Naša planéta v ohrození, aj v plnej kráse

Naša planéta je jedinečný ekoprojekt v spolupráci so spoločnosťou NETFLIX!
Môžete sa vydať na nezabudnuteľnú cestu okolo sveta! Fascinujúci sprievodca k dokumentárnemu seriálu spoločnosti NETFLIX prináša úplne nový pohľad na našu planétu prostredníctvom jedinečných fotografií živočíchov a environmentálnych premien.

Preskúmajte najvzácnejšie organizmy na svete a doteraz neprebádané časti Zeme – morské hĺbky, odľahlé lesy či ľadovcové príkrovy – a preniknite do podstaty a tajov nášho prírodného sveta. Pozrite sa na Zem ako nikdy doteraz a zistite, ako ľudia ovplyvňujú svetové ekosystémy. Táto výnimočná publikácia aktívne prispieva k celosvetovej diskusii o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji našej planéty.

Ján Mečiar o knihe Naša planéta:

 

Tento pozoruhodný fotografický sprievodca k originálnemu dokumentárnemu seriálu spoločnosti NETFLIX od režisérov sérií Planet Earth (Planéta Zem) a Blue Planet (Modrá planéta) vám sprostredkuje dosiaľ nevídané zábery zo života najzaujímavejších živočíchov, ale aj neuveriteľných zmien životného prostredia.

„Či to uznávame, alebo nie, sme celkom závislí od sveta prírody. Poskytuje nám každý hlt potravy a každú čiastočku vzduchu, ktorý dýchame. Je to najcennejšia vec, akú máme a musíme ju chrániť. Naša budúcnosť závisí od našej schopnosti začať konať,“ tvrdí David Attenborough.

Chráňme si planétu

Aj keď kniha Naša planéta zobrazuje našu planétu v ohrození, zároveň predkladá portrét planéty, ktorú možno obnoviť. Žasne nad odolnosťou prírody a jej schopnosťou uviesť celý chaos do poriadku – s polárnymi oblasťami stabilizujúcimi globálne podnebie, s púšťami poskytujúcimi plodnosť lesom a oceánom a horstvami prinášajúcimi dážď lúkam a pastvinám. Uznáva však, že táto prispôsobivosť má svoje hranice. Prostriedky, ktoré udržujú nevšednú pestrosť života na Zemi, sa môžu stať jej zraniteľnosťou. Keď sa narušia, všetko skolabuje.

Táto kniha slúži aj ako záverečná výzva na akciu – na veľkú ekologickú obnovu, aby sa čo najviac urýchlila práve začínajúca regenerácia prírody. Túto výzvu robíme s presvedčením, že ešte nie je priveľmi neskoro, že táto úloha je nielen uskutočniteľná, ale patrí k životným záujmom ľudstva.

Dozviete sa o tom, ako môžeme dať prírode novú šancu a ako – niekedy – už niektoré veci meníme. Vieme zastaviť zmenu podnebia, recyklovať materiály a chrániť divú prírodu. Jej obnova je reálna a už aj prebieha, dokonca za tých najmenej pravdepodobných podmienok. Príkladom sú vlky, rysy a medvede, ktoré sa vracajú do zakázanej zóny okolo sarkofágu jadrovej elektrárne v Černobyle. Hoci územie môže byť rádioaktívne, neprítomnosť človeka umožňuje prírode uskutočňovať to, čo sa zmenilo na najväčší európsky projekt návratu k divej prírode.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Naša planéta v ohrození, aj v plnej kráse”