Vláda mafie. Nový Karikov román

Drsný triler z krvavých deväťdesiatych rokov zachytávajúci dramatické osudy členov skupiny podsvetia. Intro novinky Čierna hra sa síce odohráva v Sarajeve roku 1995, no potom sa už prenesieme do Ružomberka toho roku.

Krátko po Nežnej revolúcii zavládlo ponuré obdobie – smrť nikdy nebola ďaleko a darilo sa všetkým druhom svinstva. V tejto atmosfére a nových podmienkach sa z obyčajných ľudí snažiacich sa vyšvihnúť stávajú výpalníci, drogoví díleri, priekupníci so zbraňami, zločinci v bielych golieroch či prví mafiánski bossovia. Do temnej špirály chtiac-nechtiac vťahujú aj svojich najbližších, manželky i deti. Zatiaľ čo niektorí prenikajú k čoraz väčšej moci, iní kráčajú k predčasnému koncu.

„Tento príbeh a jeho postavy sú dielom autorovej fantázie. Opísané konanie štátnych a samosprávnych inštitúcií i verejných činiteľov je fiktívne,“ píše v úvode novinky Jozef Karika, no celkom to tak nie je. Jeho príbeh je postavený na pevných základoch reality 90.rokov, ktoré zvykneme nazývať aj mafiánskym obdobím.
Čierna hra je román o násilnej epoche a ľuďoch, ktorých táto pohnutá doba zhltla. V napínavom príbehu plnom zvratov i dojímavých momentov stretnete aj obľúbené postavy z Karikových bestsellerov V tieni mafie a V tieni mafie II: Čas dravcov.

Ako sme už u Jozefa Kariku zvyknutí, nepíše prvoplánovo a povrchne. Ide do hĺbky, vrství jednotlivé časti príbehu, ktoré sú prepojené a dávajú celkový rozmer danej dobe. Z príbehu cítiť, že si Karika naštudoval reálie a vciťoval sa do postáv. Čo prežívali títo ľudia? Ako vnímali novú epochu, v ktorej sa náhle ocitli? A čo ich blízki – ako všetky zmeny vplývali na nich?
Každý človek mal rodinu, okruh blízkych a priateľov. A každé rozhodnutie, ktoré spravili, sa týkalo aj všetkých ostatných. Neraz to bola otázka života a smrti, či krutých existenciálnych zmien…

Karika si nezvykne dávať servítku pred ústa a aj tentoraz zvolil ostrejší, drsnejší jazyk, ktorý vynikajúco zodpovedá danému príbehu. Vyznieva tak autenticky a realisticky, miestami možno drsne a surovo, no taká bola doba a tak ju treba opísať. Karika cez pútavý a napínavý príbeh Čierna hra mapuje obdobie odvrátenej strany spoločnosti, ktoré nás ovplyvňuje ešte aj dnes.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Vláda mafie. Nový Karikov román”