hliny. Neuveríte, že ste neďaleko betónového sídliska.
Roky hľadania a obiehania úradov sa vyplatili. Ako to celé začalo? Andrea zistila, že svoj čas najradšej trávi s dcérou a synom v parku. Jej deti sa naháňali v pyžamách medzi ľudí čo chodili do práce. Rozhodla sa dať zbohom mestskému životu a začala si hľadať vlastný pozemok pre dom so záhradou.

Po troch rokoch neustáleho hľadania sa konečne objavil inzerát s veľkým I. Obsahoval veľkú záhradu so stromami a starou chatrčou.
Keď prišla na pozemok musela okamžite zložiť zálohu inak by o záhradu prišla. Presvedčila aj svojho manžela ktorému sa pozemok zapáčil. Od úradov dostala pozitívne ohlasy, že projekt guľatého domčeka hodil.

Prírodné materiály volila aj vďaka svojmu ekologickému zloženiu, zatiaľ čo partner bude pracovať ona si ho postaví. Stavať z hliny a slamy nebude jednoduché. Nakoniec jej to trvalo 7 mesiacov s prestavkou 4 mesiacov cez zimu. Stavebné práce trvali od piatku do nedele. Pomáhali nám dvaja študenti zo stavebnej fakulty. Na pomoc jej prišla aj jej rodina a prírodný staviteľ Viktor Karlík. Firmu si najali len na vodoinštaláciu a strechu. Na vnútorné hlinené omietky jej pomáhal hlinár Aleš Dorazil.

Každé ráno musia domček vyhriať to platí aj pre teplú vodu. V dome nemá žiadnu chladničku a jej nakupovanie trvá dlhšie. V dome nie je záchod ale WC búdka na záhrade. Neskôr plánujú pilinovú toaletu ktorá im bude slúžiť aj ako kompost. Jej život je teraz komplikovanejší ale nesťažuje si, je rada že má prekrásny dom a užíva si každú chvíľu. Do domu sa nasťahovali v lete no kým ho využijú tak budú prevažne vonku na záhrade. Behom zimy bude ešte Andre dolaďovať toaletu, osvetlenie drevenú podlahu a gauč. Neskôr plánuje solárne panely a letnú kuchyňu. To všetko zvládne znovu sama s pomocou detí a okolia. Podarí sa jej to ?

Foto: reprofoto idnes.cz/M. Davidová

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Češka na materskej dovolenke vyrobila prekrásny domček zo slamy”